II De Mikke lapt al 35 jaar dieren op EN 19 Met een grootse fair op Boerderij Oranjepolder vierde de Walcherse afdeling van Groei Bloei de zeventigste verjaardag van de verspreiding van de groene boodschap. FAIR GROEI BLOEI 2 jaar gratis DELTA Interactieve TV De Koninklijke Maat schappij tot bevor dering van Tuin bouw en Plantkunde (KMTP) is de oude, officiële naam van wat nu bekend is als Groei Bloei. De wat ouwe lijke naam dekt nog steeds de la ding van waar de 130 afdelingen mee bezig zijn. Vergroening Kennis delen is nog steeds de hoofdtaak van Groei Bloei. Christien van den Bosch is de voorzitter van de Walcherse tak. „Onze afdeling is na de inundatie van Walcheren opgericht. Het ei land was kaal en de zeewind had vrij spel. De herplantingscom- missie had als doel het opnieuw vergroenen van Walcheren en verkocht toen certificaten waar mee mensen voor twee gulden vijftig een boom lieten planten. Uit die commissie komt onze af deling voort." Duizenden en duizenden bo men werden er op Walcheren ge plant. De vele meidoorns die door het zoute water waren verdwe nen kwamen niet meer terug. Fruitkwekers wilden het niet hebben. De bomen waren in hun Je kunt een tuin onderhoudsarm inrichten. Bij dat soort vragen komen wij kijken ogen bronnen van de gevreesde ziekte perenvuur. Actie Ook zeventig jaar na de oprich ting blijft vergroening een stre ven van de afdeling. Groei Bloei brengt een blad uit, organiseert lezingen, cursussen en reizen en doet nog meer. „We werken sa men met de gemeente Middel burg aan de actie Steenbreek", vertelt Lieneke Hubrechsen, een van de organisatoren van de fair. „Met Steenbreek proberen we de mensen te overtuigen dat ze wat tegels uit de tuin weghalen en er planten zetten." Het doel van Steenbreek is dat tuinen een derde minder verhard worden zodat regenwater makke lijker de grond in kan en er min der druk is op de afvoer via het ri ool. „Het is ook gewoon mooier, toch?" vindt Van den Bosch die ook praktische redenen ziet. „Schaduw van planten werkt ook beter dan een parasol. Door de verdamping daalt de temperatuur in de schaduw van een boom net een paar graden meer dan onder een parasol. Daar hadden we de afgelopen zomer wel behoefte aan." Misverstand Mensen met een stenen tuintje, zijn de mensen die Groei Bloei graag zou overtuigen dat planten lang niet zoveel gedoe zijn als vaak wordt gedacht. Het is voor zitter Van den Bosch een lief ding waard als ze dat misverstand de wereld uit kan helpen. „We zien vaak dat mensen planten kopen bij Intratuin. Dat gaat een poos goed en na een jaar zijn de plan ten dood. Dan vinden mensen het niet leuk meer. Je kunt een tuin onderhoudsarm inrichten. Daar komen wij eigenlijk bij kij ken, voor dat soort vragen. Wij geven ideeën, tips en alternatie ven. Ook voor mensen die net be ginnen. Bij ons vindt niemand het raar als je iets niet weet." MIDDELBURG 'Ah wat lief, ko nijntjes'. Het eerste velletje postze gels van de jubilerende Vogel- en Zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg werd gewaardeerd door burgemeester Harald Berg- mann. Bergmann ontving als be schermheer van de opvang de ze gels van Coby Louwerse die al 32 jaar vrijwilligerswerk doet bij de nu 35 jaar oude opvang. Egeltjes „Het is begonnen met een groepje mensen dat op het strand liep om vogels te helpen die onder de olie zaten", vertelt Louwerse. „Toen heette het nog Vogelopvang Wal cheren. In die tijd snapten mensen het niet dat je gewonde vogels ging helpen. 'Die schijten op de was of eten de aardbeien op, die draai je toch de nek om?' Zo dacht men toen. Later kwamen mensen ineens met egeltjes aan. „Wat moeten we daar nou mee?", dachten we toen. Decennia later, is De Mikke een vogel- en zoogdierenopvang, al trekt zelfs die naam de brede lading al niet meer. Louwerse ziet reptie len komen en moest zelfs ooit een stekelvarken zien te vangen. Bij de dierenopvang worden nu jaarlijks een kleine 3000 dieren geholpen. f Bij Alles-in-1 Premium eerste U maanden 2 weken! KieS VOOr per maand delta.nl/zomeractie maandag 17 september 2018 Predikers van de groene boodschap Guido van der Heijden Arnemuiden - Lieneke Hubrechsen Voor meer informatie over Groei& Bloei Walcheren: walcheren.groei.nl De Walcherse afdeling van Groei Bloei streeft al zeventig jaar lang vergroening van de regio na, onder meer door het geven van advies en organiseren van cursussen of een fair. foto ruben oreel A Marina de Haan, beheerder De Mikke, en Harald Bergmann. Nog maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19