Filmfestival heeft stevig fundament Kies prehistorisch dier uit Oosterschelde gevist Omgevingsmanager voor renovatie brug Plastic 16 ZE Artistiek directeur Leo Hannewijk heeft na twintig jaar het best mogelijke afscheid gekregen van het festival Film by the Sea. Een bezoekers record en - zegt hij zelf - de aller- mooiste editie. FILM BY THE SEA SLOT FESTIVAL Commentaar Culturele festivals zijn in Zeeland vrij vaak eenmanszaken gebleken die na het vertrek van de artistieke leider als een plumpudding ineen zakten. Dat lot lijkt Film by the Sea niet beschoren. Het evenement is twintig jaar geleden be dacht door CineCity-directeur Ad Weststrate en Leo Hanne- wijk. Laatstgenoemde drukte twee decennia lang zijn stempel op de programmering. Ondanks een economisch tij dat steeds meer tegen zat, met energiebedrijf Delta dat afhaakte als sponsor en overheden die de hand op de knip hielden, groeide het festival in omvang en aanzien. Hannewijk vertrekt nu, na een kwalitatief aanspre kende editie die een recordaantal bezoekers trok. Zijn opvolger Jan Doense belandt niet in een gespreid bedje - dat kan bij geen enkel Zeeuws festival - maar hij kan verder bouwen op een stevig fundament. Aan hem de keuze of hij blijft bij het thema Film Literatuur. Het zou wel fijn zijn als hij het belang van Zeeuwse films even hoog inschat als Hannewijk deed. Nationaal en internationaal scoor je er niet of nauwelijks mee, maar hier zijn films van Zeeuwse makelij wel degelijk publiekstrekkers. Film by the Sea heeft de Zeeuwse film onweerlegbaar een boost gegeven. Van verlies kun je niet betalen van Helge Prinsen is het bewijs. Het is bijzonder dat een festival waar elk dubbeltje moet worden omgedraaid zich artistiek zo onafhankelijk van brood nodige sponsoren heeft weten te ontwikkelen. Hopelijk krijgt Doense ook die vrijheid. Ondanks een economisch tij dat tegen zat, groeide Film by the Sea in omvang en aanzien „Dat is voor elke Kor en Bot-tocht een droom van een vondst", aldus Hansjorg Ahrens die namens het Naturalis Biodiversity Center de vaartocht leidde. „Ze zijn in Neder land zeldzaam. We hebben er zo'n zeventig in de collectie en die ko men vooral uit de Oosterschelde." Het was zaterdag een succesvolle editie van het Genootschap Kor en Bot. Al bij de eerste trek was het raak, de ZZio van visser Jaap Schot haalde nog voor negen uur twee ALMANAK fossiele botresten van de zuidelijke mammoet en een fossiel stukje hertgewei op. Aan het eind van de dag lag er een flinke verzameling botten van die ren die twee tot vijf miljoen jaar ge leden stierven. Behalve voor grote Die vrouw uit dat Zuid-Beve- landse dorp heeft het helemaal gehad met plastic afval. In het vervolg laat ze alle voorverpakte producten in de supermarkt links liggen. Vastberaden stapt ze naar de kaasafdeling voor een pond vers gesneden belegen. Die van de aanbieding, in kaas- Dat is voor elke Kor en Bot-tocht een droom van een vondst botten is er ook aandacht voor klein spul, namelijk fossiele mui- zenkiesjes opgevist via speciale buizen. Zij geven inzicht in hoe het gebied zich ruim twee miljoen jaar geleden ontwikkelde. papier graag. Het winkelmeisje moet haar echter teleurstellen: „Die is helaas op, mevrouw." Verongelijkt wijst de klant op het rek vol goudgele rond kazen achter haar: „En wat zijn dat dan?" „Dat is decoratie, me vrouw, van plastic", zegt het winkelmeisje schuldbewust. Fransman fietst door tunnel Kees Bierensen Conny Almekinders lijsttrekkers VVD ARNEMUIDEN Lezing over bombardement op Roerdammen De twintigste editie van Film by the Sea trok 46.500 bezoekers, net iets meer dan vorig jaar (46.000). En dat terwijl het educatiepro gramma 3300 jongeren minder trok dan vorig jaar. Een precieze oorzaak durft Hannewijk niet te noemen. Een vervanging wegens zwanger schapsverlof ging later in, wat voor bereidingstijd scheelde, en wellicht hadden scholen minder budget. Met het Vlissings Filmtheater in Woonzorgcentrum Scheldehof had het festival er dit jaar wel een zaal bij, die werd bezocht door 2500 mensen. Als hij een ranglijst moet maken van de twintig festivals onder zijn leiding zet Hannewijk editie 2018 bovenaan. De laatste is in de bele ving vaak de beste, erkent hij, maar hij kan het onderbouwen. Minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur) opende het Bergman-programma, met Sophia Loren had het festival een absolute wereldster op bezoek, wat veel publiciteit opleverde, en rond het thema Film Literatuur waren meer lezingen, workshops en talkshows gehouden dan ooit. „Meer verdiepende elementen Het dagelijks provinciebestuur heeft een omgevingsmanager be noemd die de renovatie van de Sta- tionsbrug in Middelburg zal bege leiden. Hij moet over de werkzaam heden communiceren met betrok kenen en knelpunten oplossen. Afgelopen week werd bekend dat de opknapbeurt van de brug, die ei gendom is van de provincie, niet tot 1 maart 2019 gaat duren maar vijf tot acht maanden langer. Dit vanwege de vondst van de gevaarlijke stof chroom-6 in oude verflagen, waar door het werk ingewikkelder wordt. Vanaf 24 september moeten fiet sers omrijden en zal een aantal (Walcherse) streekbussen niet meer voor het station stoppen maar aan de andere kant van het Kanaal door Walcheren. Er komt een noodbrug voor voetgangers, die maximaal vier keer per dag open gaat. Dat laatste leidde tot protesten bij de recreatie- en de binnenvaart. „Het project heeft grote impact op de omgeving", aldus gedeputeerde Harry van der Maas. De omge vingsmanager moet helpen oplos singen te vinden voor problemen die zich voordoen. Binnenkort wordt bekend wie de functie gaat vervullen. maandag 17 september 2018 Tijdens de traditionele fossie- lentocht van het Schouwse ge nootschap Kor en Bot is zater dag in de Oosterschelde een grotendeels gave kies van een mastodont, een uitgestorven oli fantachtig dier, gevonden. Inge Heuff Zierikzee - Hansjorg Ahrens, Naturalis Biodiversity Center Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De politie heeft zaterdag avond een fietser aange houden bij de Wester- scheldetunnel. De man, een Fransman, is door de politie bekeurd en mocht daarna verder fietsen, via een andere route. De Oostbuis in de rich ting van Borsele was on geveer 15 minuten afge sloten vanwege de fiet ser. Om 17.55 uur was de weg weer begaanbaar. MIDDELBURG Kees Bierens(foto) uit Meliskerke en Conny Al mekinders uit Cadzand zijn de lijsttrekkers voor de VVD bij de verkiezin gen voor Provinciale Sta ten en het waterschap op 20 maart 2019. Ze zijn zaterdag unaniem verkozen tijdens de le denvergaderingen van de Zeeuwse VVD. Kees Bierens is al jaren fractievoorzitter in Pro vinciale Staten. Conny Al mekinders is lid van het algemeen bestuur van het Waterschap Schelde- stromen. Op beide fron ten kiest de VVD voor er varing. Leden van de Group 617, genoemd naar het beroemde 617 squa dron van de Engelse luchtmacht RAF, komen vandaag, maandag, voor een lezing naar Aeroclub Zeeland in Ar- nemuiden. Daar zal worden verteld over het bombardement op de Roerdammen in Duits land, op 16 en 17 mei 1943. Er is nog één vlieger in leven die aan dat bom bardement deelnam: het 97-jarige erelid Johnny Johnson van Wings to Victory. In 2019, tijdens de her denking van het bom bardement, gaan leden van de Aeroclub Zee land een deel van de route naar de Roerdam men vliegen. Aanvang lezing: 19.30 uur. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Allermooist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16