Het gaat goed. Elke dag gaat Anne met plezier naar school ik tegen haar zeg dat we op een andere school zijn wezen kijken. De schrik duurt niet eens zo lang. Na het eten rijdt mijn vrouw met Anne naar de Vuurvogel. Al leen maar om te kijken. Even later krijg ik via Whatsapp een foto van Anne die op een verlaten schoolplein staat. Ze steekt haar hand op en zwaait. Het gesprek op Anne's oude school over haar vertrek duurt maar een paar minuten. De halsstarrige meester lijkt niet verbaasd. Hij zegt een paar keer ach ter elkaar dat hij het begrijpt. Als ik over het tienminutengesprek begin en op merk dat ik zijn reactie nog steeds onbe grijpelijk vind, kijkt hij ongelukkig naar het digibord. Ik geef hem een hand en loop de klas uit. Plezier Inmiddels is het zomer 2018. Anne zit al ruim een jaar op de Vuurvogel. Het gaat goed. Elke dag gaat ze met plezier naar school. Ze heeft het nooit meer over hoofdpijn of over misselijkheid. Het commentaar van de leerkracht na afloop van de eerste schooldag was een op licht verbaasde toon uitgesproken: 'Maar Anne is gewoon een hartstikke leuk meisje.' We knikten maar zo'n beetje. Niet lang voor het einde van het schooljaar zei de juf aan het einde van het tienminutenge sprek dat al twintig minuten duurde: 'En het advies is havo-vwo.' Nog steeds weet ik niet wat Rudolf Steiner precies heeft bedacht, maar het is me wel duidelijk dat deze juf, anders dan haar voorgangers, Anne het gevoel geeft dat zij vertrouwen in haar heeft. Anne is dan de eerste om dat vertrouwen terug te betalen. Als ik een enkele keer in haar schrift kijk, krijg ik bijna pijn in mijn buik als ik zie hoe netjes ze werkt. Ik kan er nog altijd niet bij waarom het voor de leerkrachten op de vorige school te veel was gevraagd Anne dat beetje aandacht te geven. De eerste keer dat het onderwerp ter sprake kwam, glimlachte Anne's nieuwe juf kordaat en verzekerde ze ons dat Anne niets tekort zou komen. Ik ben er niet bij als ze lesgeeft, maar het lijkt erop dat ze precies wil weten waarom ieder kind doet zoals het doet. Misschien is dat het verschil. Volgens mij is het geen toeval dat toen Anne een paar maanden geleden naast tennis met voetbal begon, ik al snel van de dienstdoende trainer een berichtje kreeg waarin hij meldde dat Anne 'hem in positieve zin was opgevallen'. Nog steeds heeft ze een beetje bevestiging, een beetje aandacht nodig voor zij durft te laten zien wat zij in huis heeft. Elke dag ben ik wel een paar keer blij en dankbaar dat we het vorig jaar hebben aangedurfd Anne van school te halen. Soms, als ik eraan denk dat we die beslis sing niet hadden genomen, krijg ik kip penvel. <1 magazine 31 f WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 97