ZEELAND GEBOEKT Bootvluchteling tussen hoop en wanhoop Zeeuwse kalenders houden u bij de les in 2019 mum Zeeland volgens Baedeker w ZEELAND 21 De Vlaamse succesauteur Chris de Stoop is terug. Nu met een boek over Vietnamese bootvluchtelingen: Telkens als ze een schip zagen vatten ze hoop, en telkens als het schip wegvoer voelden ze wanhoop'. MMinï Chris de Stoop (1958) was met zijn geëngageerde ver halen al sinds zijn debuut in 1992 een gekende naam in Vlaanderen. De laatste jaren groeide hij ook in Nederland uit tot een beroemdheid. De Vlaamse journalist en boekenschrijver trok in Zeeland volle zalen met verha len over de teloorgang van het traditionele boerenleven, zoals hij dat beschreef in zijn in 2015 uitge brachte bestseller Dit is mijn hof. Met dat boek won hij in 2016 de Zeeuwse Boekenprijs. Datzelfde jaar was zijn verhaal Het vierde ge was - over het project Waterdu- nen bij Breskens - het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. Vorige week werd zijn nieuwste boek gelanceerd: Wanneer het wa ter breekt - het waargebeurde ver haal over een groep Vietnamezen, die al een hele tijd geleden in een bootje hun vaderland ontvlucht ten. Woensdag 19 september is de auteur met zijn 'nieuweling' te gast in Porgy Bess in Terneuzen om voor te lezen, te vertellen en vragen te beantwoorden. Visser Hung en zijn dochter Quyen - 'zeg maar Gwen'- staan centraal in het nieuwe boek. Ze kwamen terecht in het Vlaamse Wichelen. Hung kon er als boed dhist hulpkoster worden in de ka tholieke kerk. De Stoop ging met hem en zijn dochter terug naar Qui Nhon in Vietnam. We lezen over de inmiddels be jaarde Vietnamees in Vlaanderen (pagina 15-16): „In Wichelen, waar hij als eerste kleurling aan belandde en waar hij nog altijd met overall en pet de kerkvloeren schrobt, ziet hij er enigszins an ders uit. Het dorp heeft vol gens hem bijna niets met Qui Nhon gemeen, behalve dat het ook aan het water ligt, in een grote bocht van de Schelde. De mensen kleumen er meestal rond de kachel van de kou en eten bo terhammen met kaas of paté als ontbijt en konijn met pruimen en puree als het feest is. Hung kent er iedereen en heel Wichelen kent Hung. Maar wie kent hem echt?" De Stoop snijdt in zijn boek vragen aan die volop te maken hebben met de vluchtelingen- en migratieproblematiek van de hui dige tijd. De vaak gedwongen landverhuizing betekent altijd een grote breuk. Hoe komen mi granten en de samenleving waarin ze zich vestigen tot een nieuwe vorm van samenleven? Hoe gaan vluchtelingen om met hun verleden, met hun vaak trau matische ervaringen? De schrijver kent Hung en zijn dochter al tien tallen jaren. Hij sprak ook met tientallen mede-bootvluchtelin gen. Over de reis in hun wankele bootje schrijft hij (pagina 9-10): „Het binnenschip op de rivier valt in het niet bij de mammoetsche pen die over een van de drukste vaarroutes ter wereld voeren, tus sen Hongkong en Singapore, maar die voor Hung en zijn reis genoten niet wilden stoppen. Zelfs niet om wat water of eten te geven. Dat benadrukt Hung nog het meest, wanneer hij over z'n reis vertelt. Ze zagen Australi sche, Japanse, Zuid-Koreaanse en andere schepen koudweg voorbij varen. Ze begonnen al die landen, waar ze zo naar gehunkerd had den, hartgrondig te haten. Telkens als ze een schip zagen vatten ze hoop, en telkens als het schip wegvoer voelden ze wanhoop. Geen drie keer, geen acht keer, maar zesentwintig keer. Dat was misschien nog erger dan de hon ger en dorst: dat mensen je zagen doodgaan, en ervoor kozen om je dood te laten gaan. Je leven was niets waard. Je was minder dan niets. Een rottend blad op de oce aan." Hoe gaan we straks de drem pel van het nieuwe jaar over? Er zijn sinds afgelo pen week drie kalenders die u heel 2019 bij de les houden. Bij de eerste kalender voorziet de Goese fotograaf Carel Bruring elke maand van een seizoensfoto. Tul penvelden bij Scharendijke, vlas bij Koewacht, appeloogst bij 's- Gravenpolder - de fotograaf kleurt het jaar rond. In de tweede kalender komen we Leuntje en Merien tegen, het inmiddels vertrouwde boeren echtpaar van Jan Willem Hament. Engel Reinhoudt maakte rijmpjes bij de tekeningen: 'K een maerel zó oare fluite Merien, die ei ier wè ergens een nist. 'K dienke a je 't mis eit Leune, misschien bin ik het zelf wè ewist.' li y\ araHÉiiii -ö c _2 0) <D N In de kalender 'Historisch Zee land' staan illustraties, plattegron den en bouwtekeningen van mo numentale gebouwen in de pro vincie: van de cisterne bij de Grote Kerk in Veere tot huis Crayestein in Burgh. Veronica Frenks, con servator van de collectie Zelandia ïllustrata van het Zeeuws Genoot schap, stelde de kalender samen. De kalenders zijn te koop voor 13,95 euro per stuk. Zeeuwse schrijvers WW f rat een onrecht: een heel hoofdstuk in de be faamde Baedeker-reis- gids over Scheveningen, terwijl Zeeland terloops wordt afgedaan in een chapiter Von (Venlo) Breda nach Vlissingen. Reizen, ach, het wordt schromelijk overschat. Maar met reisgidsen valt heel wat te be leven. Oude reisgidsen als de Bae deker, vernoemd naar uitgever Karl Baedeker (1801-1859), werpen soms verrassend nieuw licht. We volgen Zeeland tussen 1880 en 1927 in verschillende edities van het deel Belgien und Holland. Nebst den wichtigsten Routen durch Luxemburg. Later krijgt 'Holland' een apart deel. Tegelijk rukt ook Zeeland op, maar onveran derd onder de door het trei- nennet be paalde noemer Von (Venlo) Breda nach Vlis singen. Middel burg en Vlis singen hebben inmiddels plat- tegronden gekregen, respectieve lijk op een schaal van 1:15.000 en 1:30.000. De Zeeuwse hoofdstad gaat steeds meer als een toeristi sche trekpleister gelden. Er is heerlijke informatie over vergeten verbindingen per boot en kleinbahn, en over openingstijden van definitief gesloten musea. Men geeft sterren aan de beste ho tels, zoals het heel erg verdwenen Grand-Hótel aan de Lange Delft te Middelburg, maar ook aan belang rijke bezienswaardigheden. In 1880 valt de enige ster in Goes, voor de plaatselijke Kirche. Maar Goes raakt die glorie weer kwijt. De sterren vallen later in Middelburg, voor het Stadthaus en de Abtei, waarbij natuurlijk de schone Tapeten niet worden verge ten. Bij Vlissingen wordt eind 19de eeuw gewezen op uitbreidings plannen voor de haven. De rege ring hoopt een deel van de Ant werpse handel naar Zeeland te trekken. Liefhebbers van kleder dracht moeten op marktdag dins dag naar Goes en op marktdag donderdag naar Middelburg. De Zeeland-ganger krijgt uitleg over de merkwaardige woorden luctor et emergo: 'ich ringe, aber bleibe oben'. Uiteindelijk worden reizigers, zij het in kleine letters, verwezen naar Schouwen-Duive- land en Zeeuws-Vlaanderen. Domburg komt in alle edities voor, het aantal badgasten schat men op driehonderd. Let wel: per jaar. Een wonder dat het er meer geworden zijn na de ongunstige prijsvergelijking uit 1880: 'Man lebt ungezwungener, doch kaum viel billi- ger als in Scheveningen.' maandag 17 september 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme xv V--- V.- l Chris de Stoop foto mechteld jansen Chris de Stoop: Wanneer het water breekt - Uitgeverij De Be zige Bij, 288 pagina's, hardcover, 21,99 euro. Lezing: woensdag 19 september om 20.00 uur in Porgy Bess Terneuzen. ls£ Kalender 2019 1««we Mario Molengraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21