'DE EXPRESSIE, DAAR LET IK SCHERP OP. HOE REAGEERT EEN VERDACHTE OF GETUIGE?' speecht, kijkt hij altijd eerst naar links, en dan via het midden naar rechts. Omhoog en even omlaag. Om aan te geven: ik ben er voor jullie allemaal." Femke Halsema Spong staat er straks voor iedereen. En hij zat, om een beetje af te kijken, zelf ook in de zaal. Bij theatercolleges van hersenonderzoeker Dick Swaab en Femke Halsema, sinds juli de burgemees ter van Amsterdam. „Daar heb ik van ge leerd. Femke vond ik steengoed, maar zij bediende zich wel van een autocue. Het was niet storend en gezien de ingewik kelde teksten niet onlogisch, maar ik zou het zelf niet doen. Het ontneemt je een zekere spontaniteit. Wat ik bij Femke heel goed vond, waren haar dictie, voordracht en de on dersteuning van het beeldmateriaal. Ver helderend. Dat wordt voor mij verduveld lastig met mijn teksten. Hoe maak ik die ingewikkelde juridische issues duidelijk voor Jan en alleman? Dick Swaab was boeiend qua inhoud, maar bij hem had je toch het idee van een powerpointpresentatie, omdat hij achter zijn computer bleef. Ik kreeg wat dat betreft een goede tip: praat op het toneel vanaf verschillende plekken. Daarop heb ik dagenlang geoefend in mijn werk kamer. Met de deur dicht. Kijk, ik wil iets maken, creëren, ik voel me een kunste naar. Dit moet een avondje uit worden voor de mensen." Spong legt op het toneel uit hoe het strafrecht in elkaar zit, vertelt over de ge heimhoudingsplicht, de onafhankelijk heid, de #Me Too-discussie ('Eigen erva ringen? Welnee, de meeste mannen die ik gekust heb, zijn dolblij') en de ontmy thologisering van het beroep. „Beroepen waaraan de goegemeente een bepaalde glamour toedicht. Dat is het vaak toch niet. Het is gewoon hard werken. Met alle risico's van dien." De advocaat wil niet zeggen of hij met een kogelvrij vest op de bühne staat. „Het enige wat ik kan verklappen: er is wel be waking en beveiliging. Ik heb naast aan bidders nu eenmaal ook vijanden. Ik krijg nog steeds dreigmails. Dus tref ik in mijn dagelijks leven veiligheidsmaatregelen." Of de theatertour een vorm van ijdel heid is? Spong lacht. „Ik denk dat ieder mens wel last heeft van ijdelheid. We kij ken allemaal in de spiegel. De mannen naar hun haren, overhemd of getrimde baardje. Vrouwen doen niet voor niets aan make-up. Ze willen er beter uitzien dan zij in werkelijkheid zijn, maar 's avonds in bed schrikken de mannen zich het apelazarus, hoor. Ach, en hoe actief ben je zeifin het ge nereren van aandacht? Voor radio en tele- magazine 19 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 85