r\ De Koning wereldkampioen in skiff ZEELAND 21 lig. Dan is, pats boem, het goede gevoel weer helemaal weg." Diep dal Lein en Lenie Lievense zijn sinds 2003 bezig met de Kustmarathon, die elk jaar in de eerste week van oktober is. Terwijl het evenement steeds groter groeide, bouwde Lein ook een geschiedenis van ziek-zijn op. Elke keer als hij de hardlopers en wandelaars in Zou- telande verwelkomde, stond hij er stralend bij. De nummers één bij zowel de mannen als de vrouwen tilde hij steevast op, sterk en fit als hij was. Maar meermaals ging hij in de maanden ervoor door een diep dal. „Hoeveel pech kun je hebben?" vraagt Lein zich deze morgen af. „Eerst had ik prostaatkanker. Daarna kreeg ik blaaskanker. En nu is het leverkanker. En weet je wat het bijzondere is: het heeft niets met elkaar te maken. De spe cialisten zijn ervan overtuigd dat het allemaal afzonderlijke ziektes zijn, dat er dus niet van bijvoor beeld mijn blaas iets uitgezaaid is naar mijn lever. Ik heb dus ge woon driedubbele pech." Scan Het begon in januari. Lein Lie vense merkte zelf nog niks. Hij ging op controle naar Rotterdam, na drie jaar van blaasspoelingen. De arts wilde voor de zekerheid nog een scan laten maken, waarna hij de inwoner van Zoutelande pas een jaar later terug wilde zien. Een paar dagen later ging echter de telefoon: of Lievense zo spoedig moge lijk in het Erasmus kon langskomen? „Ik antwoordde nog: 'Kan het niet telefonisch?' Nee dus. Toen we eenmaal in het zie kenhuis waren, zei de arts het ge lijk: 'Het is helemaal mis. Het zit in je lever.' Vervolgens gaf hij mee: 'Ga maar leuke dingen doen.' Tja, maar vanaf dan is niks meer leuk." Bij een nieuwe dokter zeg ik meteen:'Je mag me behandelen, maar wil ik niet weten hoe lang ik nog heb Lein en Lenie Lievense zagen deze onheilstijding absoluut niet aankomen. Ze hadden op 1 ja nuari, luttele weken eerder, hun bedrijf overgedragen aan hun kin deren. Als gepensioneerden zou den ze eerst hun nieuwe huis ver bouwen en vervolgens erin trek ken. Daarna zouden ze op win tersport gaan en later in het jaar wilden ze gaan fietsen in Cuba. De twee maakten plannen voor van alles. Lein: „Toen die arts het slechte nieuws vertelde, dacht ik: 'Je hebt het bij het verkeerde eind.' Lenie: „Lein hielp volop mee met de verbouwing. Hij was fit en deed alles. We snapten niet wat de dokter zei." Lein: „Ik had het gevoel dat hij helemaal mis zat. Dat hij boven de verkeerde patiënt hing." Het ene na het andere onder zoek volgde en van april tot au gustus onderging Lievense che motherapie. Het idee was dat hij daarvan een enorme beuk zou krijgen en dat hij vervolgens iets zou opknappen. Dat laatste ge beurde echter niet, tot verwonde ring van de behandelend arts. Die snapt ook niet waarom het ge wenste effect uitblijft. En meer kuren kan het lichaam van Lie vense niet aan. Ze gaan nu kijken of er nog iets met experimentele medicijnen te doen is. Lenie: „Het gaat eigenlijk alleen maar slechter. Hij kan niks meer. Soms is Lein nog niet eens in staat zijn arm op te tillen." Lein: „Dan lig ik op bed en krijg ik m'n arm niet eens zo'n klein stukje omhoog. Dat heb ik nog nooit meegemaakt. Ik heb vroeger triatlons gedaan en marathons ge lopen. En nu kan ik nog maar heel weinig..." Lenie: „Maar dat hij een sport man is geweest, behoudt hem nu ook wel. Hij weet wat afzien is. Daardoor is hij er nu nog." Lein: „Ik geef niet snel op. Als sportman heb je toch een bepaald karakter, een winnaarsmentali teit." Lenie: „We rijden nu al negen jaar op en neer naar het zieken huis in Rotterdam. Elke keer kwam Lein er weer bovenop en had je weer een vooruitzicht sa men. Maar nu zeggen ze min of meer: je hebt geen toekomst meer. Dat is zo drastisch." p»' Lein: „Een termijn hebben ze me nooit gegeven, want dat wil ik niet. Want dan is er echt niks meer aan. Dan ga je aftellen. Bij een nieuwe dokter zeg ik dat ook meteen: 'Je mag me behandelen, maar ik wil niet weten hoe lang ik nog heb.' Dan ga je denken: 'Dit is mijn laatste kerst, dit is de laatste verjaardag van mijn kleinzoon. Lenie: „We zeggen gewoon ie dere avond: 'We doen morgen weer onze ogen open en dan zien we wel weer.' Je kunt niks plan nen. Ik ga ook niet weg. Als hij goed is, proberen we met z'n tweetjes iets te doen en als hij zich slecht voelt, ga ik ook niet het huis uit. Lein is positief, maar het kost ook heel wat traantjes hoor." Ontspanning Ondertussen is het echtpaar uit Zoutelande heel blij dat ze nog iets te organiseren hebben: de Kustmarathon. Lein kan fysiek dan niet veel meer uitrichten, maar vanuit hun duinwoning kan hij nog wel het één en ander rege len. „De Kustmarathon is nog een enorme ontspanning voor me", vertelt hij. „Ik heb al heel veel uit mijn handen moeten laten vallen, maar vanuit huis probeer ik nog zo veel mogelijk te doen. Er ko men mailtjes binnen en die kan ik beantwoorden, mensen bellen me op met vragen. En op de sociale media ben ik ook nog best actief. Twitteren en Facebooken kan ik prima vanuit mijn bed. Weet je, als ik dat ook niet meer zou doen, zou het leven bijna doel loos worden." Lein heeft Lenie ge vraagd om hem nog overal bij te betrek ken. Hij schuift ook nog gewoon aan bij de vergaderingen van de organisatie commissie. „Ik zeg dan wel: 'Laten we beginnen met de rondvraag'. Die kan ik nog net uitzitten. Als ze daarna over het draaiboek beginnen, ben ik naar bed. Dat ken ik toch uit mijn hoofd." Vorig jaar dachten de twee er nog over om op termijn de organi satie over te dragen aan anderen. Nu kijken ze er totaal anders te genaan. „Ik ga nu door, tenzij het door mijn ziekte niet meer kan", zegt Lein. „Ik wil mijn leukste hobby niet ook nog kwijt. Ik vind het ook geen manier om nu te stoppen. Voorlopig gaan we nog tien jaar door.Hij lacht. Maar zegt dan serieus: „Zo staan we er echt in. Ik ben nog heel positief." Ik heb vroeger triatlons gedaan en marathons gelopen. Nu kan ik nog maar heel weinig Op 5,6 en 7 oktober wil Lein er ook nog zo vaak mogelijk bij zijn. „Maar de voorwaarde is dat ik dan wel goede dagen heb." Hij heeft zich voorgenomen om de start schoten te lossen bij de Ladiesrun op vrijdagavond, de MTB-tocht op zaterdagochtend, de Kustmara thon op zaterdagmiddag én de Wandelmarathon op zondagoch tend. „En als het niet kan? Tja, dan niet. Het weekend gaat ook zon der mijn aanwezigheid door." Normaliter geeft de organisator de fmishers ook een ferme hand druk aan de meet in de Langstraat. Nu zal hij zich beperken tot hoog uit de top drie bij de mannen en vrouwen. „Daarna ga ik weer naar huis. Ik kijk de rest wel op televi sie." De Koning, die vanwege één onvol groeid been in het aangepaste spor ten actief is, was in het Bulgaarse Plovdiv al de grote favoriet. Hij had eerder in 2018 al sterk gepresteerd in het wereldbekercircuit en op het WK was hij eerder in de week veruit de snelste in de series. Het bijzondere is dat De Koning (28) pas aan zijn eerste jaar in de skiff- een eenpersoons boot - bezig is. Al zes jaar is hij actiefin de ge mengde klasse, eerst met Esther van der Loos en nu met Annika van der Meer. Die paralympische discipline, waarin hij in 2017 voor de eerste keer een wereldtitel pakte, is het belang rijkst voor de Bevelander. Met Van der Meer heeft hij namelijk één groot doel: goud in Tokio in 2020. In de boot mag en kan De Koning zijn beide benen niet gebruiken, maar met zijn bovenlichaam en ar men legt hij iedereen over de knie. In de finale van vrijdagochtend nam hij gestaag afstand van de anderen. Met een eindtijd van 8.35,89 minu ten bleef hij Canada (zilver) en Italië (brons) enkele bootlengtes voor. Hij brak zijn eigen wereldrecord net niet. Vandaag kan De Koning er met Van der Meer nog een titel aan toevoe gen. In de finale van de gemengde klasse zijn ze ook de huizenhoge fa voriet. Het skiffen, dat niet op het pro gramma staat bij de Paralympics, doet hij erbij. Om een nog comple tere roeier te worden en om tijdens het seizoen nog wat meer wed- strijdprikkels te krijgen. zaterdag 15 september 2018 GO heb ik nog iets om handen' - Lein Lievense - Lein Lievense Corné de Koning is gisteren voor de tweede keer in zijn carrière wereldkampioen geworden. De pararoeier uit Goes racete in zijn skiff met overmacht naar het goud. Op de baan van 2000 meter liet hij de concurrentie zeven seconden achter zich. Roeland van Vliet Plovdiv Corné de Koning, we reldkampioen op een indivi dueel nummer. FOTOMERIJNSOETERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57