Technosector: (her)scholing moét anders boldErman.nl Boek nu de voordeligste stedentrips! L bolclErman.nl 4 PRINSJESDAG 2018 DE BELOFTES Rutte III zal op Prinsjesdag de lage werkloosheid bejubelen. Maar er staan veel meer mensen onvrijwillig langs de kant dan het cijfer laat zien. Technische bedrijven zien het met lede ogen aan. De regering wil dat alle huishoudens overstappen van een gasaansluiting op een milieu vriendelijke warmtepomp. „Maar er zijn helemaal geen monteurs om die warmtepompen te installeren", schetst FME-voorzitter Ineke De- zentjé. Scholen krijgen geen toe stemming voor zo'n opleiding, omdat ze niet aan de criteria voor het aantal studie-uren voldoen. In een speciale onderwijsvisie die vandaag verschijnt, luidt de technische sector de noodklok. On danks jarenlange zoektochten naar meer geschikt personeel staan be drijven voor een groot probleem. Voor 60.000 vacatures zijn geen ge schikte kandidaten te vinden. Er stromen wel meer studenten naar technische universiteiten, maar vervolgens worden daar stu dentenstops ingesteld. W Ondanks jarenlang zoeken nog altijd groot tekort aan technisch personeel Tegelijkertijd krimpt de beroepsbe volking en moeten jaarlijks 40.000 werkenden worden bijgeschoold omdat hun werk zo is veranderd, dat hun kennis niet meer voldoet. Voor die werkenden zijn nauwe lijks geschikte opleidingen te vin den. Het onderwijssysteem kraakt, stelt FME. „We moeten af van het idee dat we een generatie voor een diploma opleiden. Iedereen moet zijn hele carrière kunnen ontwik kelen", aldus Dezentjé. Met de komst van slimme iet en bijvoorbeeld robots veranderen ba nen snel. Ook middelbare scholen en mbo-opleidingen worstelen met de vraag wat kinderen nog moeten leren om een kans te hebben op een goede baan. Volgens de FME is er lang genoeg gepraat. De ondernemersvereni ging pleit voor een noodfonds om alle werkenden de scholing te kun nen geven die ze nodig hebben om te kunnen blijven werken. Ook zou iedereen zelf een budget moeten krijgen om te kunnen beslissen welke studie of cursussen ze willen volgen. Daarvoor moeten snel pas sende opleidingen komen. Dezentjé: „Er zijn experimenten, maar dat zijn er veel te weinig en komen veel te laat. Als we niet op schieten, raken we onze positie als kenniseconomie kwijt en verlaten grote bedrijven ons land." Actie De MBO Raad en Vereniging Hoge scholen stellen dat al actie is onder nomen om te zorgen dat werken den zich kunnen blijven bijspijke ren. Ze erkennen ook dat er een tandje bij kan. „Het liefst gaan we toe naar een situatie waarin we 24/7 bereikbaar en beschikbaar zijn", zegt voorzitter Ton Heerts van de MBO Raad. „Werkenden hoeven niet naar school, het beroepsonder wijs komt naar de werkenden en de bedrijven toe, bijvoorbeeld met les stof die makkelijk thuis of op de werkvloer kan worden gedaan." Hogescholen experimenteren met flexibele deeltijdopleidingen waarbij werkenden langer over een studie kunnen doen en die deels op de werkvloer kunnen behalen. Hoewel in cao's afspraken zijn gemaakt over geld voor bijscholing, weten werknemers dat vaak niet. Henk Hagoort, bestuurder van de Vereniging Hogescholen: „Als mensen het idee hebben zelf te kunnen beslissen wat ze willen bij leren, groeit de motivatie." Het kabinet presenteert op Prinsjesdag weer een koffer(tje) vol beloftes en voorspellingen. Maar achter alle mooie cijfers zit vaak een andere werkelijkheid. Vandaag deel 2 van de serie: De cijfergoochelaars van Rutte III. Het heeft een heel decen nium geduurd, maar volgend jaar bereikt de werkloosheid dan toch einde lijk het niveau van voor de crisis. In de reeds uitgelekte Prinsjes dagstukken staat dat 320.000 mensen in 2019 langs de kant staan. Ter vergelijking: in fe bruari 2014 piekte de werkloos heid met 700.000 mensen zon der baan. Het zijn mooie cijfers, waar het kabinet en regeringspartijen zich niet voor hoeven te scha men. Sterker: ze zullen er sier mee maken. Maar wie iets meer inzoomt, trekt een andere con clusie. Er is namelijk nog volop werk aan de winkel voor de rege ring. Nederland telt veel meer werklozen dan uit het officiële cijfer blijkt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek telt alleen de mensen tussen de 15 en 75 mee die geen betaald werk verrich ten, die de afgelopen vier weken wel naar werk hebben gezocht en die binnen twee weken aan de slag kunnen. Wie dus twee maanden gele den zijn misschien wel honderd ste vruchteloze sollicitatiebrief stuurde, telt dus niet mee in het cijfer. Net als de ontslagen werk nemer die uit pure verveling een krantenwijk heeft genomen. Door die paar uurtjes per week staat die opeens niet langer gere gistreerd als werkloos. „Mensen die ziek zijn geweest en daarom niet hebben gezocht naar werk, tellen ook niet mee", vult Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom van het CBS, aan. „Dat geldt ook voor mensen die wel hebben gezocht maar niet kunnen beginnen, omdat ze bij voorbeeld momenteel voor ie mand zorgen." 1,3 miljoen Wie alle categorieën optelt van mensen die wel zouden kunnen werken, of die meer uren zou den willen maken, komt uit op bijna 1,3 miljoen Nederlanders die zonder (genoeg) werk zitten. Dat het officiële werkloosheids cijfer veel lager is heeft vooral een praktische reden. Van Mulli gen: „In heel Europa wordt de werkloosheid op deze manier gemeten. Daardoor kunnen de cijfers makkelijker met elkaar vergeleken worden." Tot 2017 werd het belangrijkste werkloosheidscijfer uitgedrukt volgens de nationale definitie, die afwijkt van de internatio- 4-daagse Stedentrip Londen 5-daags All-inclusive Muziekspektakel Noord-Nederland GROTE NEDERLANDSE ARTIESTEN! ve 199,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 4-daagse Stedentrip Praag 4-daagse Stedentrip Parijs 4-daagse Stedentrip Berlijn 6 dagen Herfstshoppen in Wenen maandag 17 september 2018 De technologische sector heeft een schreeuwend tekort aan ge schikt personeel. Werknemers moeten zich laten omscholen omdat hun werkzaamheden zijn veranderd, maar er zijn te weinig opleidingen. Ondernemersorga nisatie FME pleit voor een nood fonds. Ellen van Gaaien Zoetermeer Werkloosheid gedaald, maar klopt het cijfer? Laurens Kok Tobias den Hartog Den Haag Vertrekdatum 12 nov. v.a. slechts v.a. slechts n SGR Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8,15, 22 nov etc. Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8,15, 22, 29 nov etc Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8, 15, 22, 29 nov etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4