u II 24 ZE Freerunner Siebe van de Spijker (16) uit Eindhoven is een hit op internet. Een filmpje waarin hij rennend, springend en stuntend door de stad trekt is al ruim 230.000 keer bekeken. Freerunnen is hele maal niet gevaarlijk. Het is allemaal heel gecontroleerd Het is belangrijk om mezelf goed te introduceren in de internationale scene Wiebelend zit Siebe van de Spij ker op z'n stoel. „Ik kan niet stilzitten", geeft de 16-jarige Eindhovense freerunner grif toe. En stilzitten heeft hij de afgelopen we ken genoeg gedaan: ongelukje tijdens een truc op straat. Hij knalde met zijn scheen been tegen een muurtje met als gevolg een gapend gat en twaalf hechtingen. Hoe het kon gebeuren, weet Van de Spijker niet. In de vier jaar dat hij de sport nu doet, heeft hij nog nooit echte brokken gemaakt. „Want freerunnen is eigenlijk helemaal niet ge vaarlijk. Het is allemaal heel gecontroleerd." Afijn, die blessure geeft hem wel de kans om in de gaten te houden hoe zijn recent op internet gepubliceerde eerste echte freerun- filmpje het doet. Op het filmpje is te zien hoe Van de Spijker rennend, springend en stuntend door straten jaagt. Als een turner met de stad als gymzaal en muurtjes, bank jes, afdakjes en brugrelingen als toestel. Als Spiderman loopt hij tegen de muren van de Catharinakerk en op Fellenoord ter hoogte van de Rabobank neem hij een aanloop, springt via een paar muurtjes een giganti sche afstand naar het onder het viaduct ge legen fietspad en eindigt daar met een salto. Videosite Dumpert pikte het filmpje op. Sindsdien gaat het hard: ruim 230.000 keer is het al bekeken. Het leverde hem boven dien veel media-aandacht op. Zo zat hij vo rige week nog in de talkshow M op NPOi. Missie geslaagd dus. Want wie denkt dat het hier gaat om zo maar een grappig film pje van een puber die trucjes kan, heeft het mis. Er is zorgvuldig over nagedacht door Van de Spijker en mensen van het Eindho vense Commito40. Commito40 is een ini tiatief van jongerenorganisatie Dynamo en geeft jongeren de kans hun passie te volgen en tegelijkertijd vaardigheden op te doen waar ze in de toekomst iets aan hebben. „Het moest echt goed zijn", zegt Jeroen Schreiner, die Van de Spijker namens Com- mit040 begeleidt. Het filmpje moet helpen om Commit040 neer te zetten als serieus platform. „En het is belangrijk om mezelf goed te introduceren in de internationale scene", voegt Van de Spijker toe. Onder an dere omdat voor de grote wedstrijden slechts een select groepje freerunners wordt uitgenodigd en je dus wel een naam moet hebben. Het klinkt allemaal bloedserieus, maar Commito40 is volgens de twee toch vooral een prettige 'community' van gelijkgestem den. Ze trekken samen door de stad om te stunten, of hangen in hun door henzelf be heerde nieuwe gymzaal in het SEY-gebouw naast het Glasgebouw op Strijp-S. Ze helpen elkaar daar bij het trainen en geven er les. Van de Spijker - die de mavo doet op het Stedelijk College - hoopt uiteindelijk zijn boterham te kunnen verdienen met free runnen. „Met lesgeven en sponsorcontrac ten, dat soort dingen." En wat vinden zijn ouders er eigenlijk van? Komen ze weieens kijken? „Dat mogen ze van mij niet; dan roepen ze hele tijd 'pas op' enzo. Want het zijn goede ouders hoor." maandag 17 september 2018 A Rennend, vliegend en stuntend jaagt Siebe van de Spijker over het 18 Septemberplein in Eindhoven, beeld commito4o Freerunnen: stad als gymzaal Petra Bies Eindhoven —Siebe van de Spijker M Siebe van de Spijker. FOTO TOMMY KOHLBRUGGE/PLAYGROUND CITY —Siebe van de Spijker Het filmpje is te zien op facebook.com/com- mitfreerun/videos A Als Spiderman loopt Siebe van de Spijker langs de muren van de Catharinakerk. beeld commito4o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24