Nederland - Duitsland J 7 PC v m In de Tour en Vuelta doe ik gewoon mee voor het podium. Dus volgend jaar is om het weer te proberen een grote ronde was ontgaan. Maar zijn vierde plek in deze loodzware Vuelta, nadat hij eerder al vijfde werd in een ultrasterk be zette Tour, laat vooral zien dat Kruijswijk het beste jaar uit zijn carrière kent. Al ruilt hij die ere plaatsen met liefde in voor een plekje naast Yates op het eindpo- dium in Madrid. Het laat zien dat de uitgekiende trainingsaanpak van dit jaar zonder tegenslag - ook dat was voor Kruijs wijk al weer even geleden - loont. Intensieve trainingen en hoogte stages zijn pas laat in het seizoen in getekend om zo fris mogelijk te zijn in de Tour en Vuelta. Zelfs in de kortere ronden in het voorjaar - hij finisht nooit buiten de eerste acht - kan hij met de besten mee. Kruijswijk is de afgelopen jaren gegroeid als kopman, maar heeft wel het nadeel dat hij niet over een specialistisch wapen beschikt zoals Tom Dumoulin met zijn tijdrit of Simon Yates die met zijn ver schroeide demarrages naar de Vu- elta-zege rijdt. En waar generatie genoten als Bauke Mollema en Ro- bert Gesink met succes dagsucces of ritzeges in grote ronde kunnen najagen, beschikt Kruijswijk ook daarvoor niet over het uitgelezen karakteristiek. De komende jaren moet Kruijs wijk zich wapenen tegen een nieuwe generatie ronderenners, zie het Vuelta-podium met alleen maar jonge twintigers. Hij kan maar één ding doen. Blijven knok ken. Kruijswijk kan en wil niet an ders. „Want in de Tour en Vuelta doe ik gewoon mee voor het po dium. Dus is het voor volgend jaar om het weer te proberen." Op jacht naar die prestatie met eeuwigheidwaarde. De marathon van Berlijn wordt al gemeen beschouwd als de snelste ter wereld. Eliud Kipchoge had al tweemaal eerder in de Duitse stad geprobeerd het wereldrecord te verbeteren. In 2015 liep hij 2.04.00, twee jaar later 2.03.32. Dat de 33-jarige loper gisteren de snelste tijd ooit op de 42,195 kilo meter op zijn naam zou schrijven, daarvan was Jos Hermens heilig overtuigd. „Ik had er alle vertrou wen in, maar de manier waarop en met liefst 1 minuut 18 verschil is waanzinnig", aldus de directeur van Global Sports Communica- tion, het sportmanagementbureau dat veel atleten begeleidt. Waaron der Kipchoge, met wie Hermens 'al jaren' werkt. „Vorig jaar waren de weersomstandigheden in Ber lijn slecht, dit voorjaar strandde zijn poging in Londen omdat het te warm was. Vandaag viel alles op zijn plaats en Eliud verkeerd in zijn Monza-vorm." Daarmee doelt Hermens op de poging van Kipchoge vorig jaar op het Italiaanse racecircuit om de marathon onder de 2 uur te vol brengen. Dat lukte net niet, de Ke niaan deed er 25 seconden te lang over. De toptijd is echter niet offi cieel erkend omdat Kipchoge een legertje van tempomakers om zich heen had en ook nog eens vlak achter een auto liep. In een regu liere marathon zijn de voorschrif ten strakker en geldt onder meer een maximum van drie hazen. „Een stadsmarathon onder de twee uur zie ik daarom niet gaan gebeuren. Het moet kunnen, als er wat soepeler wordt omgegaan met de regels. Dat was juist de reden waarom we naar Monza zijn ge gaan", zegt Hermens. Toch denkt de atletenmanager dat het nog wel sneller kan in Ber lijn, ondanks dat Kipchoge giste ren het vier jaar oude record ver pulverde. Hermens: „De ontwik keling en begeleiding in de mara thon gaat steeds verder en tilt de sport naar een heel hoog niveau. Kipchoge is een topatleet die openstaat voor de wetenschappe lijke benadering en zelfs feedback geeft. Voor een Afrikaan is dat echt uniek." Hermens vertelt over Haile Ge- brselassie, zijn voormalige pupil. De Ethiopische atleet, tweevoudig olympisch kampioen en negen maal wereldkampioen, wordt be schouwd als een van de grootste langeafstandsloper. „Als Haile nieuwe schoenen kreeg, zei hij 'O, wel een lekker schoentje'. Of bij een nieuw sportdrankje 'smaakt wel lekker'. Eliud is de eerste die meedenkt in de wetenschappe lijke ontwikkeling. Dit wereldre cord is het resultaat van vijftien jaar aan de top staan en meewer ken en meendenken aan de inno vatie van de sport." Lange reis In 2003 veroverde de Keniaan op 18-jarige leeftijd de wereldtitel op de 5 kilometer. Het was het begin van een lange reis vol kampioen schappen en records. De afgelopen jaren had hij volgens Hermens twee grote doelen, waarvan een de verbetering van het wereldrecord was. „Die andere is een tweede gouden olympische medaille op de marathon. Dat moet gebeuren in 2020." Zaterdag 13 oktober I 20.45 uur I Johan Cruijff ArenA Amsterdam Ga naar pzc.nl/oranje maandag 17 september 2018 Steven Kruijswijk: de laatste Vuelta-beklimming was er te veel aan. foto cor vos RONDE VAN SPANJE Etappe 20:97,3 km 1. Enric Mas (Spa/Qst) 2.59.30 2. Miguel Angel López (Col/Ast) z.t. 3. Simon Yates (GB/Mit) +0.23. 6. Wilco Kelderman (Sun) +1.11 7. Steven Kruijswijk (LJm) +1.15 11. Bauke Mollema (Trk) +3.44 Etappe 21:100,9 km 1. Elia Viviani (Ita/Qst) 2.21.28 2. Peter Sagan (Slw/Bor) z.t. 3. Giacomo Nizzolo (Ita/Trk) z.t. 4. Danny van Poppel (LJm) z.t. 25. Wilco Kelderman (Sun) z.t. 51. Steven Kruijswijk (LJm) z.t. 150. Bauke Mollema (Trk) +1.12 ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Simon Yates (GBr/Mit) 82.05.58 2. Enric Mas (Spa/Qst) +1.46 3. Miguel Angel López (Col/Ast) +2.04 4. Steven Kruijswijk (LJm) +2.54 10. Wilco Kelderman (Sun) +11.11 30. Bauke Mollema (Trk) +1.17.39 - Kruijswijk Record Kipchoge in marathon van Berlijn Historisch. Zo omschrijft Jos Hermens de verbetering van het wereldrecord op de mara thon door Eliud Kipchoge (33) gisteren in Berlijn. De Keniaan klokte 2.01.39 en was maar liefst 1.18 minuut sneller dan zijn landgenoot Dennis Kimetto in 2014. De vraag: kan het onder de twee uur? Ralph Blijlevens Berlijn Kipchoge: op naar goud in 2020 op de Spelen, fotoafp De recordtijd die Kipchoge in Berlijn liep lag 1.18 minuut onder het oude record. Oranje zal in het tweede dueL in de Nations League aantreden tegen de grootste aartsrivaal Duitsland. Na het mislukte WK zal 'Die Mannschaft' willen laten zien dat ze desondanks tot de absoLute top behoren. Het Nederlands elftal is met een nieuwe generatie een andere weg ingeslagen met een hoopgevend optreden in Parijs tegen wereldkampioen Frankrijk als gevolg. In de Johan Cruijff ArenA zal Oranje proberen deze opgaande lijn door te trekken. Ben jij erbij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35