Doe je tegoed aan lekker kijken 5 Kies voor 6 maanden gratis Ziggo Sport PRINSJESDAG 2018 MILJOENENNOTA Bij Alles-in-1 Premium eerste 4 maanden 2 weken! per maand delta.nl/zomeractie DELTA De nakende brexit en de kans op handelsconflicten met bijvoorbeeld de VS bedreigen de groei, die ko mend jaar op 2,6 procent uitkomt. „We zijn er nog niet", schrijft Hoekstra. „Het kabinet bereidt Ne derland voor op zulke economische tegenwind door de overheidsfinan ciën in 2019 verder op orde te bren gen." De begroting vertoont komend jaar een overschot van ruim 8 mil jard euro (1 procent). Daarmee kun nen eventuele schokken opgevan gen worden. De overheidsschuld duikt bovendien voor het eerst sinds lange tijd weer onder de 50 procent. De rentebetalingen ne men verder af, van 6 miljard dit jaar naar 5,5 miljard in 2019. Premier Mark Rutte benadrukte gisteren dat het nodig is om een buffer op te bouwen nu het econo misch goed gaat. „We moeten het dak repareren als de zon schijnt." Meergeld Toch gaat het kabinet volgend jaar meer geld uitgeven dan dit jaar. In de plannen wordt zo'n 16 miljard euro meer uitgetrokken dan dit jaar, onder andere voor onderwijs, de fensie, veiligheid en infrastructuur. Ook is er geld over om wat te doen aan de koopkracht van huishou dens. Donderdag werd al bekend dat bijna 96 procent van de Nederlan ders zich komend jaar mag verheu gen op koopkrachtwinst, al is die sterk afhankelijk van iemands per soonlijke omstandigheden. Ruw weg rekent het kabinet met een ge- De nakende brexit en mogelijke handelsconflicten bedreigen de groei middeld plusje van 1,5 procent. Wie zijn baan verliest gaat er veel meer op achteruit dan de netto las tenverlichting, die het kabinet in petto heeft, goed kan maken. Ver hogingen van het lage btw-tarief (van 6 naar 9 procent) en verhoging van de maandelijkse zorgpremie met 10 euro wordt voor de meeste mensen helemaal gecompenseerd door een lagere inkomstenbelas ting, zo verwacht het Centraal Planbureau, dat de kabinetsplan nen heeft doorgerekend. De werkloosheid daalt intussen ge staag verder en is met 320.000 men sen zonder baan komend jaar terug op het niveau van voor de crisis. In het voorwoord van de Miljoenen nota waarschuwt Hoekstra echter dat het kabinet er nog niet is. „De overheidsschuld is nog aanzienlijk hoger dan voor de crisis." Ook het houdbaarheidstekort - ofwel de mate waarin de verzorgingsstaat in de toekomst betaalbaar is - blijft een aandachtspunt voor het kabi net. In de plannen voor volgend jaar waarschuwt het kabinet dat alle mooie vooruitzichten zomaar kun nen omslaan. Zo kan een handels oorlog tussen de VS en China tien duizenden banen kosten. Ook houdt het kabinet geld ach ter de hand voor het geval er geen gunstige handelsovereenkomst wordt gesloten tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de brexit volgend jaar. Met dat geld kunnen dan meer douaniers en NVWA- inspecteurs worden ingesteld. Nog maar zaterdag 15 september 2018 Kabinet: voorspoed kan zo omslaan Het gaat goed met de economie, de meeste mensen gaan er in koopkracht op vooruit, maar he lemaal zonder zorgen is Neder land niet. Dat schrijft minister van Financiën Wopke Hoekstra in zijn Miljoenennota die ko mende dinsdag op Prinsjesdag openbaar wordt maar - geheel volgens de traditie - gisteren al uitlekte. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag ^Minister Hugo de Jonge van VWS doet ko ningin van de jeugd Chris Heidstra uitge leide, nadat zij haar troon rede heeft ge lezen en daar mee de Unicef Kleine Prinsje dag opende. FOTO GUUS SCHOON- EWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5