Het succes in er ontzettend 2010: ik kreeg veel stress van graag uitgebreide interviews met acteurs en zangers. Maar dan ben ik de consu ment. Dat geven als muzikant is wel iets anders. Ik ben op mijn hoede in een talk show. Jan zegt dat ik mezelf daar niet he lemaal laat zien. Dat snap ik. Als ik het terugzie, denk ik: wat zit je daar weer braaf, aardig en lief te wezen. Terwijl ik niet per se zo ben." „Ik speel geen rol, als je dat bedoelt. Het is meer alsof je bij je schoonmoeder op be zoek gaat. Je zet je beste beentje voor. Op tv word ik een brave versie van mezelf." „Daar ontkom ik niet aan. Omdat ik als zangeres een bepaalde hoek in ben ge gaan, iets heb neergezet, hebben mensen een beeld van me. Dat is zo als je singer- songwriter bent, als je Beyoncé heet of een concept-act bent als ik. Liever spreek ik het niet hardop uit, maar ik zit wel enigszins vast aan wat het publiek van mij verwacht. Het is gewoon gek als ik ineens heavy metal ga maken." „Ik hoop van niet, maar ik weet het op recht niet. En als ik het wel wist, zou ik het er Spaans benauwd van krijgen, want dat zou betekenen dat mijn leven voor de komende tien jaar vaststaat. Ik hou er niet van mezelf vast te leggen. Wat mijn repertoire betreft: ik vereen zelvig me er niet mee, houd de deur open voor iets anders. Ik wil mezelf absoluut niet muzikaal beperken." „Als Caro Emerald, maar ik kan naast Caro Emerald best nog iets anders doen. Ilse DeLange heeft toch nog de Common Linnets? En Sting bestaat ook naast The Police." „Ik droom ervan te kunnen rappen. Maar of ik het kan en ermee wegkomIk voel me niet vrij in het openbaar te experi menteren, en maar wat aan te kloten. Ik word soms benaderd voor een jamsessie, maar dan denk ik meteen: er zal wel iemand met zijn telefoontje filmen en het online zetten. Dat houdt me dan tegen." Vanaf vrijdag is Caro Emerald wekelijks te zien in The Talent Project, een talenten jacht van RTL 4. Met Roel van Velzen en Chantal Janzen beoordeelt ze zangtalen ten die in honderd dagen worden klaar gestoomd voor het echte werk. „Het past bij mijn werk. Ik merk dat mensen verrast zijn dat ik er ja tegen zei. Ik heb altijd gezegd: als iets op mijn pad komt dat bij me past en dat ik gaaf vind, doe ik het. Tot nu toe werd ik alleen voor allerlei gekke BN'er-programma's bena derd. Daar zeg ik consequent nee tegen. Niks voor mij." „Ik excelleer niet in de rol van BN'er. Ik ambieer geen tv-carrière. Geloof niet dat mensen een album of kaartje kopen omdat ik meedoe aan Wie is de Mol? of een of andere stomme quiz." „Ik zit dan in de hoek van de muziek. Mensen horen me spreken over mijn vakgebied. Misschien zitten er kijkers bij die me nog niet kennen, of mensen die wel een cd van me hebben, maar die me vergeten zijn. Als je zo lang geen album uitbrengt The Shocking Miss Emerald dateert uit 2013, daarna volgden twee beknopte EP's, red.), word je vanzelf minder gebeld. Of helemaal niet meer. Dat is eng - 'Oh nee, straks vergeten ze me allemaal' - maar het prikkelt ook. Mijn bewijsdrang speelt op." „Laat ik het anders formuleren: ik hoef niet terug naar 2010. Toen voelde het suc ces als een storm. Het was spannend, maar ik kreeg er ook ontzettend veel stress van. Het gevoel dat ik geen controle had over wat mij overkwam. Ik kan nu wel toegeven dat ik het des tijds niet naar mijn zin had. Waarom? Ik weet het niet. Ik ben toch geen hartchi rurg wiens werk over leven of dood gaat? Terwijl ik soms wel het stressniveau had van een hartchirurg. Het betekent niet dat ik er nu boven sta - ik voel me nog steeds weieens een groentje. Deze zomer nog, toen ik in Lon den tijdens de 85ste verjaardag van Quincy Jones optrad. Dan kies ik twee heel moeilijke nummers om mezelf te bewijzen. Maar halverwege denk ik: waar ben ik aan begonnen?" „Ik voel me nu juist weer een groentje. We zijn veel bezig in de studio met nieuwe muziek schrijven. Als ik een liedje schrijf en dat laat horen, ben ik heel erg bang dat het he-le-maal niks is. Bij Quincy Jones dacht ik dat mensen zouden zeggen: leuk gezongen, hoor, prima. Vervolgens ga ik dan enorm mijn best doen. Want ik wil helemaal niet prima zijn. Ik wil geweldig zijn." II Ben je op zulke momenten niet jezelf? Trek jij je iets aan van de buitenwereld? Dus over tien jaar doe jij nog hetzelfde? Maar je zei net toch dat je die vrijheid mist? Welke stijl zou je willen uitproberen? De rol van jurylid: past dat bij jou? Wat is erop tegen? Gaan mensen wel naar de winkel als ze je zien in The Talent Project? Zo prettig is het dus niet, die stoppende trein? Toch klinkt dat gek, dat jij je nog een groentje voelt. 121 zaterdag 15 september 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78