Strafpleiter Het bleek de opmaat naar een eigen thea- „Het vak van tervoorstelling. In Vertrouwen is een col advocaat is lege waarin de strafpleiter de kennis van theater van de het advocatenvak deelt met het publiek, bovenste plank." Spong bespreekt geanonimiseerde zaken, vertelt persoonlijke verhalen en toont foto's en filmpjes. Een jaar geleden benaderde theater bureau Impact Entertainment hem met het idee. Spong ging praten, werd en thousiast en begon met schrijven. „Dit is niet even een lezinkje of cursus. Bij thea ter komt meer kijken. Dat zit toch wel kunstiger in elkaar." Steun vond hij bij zijn partner. „Hij was meteen enthousiast en heeft mij ge holpen met de tekst. Hij is ook strafjurist. Messcherp en zeer kritisch. Hij vond dat ik te lange zinnen maakte. Daar ging het mes in. Later heeft de regisseur ook inge grepen. Dat is een pijnlijk proces." Gerard Spong was altijd al verzot op theater. Hij bewondert Ellen Vogel, Ank van der Moer, Sigrid Koetse en Kitty Courbois. „Hun dictie en expressie, weergaloos. Actrices die met het optillen van één wenkbrauw of lip veel konden zeggen. Presentatrices hebben dat ook. Mijn favoriet is Hala Gorani van CNN. Met één beweging van haar mondhoek of een blik in de ogen verraadt zij haar ge moedstoestand." Hier vervaagt de scheidslijn tussen de acteurs op het toneel en de hoofdrol spelers in de rechtszaal, stelt Spong met gevoel voor theater. „De expressie, daar let ik scherp op. Hoe reageert een ver dachte of getuige? Ik heb feilloos in de gaten als iemand schrikt, onrustig wordt, zich niet happy voelt, twijfelt of bezig is een leugen te verzinnen. De houding, manier van praten, gefriemel met vin gers. Dat gevoel heb ik ontwikkeld in de loop der jaren. Een tweede natuur, ook buiten de rechtszaal. Zelfs in het dagelijks leven." Griezel Stel dat je als advocaat een bepaalde op sporingsmethode onjuist vindt, geeft Spong als voorbeeld. „Dan wind je je be roepsmatig op, maar doe je dat wél met het nodige aplomb en theater. Een beetje droog oplepelen dat de zaak niet deugt, dat komt niet aan. Ze hebben over mij weieens gezegd: 'Wat is dat een griezel'. Of ze zeggen dat ik een sardonische grijns heb. Nou, dat is dan mooi mee genomen, want zo ben ik helemaal niet. Kennelijk vervul ik die rol dan. En je kunt in ons vak je woorden extra kracht bijzet ten met een bepaalde mimiek." Expressie en mimiek, Spong heeft er voor zijn theatervoorstelling een heel hoofdstuk aan gewijd. „Het vak van advo caat is theater van de bovenste plank. Je moet met je complete wezen datgene uitdragen wat je wilt zeggen. Ik heb geen toneelopleiding, maar heb altijd goed gekeken naar acteurs, toneelspelers, presentatoren en vooral Amerikaanse presidenten. Donald Trump is een slechte toneel speler. Hij heeft een zeer beperkt vocabu laire en een nog mindere mimiek, maar hij overtuigt wel. Net als John F. Kennedy en Ronald Reagan. De laatste kon door een kwinkslag en manier van kijken op een eenvoudige manier een keiharde boodschap overbrengen. Nu scheelt het natuurlijk wel dat hij ook écht acteur is geweest." Als Spong langs zestig theaters in Nederland toert, gebruikt hij een trucje van Barack Obama. „Hij heeft een vaste methode om zijn publiek toe te spreken. Let maar eens op hem. Als Obama 181 zaterdag 15 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84