Het gevaar van de oesterboorder 13 i'ïlri zaterdag 15 september 2018 GO Erik Veerhoek leegt de oesterboorder kor, een uitvinding van visser Nico Boer tjes om de zeer schadelijke oesterboor der te lijfje gaan. foto'smarcelledavidse Innovatie top 100. Woensdag wordt bekend hoe hoog hij eindigt. Het oesterseizoen wordt don derdag officieel geopend. Be halve een symbolische eerste sleep en veiling voor een goed doel, is er ook een sympo sium. Dat staat in het teken van de bedreigingen voor de sector. De HZ Delta Academy presenteert de eerste bevin dingen van een groot onder zoek naar de oesterboorder. Nico Boertjes verwijdert de oesterboorder uit alle kleine schelpjes die de oesterboor- derkor van de bodem heeft geschept. Inzet: een handvol oesterboorders. De Ocinebrellus inornatus, beter bekend als de Japanse oesterboorder of stekel hoorn, richt al enkele jaren een waar slagveld aan op de oesterkweekpercelen in de Oosterschelde en de Greve- lingen. Niemand weet hoe ze precies in de Zeeuwse wate ren terecht zijn gekomen. De oesterboorder boort gaat jes in oesters, maar ook in an dere schelpdieren, zoals pok ken, mossels en kokkels en zelfs soortgenoten. Een schelpdier met een gaatje gaat snel dood; andere zeedieren zoals krabben eten het vlees op. De slak verspreidt zich snel. Dat is waar schijnlijk deels door de kwe kers bevorderd, die partijen oesters verplaatsen. Zijn na tuurlijke vijand, de rode krab, leeft niet in Europese wateren. Twee jaar gele den ontwikkelde Nico Boertjes de oesterboor- derkor. Hier mee houdt hij de bodem schoon: de oes terboorder wordt gevangen en de oester zelf blijft achter; net als zee wier. Boertjes verhuurt de kor aan andere vissers. De uitvin ding is opgenomen in de MKB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49