Topsalaris voor werknemers netbeheerders Fans staan te popelen om Dalai Lama (83) vragen te stellen 3 Mag je als boeddhist een mug doodslaan? Is er een oplossing voor de Gaza-oorlog? En, eh, wat maakt een mens tot mens? 's Werelds meest knuffelbare leider boog zich over grote én kleine thema's. Bij sommige vragen uit het publiek verliest zelfs de immer olijke Dalai Lama met het kenmerkende stok kende lachje (krg, krg, krggg) even zijn geduld. Moet hij echt antwoord geven op de vraag van een moeder om het ultieme boeddhistische op voedingsadvies? Hij? Als celibataire monnik? Met een minzaam wuifje bonjourt hij haar en de kwestie uit zijn blikveld. „Who's next1" De moeder van twee jonge kinde ren (een beetje rood zit ze inmiddels weer op haar stoel) is vanochtend een van de tienduizenden die naar een volgepakt Ahoy in Rotterdam zijn gekomen om een glimp van de gees telijk leider van het Tibetaans boed dhisme op te vangen, hem iets voor te leggen, misschien zelfs even aan te raken. In de ochtendkilte, tussen acht en negen, staan al die mensen al voor de beveiligingspoorten. Die beveili ging is al heel lang nodig: de Dalai Lama is sinds zijn verbanning uit Tibet eind jaren 50 omstreden. Van alles komt er op zijn optreden in Rotterdam af. Hipsters met zwarte Dalai Lama-shirts ('My religion is very simple, my religion is kindness'). Vrien- dinnenclubs met rugzakken vol bo terhammen. Volgelingen met oranje gewaden. En: Tibetaanse gezinnen uit heel Europa. Voorafgaand aan 'het interview' met levenslang supporter Richard Gere (acteur, wereldverbete raar, voorzitter International Cam- paign for Tibet), de lezing en de publieksvragen, staat de Dalai Lama eerst zijn eigen volk in een afge schermde zaal te woord. Vergeven Dat hij daarom uiteindelijk iets te laat in de grijze zetel op het podium in Ahoy neerzijgt - behoedzaam gestut door Gere en tolkThupten Jinpa - wordt 'm onder luid applaus verge ven. Gejoel, geklap, gelach uit de zaal - ook na elk grapje dat hij maakt. Dat het publiek vast en zeker liever had uitgeslapen, hè? Dat hij zelf nogal een 'lazy student' was. En dat hij zelf heus weet dat hij maar blijft babbelen ('wha-wha-wha') als hij zijn mond eenmaal opendoet. Vol medeleven De 69-jarige Gere kondigt vanaf een lager stoeltje aan het over het opruk kende nationalisme te willen heb ben, maar komt daar niet aan toe. Om 11.01 uur sluipt de acteur stilletjes het podium af. His Holyness, ook bekend als HH, vertelt onverdroten zijn eigen verhaal. Een belangrijke boodschap heeft-ie, in tijden van aanslagen en oorlog. Religieuze strijd is onnodig en wie dat niet gelooft moet India, zijn nieuwe vaderland, maar eens be zoeken. „Daar staan sjiieten en soen nieten elkaar niet naar het leven." Dan is het tijd voor de 'EHBO' bij spirituele kwesties: de middenpaden zijn volgestroomd met vragenstel lers. Het antwoord op de vraag over de mug: een mens mag slechts 'als de context ernaar is' een ander levend wezen ombrengen. En: wat een mens tot mens maakt? Eenvoudig: evolutie. Een pasklaar antwoord over de strijd tussen Israël en Palestina: dat is er natuurlijk niet. Als levenslang strij- Religieuze strijd is niet nodig. Wie dat niet gelooft, moet India bezoeken der voor meer autonomie voor de Tibetanen zit de Dalai Lama wel 'vol medeleven' voor de Palestijnen. Is de dag alles wat de fans ervan hoopten? Sara (19) uit Hannover vindt het - verontschuldigend lachje - 'allemaal iets te massaal'. „Ik had een kleine setting fijner gevonden." Marian (62) uit Den Hoorn proeft 'een prettige energie in het publiek'. „En zijn antwoord hoe we zelf aan wereldvrede kunnen bijdragen, zette me toch weer aan het denken. Begin in je eigen gezin, zei hij, en daar heeft hij gelijk in, toch?" Chrina (49) uit Rotterdam hoort 'weinig nieuws'. „Maar ik ben blij dat ik gekomen ben. Misschien is het de laatste keer dat we 'm in levenden lijve zien." Alliander, voornamelijk actief in Noord-Holland en Gelderland, be taalde vorig jaar vijftien mensen boven de ministersnorm, toen 181.000 euro. Het gaat niet alleen om bestuurders en directeuren, maar ook om medewerkers en een adviseur. Het netbedrijf kwam eerder in het nieuws met exorbitante lonen. Het beloofde dat er géén nieuwe topsalaris sen zouden worden uit gedeeld. Uit het jaarver slag blijkt echter dat twee nieuwe werkne mers een salaris boven de ministersnorm hebben ge kregen. Ook kwamen vier personen door een loonsverhoging boven de norm uit. De netbeheerder, die op kosten van de belastingbetaler de regio nale gas- en elektriciteitsnetten be heert, hanteert een eigen boven grens: 130 procent van een minis terssalaris (ruim 230.000 euro.) Dit is nodig om 'voldoende gekwalifi ceerde leidinggevende - en specialistische me- dewerkers' te vinden. Wet Het is niet verboden om medewerkers een dergelijk salaris te betalen. De Wet Norme ring Topinkomens, die de belonin gen in de (semi)publieke sector re gelt, geldt alleen voor bestuurders. Zij mogen niet meer verdienen dan een minister. Ook andere netbeheerders ne men de ruimte die de wet hen biedt. Enexis heeft twaalf mensen in dienst die meer verdienen dan een minister. Stedin: acht. Bij Enduris verdiende minimaal één persoon meer dan 181.000 euro. Bij Alliander zag bovendien financieel topman Mark van Lies hout (foto) zijn beloning fors stij gen, van 266.000 euro in 2016 naar 290.000 in 2017. Alliander stelt dat Van Lieshout gecompenseerd is voor het wegvallen van variabele beloning. In 2020 zal zijn salaris zijn afgebouwd tot de Alliander-norm van ruim 230.000, belooft het be drijf. PvdA-Kamerlid John Kerstens is woedend. „Zijn ze nou helemaal van de pot gerukt? Zulke salarissen bij een bedrijf dat moet zorgen dat het licht aangaat als mensen thuis de lamp aandoen." Kersten gaat de minister schriftelijke vragen stel len. In de Gelderse Provinciale Staten doet de SP-fractie hetzelfde. De kans dat er snel iets gebeurt, is klein. De coalitiepartijen willen de evaluatie van de Wet Normering Topinkomens in 2020 afwachten. maandag 17 september 2018 GO voor Eefje Oomen Rotterdam —Dalai Lama T Richard Gere is al lang fan van de Dalai Lama. fotoepa Bij de Nederlandse netbeheer ders werken minimaal 35 men sen die méér verdienen dan een minister. Netbedrijf Alliander gaf zijn financieel topman boven dien een forse loonsverhoging. De linkse oppositie in de Tweede Kamer is woedend. Sander van Mersbergen Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3