Moet je bang zijn voor spinnen? ZEELAND 25 SPINNEN ONDERZOEK Zie je de laatste dagen wel héél vaak een spin in of rond je huis lopen? Dat kan kloppen. Spinnen zijn momenteel veel vaker te zien dan in de afgelopen zomerse maanden. Eerder deze week ging voor de zesde keer de Nationale Spinnentelling van start Een spinnenweb in de hoek van de keuken, in de achtertuin of een rondlo pend exemplaar op het aanrecht. De één heeft er geen en kele moeite mee, de ander vindt de dieren angstaanjagend en gru welt ervan. Een ding staat vast: het spinnen- seizoen lijkt weer te zijn begon nen. Al is dat volgens bioloog Ger- rit Jansen niet helemaal waar. „Ie dereen denkt dat, je hoort het veel mensen zeggen op dit moment. Maar er bestaat helemaal niet zoiets als een spinnenseizoen. Ie dereen noemt de herfst wel als dé tijd van de spinnen, maar deze dieren komen het hele jaar even veel voor. Al vallen ze in deze tijd wel veel meer op." Dat ronddwarrelende spinnen en spinnenwebben veel vaker te zien zijn, is volgens de bioloog wel te verklaren. Door de hogere voch tigheid dan in de zomer zijn de draden van de webben veel beter te zien. Ook de laagstaande zon speelt daar een grote rol in. „Ei genlijk is het maar een klein aantal spinnen dat ook webben spint. De meeste spinnen doen dat niet. Ze zijn vaak zo klein als een spelden knop en worden niet eens opge merkt door mensen." Elke vierkante meter Hoeveel en welke soor ten er precies alle maal voorko men, is moei lijk te zeggen. Opvallend dit jaar is vol- Er bestaat geen spinnenseizoen. Ze komen het hele jaar evenveel voor gens Jansen wel de komst van de wespspin. Het geelzwarte diertje was tot vorig jaar zeldzaam in Ne derland, maar komt sinds dit jaar weer vaker voor. Dat is mede te danken aan de hogere temperatu ren. De nieuwkomer in ons land is met een centimeter of 3,5 een stuk groter dan de gemiddelde spin. „Eerst kwam deze vooral in medi- terraanse landen voor, in de tro pen ook vaak", zegt Jansen. Andere soorten die veel voorko men zijn onder meer de spook- spin, bosspin en de gewone huis- spin. In totaal zijn er meer dan 640 soorten in ons land. Liever geen enkele spin tegenkomen? Dan heb je een probleem. Of je nu in het bos loopt, in een stoffig schuurtje bent of op een plein midden in de stad: het aantal spinnen is overal ongeveer even groot. Jansen:„Sterker nog, er be staat geen vierkante meter waar geen spin zit. Ze zitten écht overal. Zou je alle spinnen ter wereld op een hoop gooien, kom je op een hoger gewicht uit dan wanneer je de massa van alle mensen ter wereld bij elkaar op telt." Spinnentelling Om te bepalen hoeveel en welke spinnen er voorkomen in Nederland was de afgelopen dagen de Nationale Spinnentel ling. De Spinnentelling is een ini tiatief van onder meer het pro gramma Vroege Vogels, EIS Kennis centrum Insecten, Naturalis Bio- diversity Center en Natuurmu seum Fryslan. Via de website tuintelling.nl konden mensen onderzoeken welke spin ze waren tegengeko men en dit vervolgens doorgeven. De uitslag wordt zondag bekend gemaakt. zaterdag 15 september 2018 Mitchel Suijkerbuijk Nijmegen Gerrit Jansen, bioloog Met azijn sproeien, met citroensap je huis schoonhouden en met pepermuntolie sprayen: wie bang is voor spinnen, kan er van alles aan doen om de beestjes buiten shuis te houden. Maar is die wijdverbreide angst voor spinnen eigenlijk wel terecht? Volgens Jansen is het 'nergens voor nodig'. „In Nederland komt geen en kele giftige spin voor. Do delijke spinnen zijn er al leen in de tropen." Spinnen verjagen of doden heeft weinig zin. Ze zitten overal en er komen dus altijd exemplaren voor terug. Dat is volgens Jan sen maar goed ook, want spinnen hebben een nut tige functie. „Het is heel belangrijk voor ons eco systeem dat er spinnen zijn", legt de bioloog uit. „Ze zijn enorm nuttig, on misbaar zelfs. Dit omdat ze veel schadelijke insec ten opruimen, zoals lui zen. Als je bang bent voor spinnen, wordt het denk ik tijd dat je daar zelf iets aan laat doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61