'IK BEN ER NA DE OPERATIE ZO OP VOORUITGEGAAN, EEN VERSCHIL VAN DAG EN NACHT' „Een zeer pittige. Maar ik ben er zo op vooruitgegaan, een verschil van dag en nacht. Voor de operatie had ik het hart stikke benauwd. Bij het uitlaten van Rex, mijn yorkshireterriër, na honderd meter, maar ook als ik thuis de krant las. Toen gingen de alarmbellen rinkelen." Op bezoek bij de cardioloog ging het snel. 'Ik denk dat u geopereerd moet worden. En wel meteen.' Ik kon niet eens naar huis om schone kleren te halen. Het zou om een uur of vijf, zes 's middags gebeuren. Toen zei ik wel: 'Maar dan is de chirurg toch hartstikke moe? Het is het einde van de dag.' Kon de operatie toch verplaatst worden naar de volgende ochtend." Die dag, 24 juni, ruim twee weken na zijn 71ste verjaardag, vergeet hij niet meer. Die ochtend in het AMC werd hij om zes uur gewekt door twee verpleeg sters. „Die zeiden: 'Zo meneer Spong, we gaan u even klaarmaken.' Was dat even een geluk voor mij! 'Dan begint de dag goed', riep ik, waarna ze mij een groen operatiegewaad en een minuscuul slipje aandeden wat je eerder zou aantreffen in een seksboetiek. Uit hygiënisch oogpunt, vermoed ik." Harples De operatie slaagde. Spong kreeg vijf bypasses. Het theaterpubliek mag er straks aan het einde van de voorstelling alles over vragen. „Het mag best persoon lijk worden. Na de operatie ben ik meer gaan relativeren. Ik geniet bewuster van elke dag en de dingen van de dag. Ik reali seer me dat het elk moment afgelopen kan zijn." Zijn partner kwam met een verlaat ver jaardagscadeau. „Ik mocht raden. Drie, vijf, tien keer, ik kwam er niet op. Het had met een vrouw te maken, zei hij. Iets met yoga? Een masseuse? Het bleek een harplerares. Twee lessen. Ik was er direct weer aan verslingerd. Ik heb het opge pakt. Met zoveel plezier." Heeft hij weieens gefantaseerd hoe zijn leven eruit had gezien als hij wel naar het conservatorium was gegaan? „Zeker. Dan zou ik nu misschien in een of ander orkest hebben gespeeld. En een hoop lol hebben gehad. Harpisten zijn dungezaaid. Er is een groot verloop, ver telde mijn lerares laatst. Het is een inte ressant leven, denk ik, maar als ik hoor hoe het eraan toegaat... De musici moeten hard repeteren, zich schikken naar een dirigent en de honorering is matig tot slecht. Al begreep ik dat Remy van Reste ren laatst een harp kocht voor een ton. Nou ja, als je écht goed bent Spijt? Nee, dat heb ik niet, dan raak je zo verzuurd. Ik krijg nog altijd veel ener gie van werken en mag nu een theater tour doen. En het mooie is: ik kan alles combineren met muziek maken." visie word ik altijd gevraagd. Soms wel tien keer op een dag. Zo werd ik ooit op gebeld door Met het oog op morgen. Zat ik om half twaalf in een bedompte radio studio aan de Sarphatistraat in Amster dam. Zegt de interviewster: 'Geilt u niet een beetje op publiciteit?' Toen dacht ik wel: wat ben jij een kutwijf. Belt mij op, vraagt mij om naar de studio te komen en dan zo'n vraagIk had weg moeten lopen." Alarmbellen Het verzoek om het theater in te gaan kwam eind vorig jaar op het juiste moment. Gerard Spong was net een paar maanden hersteld van een hartoperatie. In Vertrouwen is vanaf 15 september te zien in zestig theaters. Meer informatie en speellijst: impactentertainment.nl 201 zaterdag 15 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86