COO AMATEUR VOETBAL 2018 In het vorige seizoen heb ik heel veel stappen gemaakt verzekering. „Ik telde dat ik 21 dagen op de intensive care heb gelegen", aldus Sturm. „Al die kosten.... De trauma helikopter, alle apparatuur, zes mensen die 24/7 met je bezig zijn; volgens mij was het in totaal iets van 100.000 euro." Uiteindelijk maakt Sturm het weer goed. „Ik moet wel nog iedere dag medicijnen innemen, maar die heb ben niet echt bijwerkingen. Het is niet dat ik me suf voel of slecht slaap." Met gemengde gevoelens kijkt hij terug op die dramatische zaterdagavond in het voorjaar van 2015. „Ik heb heel veel pech en heel veel geluk gehad", stelt hij, nippend aan een ijsthee. „Gelukkig ben ik goed hersteld." Dankzij adequate hulp, uitstekende zorg en een portie geluk dartelt Sturm weer als vanouds over het veld. Sinds twee jaar als scheidsrechter. „Als 22 man lekker hebben kunnen voetballen, zie je hoe een dankbare job het eigen lijk is." Als Sturm praat over zijn hobby, krullen zijn mondhoeken omhoog. „Ik wil dit jaar graag promoveren", spreekt hij zijn ambitie uit. „In het vorige seizoen heb ik heel veel stappen gemaakt. Als ik de lijn kan doortrekken, moet het lukken." En als het niet lukt? „Het belangrijkste is, dat ik er plezier in blijf houden. Dat is de reden dat ik het doe." Sturm is door zijn ongeval in zekere zin wijzer geworden. Hij kan zaken meer relativeren. „Iedere dins dag worden de aanstellingen bekend", geeft de jonge leidsman als voorbeeld. „Je hoopt dan natuurlijk op een mooie wedstrijd in de tweede klasse, maar ik heb er ook geen problemen mee als ik in de derde klasse moet flui ten." Björn Kuipers Heeft Sturm al een eigen stijl ontwikkeld? „Ik vind dat las tig te zeggen", mijmert de tweedejaars student Logistics Engineering. Wel is hij onder de indruk van Björn Kui pers. „Hij is een echte manager op het veld. Op dit mo ment is hij sowieso de beste van Nederland. Zelfs als hij een verkeerde beslissing maakt, wordt het geaccepteerd. Ik zou het mooi vinden om een keer met hem in gesprek te gaan. Om erachter te komen hoe het lukt om iedere keer tevreden van het veld af te stappen." Kuipers is een scheidsrechter van internationale allure. Eentje die al meerdere Europese finales - succesvol - floot. „De Champions League? Dat is meer een droom dan een doel", is Sturm reëel. „Die kans is nog niet eens een half procent. Maar het plezier blijft voor mij het belangrijkste, ongeacht het niveau." De regio Schouwen-Duiveland was vorig seizoen kop loper in gele en rode kaarten. „Misschien zijn Schouwe- naren wel wat harder dan de andere Zeeuwen." In de gemeente Borsele werden de minste getrokken. Een kijkje achter de cijfers. Bijna elke speler krijgt gedurende het seizoen wel een factuur van de KNVB op de mat. Kaarten krijgen hoort bij het spel, sinds de officiële invoering in het reglement eind mei 1992. Voor een gele prent (waarschuwing) moet je tegenwoordig iets meer dan een tientje aftikken. Ga je over de schreef en ontvang je een rode kaart, dan kost je dat al gauw drie tientjes. Bruse Boys-speler Michel Maaskant kan erover mee praten. De 28-jarige middenvelder werd in het seizoen 2017/18 vijf keer op de bon geslingerd. Een rode kaart zat daar niet tussen. Waarvoor kreeg Maaskant allemaal geel? Hij graaft in zijn geheugen en somt op. „Een doorgebroken speler aan zijn shirt trekken om de aanval af te ketsen, het oneens zijn met de scheidsrechter, onterecht geel voor een ander; dat soort gele kaar ten. Slimme overtredingen." Maar Maaskant was niet dé kaartenpakker van het elftal. „Twee, drie jaar geleden was dat wel anders, haha." Op Schouwen-Duiveland werden vorig seizoen de meeste kaarten getrokken. Gemiddeld 1,6 per wedstrijd. „Misschien zijn Schouwenaren wel wat harder dan de andere Zeeuwen", aldus Maaskant. Ook het feit dat er het afgelopen seizoen maar één eersteklasser was op Schouwen-Duiveland (de andere clubs acteerden op een lager niveau), kan een oorzaak zijn, denkt Maaskant. „Je mag niet zo veel meer", baalt de controleur. „Op een hoger niveau zijn de scheidsrech ters meer gewend en zeggen ze nog wel eens wat terug." Maaskant haalt er zijn schouders over op. „We zijn niet anders gewend", stelt de middenvelder. Hoeveel en veloppen van de bond Maaskant dit seizoen in de brievenbus ver wacht? „Hetzelfde aan tal, denk ik." Hij belooft anderzijds beterschap. „Ieder jaar word je wel wat rustiger." In de gemeente Borsele hiel den de arbiters hun kaarten meer op zak. In 208 wedstrijden van eerste elftallen, werden er 279 gele prenten en 15 rode ge geven. Dat komt neer op een gemiddelde van 1,1 per duel. „Niet veel", oordeelt Jos Simonse. De 60-jarige scheidsrechter uit 's-Heer Arendskerke haalt er zijn schouders over op. „Ik heb er eerlijk gezegd niet zoveel oog op." Simonse constateert wel een ten dens. „Mensen worden steeds mondiger, heb ik het idee. Dat kan ik je wel vertellen, want ik loop al twintig jaar mee." Simonse vergeet zijn kaarten nooit. „Ik denk niet dat je nog zonder kan. De mentaliteit is veranderd." PZ maandag 17 september 2018 Gemeente Aantal duels eerste teams Gemidd aantal kaarten per duel Schouwen- Duiveland Noord-Beveland Vlissingen Reimerswaal Terneuzen Tholen Kapelle Hulst Veere Middelburg Goes Sluis Borsele Stefan Maas Vlissingen Rick Sturm lag 21 dagen op de intensive care. „Ik heb heel veel pech en heel veel geluk gehad." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49