'We hebben iets goed te maken' 8 AMATEUR VOETBAL 2018 Gewezen talent Elmer van Troost (44) heeft MS, maar gaat niet bij de pakken neer zitten. Hij fietst en geeft zelfs training bij SDO'63. Luuk Wattel - Colijnsplaatse Boys uim twintig jaar geleden gaat het mis. Het is augustus 1997 H als Elmer van Troost (44) na- mens SDO'63 een sprint trekt tijdens het Groot Hontenis- setoernooi. De dan nog ta- H lentvolle 23-jarige voetballer gaat knock-out en wat volgt, ^^^^is een hele tour door de me dische molen. „Als het maar geen diabetes is, dacht ik nog." Vanuit zijn rolstoel zoekt Van Troost soms naar woorden, want praten doet hij er eigenlijk weinig over. Hij leeft zijn leven met een glim lach. Zich druk maken? Ook dat gebeurt niet zo snel meer. Alles verliep ooit ook zó voorspoedig. Hij genoot van een studie in Breda, werd gezien als voetbaltalent. Al vanaf zijn vijftiende maakte Van Troost deel uit van het eerste elftal van SDO'63, en dat bleef ook bij de scouts niet onop gemerkt. „Ik was één van de drie jongens uit Zeeuws- Vlaanderen die deel uitmaakte van de Zeeuwse selectie bij de Onder 15 en 16. Wedstrijden tegen de jeugd van PSV op De Herdgang, dat soort din gen zijn natuurlijk super om mee te maken. Wilco de Valk is eigenlijk de enige van die lich ting die het later heeft gemaakt bij onder meer Hoek en Kloetinge. Hem kwam ik onlangs tegen bij een jeugdwedstrijd. Voor hem was het schrikken toen hij me zag zitten, maar het was super elkaar weer te zien", vertelt Van Troost. Al op zijn zestiende merkt de aanvallende middenvelder dat er iets niet helemaal goed zit. Zijn uithoudingsvermogen zwakt af, hij is snel moe. „Stel je niet aan, zeg je dan tegen jezelf. Ik ging gewoon door." Voor de buitenwereld is er dan nog weinig aan de hand. VC Vlissingen, Zaamslag, Vogelwaarde en HVV'24 tonen zelfs verregaande interesse. Met die laatste club is hij ver rond. „Totdat ik na het gesprek in Hulst te rugkeerde in onze eigen kantine. Ik zag m'n vrienden zitten en dacht: laat ook maar. Het echte karakter om verder te komen, dat miste ik." Zware aanvallen Na het verontrustende voorval in de zomer van 1997 komt Van Troost nog tot een handvol in valbeurt jes voor zijn geliefde vereniging. Tot dat in januari 1998 de neuroloog met een kei harde mededeling een direct einde maakt aan zijn voetbalcarrière. Van Troost heeft een behoorlijke vorm van multiple sclerose. MS, geen levensbedreigende ziekte, maar wel een aandoening die het cen trale zenuwstelsel enorm aantast. „Vrij snel na die diagnose kreeg ik kort na elkaar twee zware aanvallen, je hebt dan geen gevoel meer in ar men en benen. Ik kwam echt wel in een be hoorlijke dip. Mijn contract bij een uitzendbu reau in Terneuzen werd ook niet verlengd. Twee jaar lang bestond mijn leven vooral uit fy- siobezoeken." In die tijd neemt hij ook even afstand van SDO'63. Het missen van de kleedkamer en de kantinepraat: het doet hem pijn. Hij stort zich op NAC, de club waar hij tijdens zijn studie verliefd Naam: Luuk Wattel Leeftijd: 22 jaar Club: Colijnsplaatse Boys maandag 17 september 2018 PZ Favoriete ondergrond Natuurgras. Kunstgras raakt snel ver ouderd en voetbalt nooit fijn. Een groene mat, net gesproeid, is ideaal. Favoriete game Fifa 18. Ik ben er niet goed in, maar één of twee keer per week is het een leuk tijdverdrijf. Favoriete voetbalschoen Groene Adidas Voetbalschoenen van het type Nemeziz 17.3 FG. Deze blijven altijd keurig en strak om de voet. Ik heb maat 47 en dit zijn lange en smalle schoenen. Andere merken worden breder naarmate ze groter worden. Favoriete profclub PSV. De beste club van Nederland, waar ik alle wedstrijden van volg. Ik probeer één keer per jaar een duel in het stadion te bekijken. Favoriete tweede sport Fitness. De ideale manier om mezelf fit te houden op voetballoze dagen. Favoriete manier van juichen Een salto. Prachtig als ik voetballers dat zie doen. Helaas kan ik zelf geen salto en als ik scoor juich ik niet over dreven. Een handje en een schouder klopje, 'that's it'. Favoriete website Colijnsplaatseboys.nl. Met veel plezier lees ik iedere week de verslagen. Favoriete positie Centrale middenvelder. Ik speel meestal wat controlerend, maar de nummer 10-positie bevalt me ook. Favoriete tegenstander Bevelanders. De derby van Noord-Be veland, maar dit jaar komen we elkaar helaas niet tegen in de competitie. Favoriet in jullie klasse dit seizoen Colijnsplaatse Boys. Vorig seizoen werden we na degradatie uit de derde klasse elfde. Na die blamage hebben we wat goed te maken. Hans Puik 'Vakkie Gis de r Tekst Juriën Dam Lamswaarde Elmer van Troost met zijn voetbal lende zoons. „Ik wil zo veel mogelijk met ze meema ken." FOTOCAMILE SCHELSTRAETE Elmer van Troost krijgt uit handen van Jelle ten Rouwelaar een gesig neerd shirt van NAC Breda. FOTO GINOVANDEN BROECKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52