Burghse peren beetje klein, maar talrijk en fijn Bestuurdersfamilie blijft Zierikzee trouw 18 Derde boek over 'Het geslacht De Jonge' IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD In het museum werd ook het boek 'Het geslacht De Jonge in beeld' ge presenteerd. Het is het derde deel in een serie boeken over deze fami lie. Minus de Jonge uit Zutphen heeft het fotoboek samengesteld. Hij uitte zijn dankbaarheid voor de steun die hij daarbij kreeg vanuit de gemeente Schouwen-Duive- land in de vorm van subsidie en advisering. Fotoboek Zo deed De Jonge nooit tevergeefs een beroep op de rijke kennis van gemeentearchivaris Huib Uil. Ver der bracht museumdirecteur Al- bert Scheffers hem in contact met Karin van den Berg, die hem pro fessioneel begeleidde bij de samen stelling van dit fotoboek. Om de hechte band tussen het geslacht De Jonge en Zierikzee te benadrukken bood De Jonge het eerste exemplaar daarvan aan loco burgemeester Daniël Joppe aan. Die gaf op zijn beurt aan begrip te heb ben voor de hechte verbondenheid die kan ontstaan tussen een familie en een stad. „Sinds 1750 komt onze familienaam in Zierikzee voor en het pand in de Poststraat wordt sinds 1831 door onze familie be woond, waarvan mijn zoontjes in middels tot de zevende generatie behoren", aldus Joppe. Sinds 1813 De reünie van de familie De Jonge dateert van 1913. Met die eerste bij eenkomst toen werd gevierd dat honderd jaar eerder de toenmalige Zierikzeese burgemeester Willem Adriaan de Jonge door de plaatse lijke bevolking werd gered van gij- zelneming door Franse militairen. „Dit is de 19e keer dat we in reü nie hier bijeen zijn. Dit keer met 61 mensen. Onze familie telt in totaal 130 leden, maar voor de reünie geldt een minimumleeftijd van 18 jaar. Een bepaling waar ik het ove rigens zelf niet mee eens ben", al dus Minus de Jonge. Voor de 144ste keer worden de pe ren bij opbod verkocht. Henk van Felius is voor de 29ste keer veiling meester bij deze dorpstraditie. De opbrengst is voor een goed doel binnen Burgh. Vorig jaar werd er voor 673 euro een aed-apparaat voor het dorp van aangeschaft. De bestemming voor dit jaar wordt binnenkort bekend gemaakt. Koopje Veilingmeester Van Felius, getooid in het tomaatrode colbertje dat hij speciaal voor deze jaarlijkse gele genheid reserveert, heeft 41 koopjes met Saint Rémy en Gieser Wilde man in de aanbieding. „Een koopje is wat anders dan een boom. Een koopje kan meerdere bomen om vatten en een boom kan ook uit meerdere koopjes bestaan", licht hij toe. Loco-burgemeester Daniël Joppe laat weten blij te zijn met de uitno diging dit keer het startsein voor de perenveiling te mogen geven. Hij doet dat met het voorlezen van de algemene voorwaarden. Contant Belangrijke regels bij deze traditie zijn onder meer dat er contant moet worden afgerekend en dat de koper aansprakelijk is voor alle schade die mocht ontstaan bij het plukken van het fruit. Verder is het niet toege staan nog af te dingen op een defi nitief bod. „Koop gul", adviseert Joppe de dorpsbewoners. Zelf geeft hij direct het goede voorbeeld bij het eerste koopje. Dat gaat voor 40 euro naar de gemeente. Een stevig prijsje dat is opgedreven door LSD- raadslid Marcel Willemse. De imker vertelt Lezing over sport voor gehandicapten Zangavond Hollands lied maandag 17 september 2018 SD GOES BROUWERSHAVEN GOES ZIERIKZEE De jongste deelnemer aan het streetballtoer- nooi zaterdag in Zierikzee was 13, de oudste 65 jaar. „We organiseren dit om mensen in alle leeftijden op laag drempelige manier kennis te laten maken met basketbal', zegt Jan-Kees Jongejan van Mevo'80. Streetball wordt in teams van 3 tegen 3 gespeeld, maar komt verder overeen met basketbal. Zaterdag werd er met 5 teams een onder linge competitie gespeeld met als hoofdprijs een pak stroop wafels. „Hopelijk levert het enkele nieuwe leden op", zegt Jongejan. foto marieke mandemaker BROUWERSHAVEN Tonnen- magazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis BRUINISSE Brusea, 14.00- 17.00 uur: Museum geopend BURGH-HAAMSTEDE Dorps huis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi DREISCHOR Trefpunt de Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Mu ziekvereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerk groep CresBeat ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereni ging Onder Vrienden KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames NIEUWERKERK Ons Dorps huis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereniging NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangver eniging V.Z.O.S. OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis ZIERIKZEE Bibliotheek, 19.00 uur: Informatieavond over start leesgroepen; fiZi, 20.00 uur: Mamma Mia! Here We Go Again ZONNEMAIRE Dorpshuis, 09.00-10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uitspanning. Vlnr Carla de Jonge, Minus de Jonge, Claartje de Jonge, Huib Uil, Daniël Joppe en Tjaka de Jonge, foto marieke mandemaker Zierikzee De peren aan de bomen in Burgh zijn als gevolg van de warme, droge zomer iets kleiner dan normaal, maar de vruchten zijn talrijk en zien er prima uit. Zo blijkt zaterdag tijdens de jaar lijkse veiling. Ali Pankow Burgh Henk van Felius (r) leidt de perenveiling waar fanatiek geboden wordt op Saint Rémy en Gieser Wildeman, foto marieke mandemaker Om de vijf jaar komt de eeuwen oude bestuurdersfamilie De Jonge in reünie bijeen in Zierik zee. Die bijeenkomst begon za terdag traditiegetrouw weer in het Stadhuismuseum. Ali Pankow MEC de Bevelan der) organiseert woensdag de activi teit 'De imker ver telt' om 14.45 uur bij de Hollandsche Hoeve. Kinderen van 7 tot 12 jaar kunnen meedoen. Imker Jan Honing komt vertellen over zijn eigen bijenvolk. Daarnaast krijgen de kinderen een echt imkerpak aan, mogen ze een kijkje nemen in de bijen kast, wordt er ho ning geproefd en gaan ze lippenbal sem maken van echte bijenwas. Vrouwen van Nu af deling Brouwersha ven houdt de eerste bijeenkomst van het seizoen. Woensdag vertelt gastspreker Saskia van den Ouden over gehan dicaptensport. Van den Ouden verloor door een ziekte haar linker onder been en is nu hard loopster met een prothese of blade. De bijeenkomst vindt plaats in het Tonnenmagazijn en begint om 20.00 uur. Introducees en gasten zijn welkom. Bij Café Baarends wordt dinsdag een zangavond gehou den. Het initiatief is van Louis Schigt en Herman Clement. Beiden zingen met hun partners al jaren mee aan de liederentafel in Mid delburg. Het Hollandse lied staat centraal. "We zijn geen koor en willen geen koor zijn", maakt het persbericht duide lijk. Het doel is: zin gen met gelijkge stemden. De avond begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58