Kans op fatale brand grootst in Zeeland I TRACTAATWEG l 5 ESTAFETTELOOP TEAM EMERGIS Een team van de Zeeuwse ggz- instelling Emergis in Goes doet mee aan een estafetteloop rond het IJsselmeer. De medewerkers willen hiermee meer begrip vragen voor mensen met psychische aandoeningen. Er moet meer begrip komen voor mensen met een psychische aandoening. Om aan dacht te vragen voor deze groep patiënten en taboes te doorbreken doet een team van Emergis mee aan de Socialrun, een estafetteloop van liefst 555 ki lometer rond het IJsselmeer. De tien medewerkers van de Zeeuwse ggz-instelling willen de monsterafstand binnen 48 uur af leggen. Marcel Jalink is teamleider en al maanden bezig met de voorberei ding op het evenement. „Aan mij de taak om alles in goede banen te leiden", vertelt de Middelburger. „Sponsors zoeken, campings vastleggen, busjes huren. Verder zorgt Jozien Janse voor de cate ring onderweg en ze gaat ook nog meelopen. Er komt heel wat bij kijken., maar we hebben er veel zin in." Vorig jaar was Jalink nog chauf feur van een van de busjes die meerijdt met de lopers, maar dit keer heeft hij een andere rol. Naast de teamleider gaan er We doen mee vanwege de stigmatisering van mensen met psychische aandoeningen een fysiotherapeut, chauffeurs en tien hardlopers mee naar het mi litair oefenterrein de Vlasakkers in Soest waar vrijdag de start zal plaatsvinden. Daarna lopen de teams tegen de klok in rond het IJsselmeer. Het team van Emergis heeft zich aangemeld vanwege het goede doel dat aan het evenement is gekoppeld. „We doen mee van wege de stigmatisering van men sen met psychische aandoenin gen. Als er iemand in een woon wijk komt te wonen met proble men, dan wordt er vaak meteen geroepen: dat zal er wel een van Emergis zijn." De organisatie van de Social Run geeft alleen de route prijs. Voor de rest moeten de teams al les zelf regelen. „De deelnemers lopen om de beurt steeds twee kilometer", vertelt Jalink. „Per deelnemer komt dat uit op 55 ki lometer. Ze zijn al een halfjaar aan het trainen. Vorige week heb ben we nog een oefenronde gelo pen van veertig kilometer, zodat het team alvast een beetje op el kaar is ingesteld. Je moet toch een behoorlijke snelheid halen om binnen die 48 uur 555 kilometer af te leggen." Tot nu toe heeft het team van Emergis 300 euro opgehaald. „Binnen Zeeland leeft het nog niet echt, maar we hopen dat daar door publiciteit wat extra bij gaat komen." Elke kilometer die wordt afge legd kan gesponsord worden voor 5 euro. De opbrengsten komen ten goede aan projecten die open heid stimuleren en vooroordelen wegnemen over mensen met psychische aandoeningen. „Daar willen we ons graag voor inzet ten", besluit Jalink. meer Vlissingen (2008), Philippine (2010), Graauw (2012), Sluiskil (2012), Kortgene (2013), Schoon- dijke (2014), Driewegen (2015) en Hansweert (2017). In augustus 2016 kwamen drie bewoners om het le ven bij een brand in een zorgcen trum in Krabbendijke. Andere landen In vergelijking met andere landen is het risico in Nederland overigens relatief laag. Toch vindt Brandweer Nederland dat allerminst een reden om achterover te leunen. Zij pleit voor nog meer preventieve maatre gelen, zoals brandveilig meubilair. Samen met het Instituut Fysieke Veiligheid wordt geprobeerd pro ducenten en het bedrijfsleven te bewegen meubels, bankstellen en matrassen brandveiliger te maken. In het onderzoek is gekeken naar de afgelopen tien jaar. Landelijk kwamen van 2008 tot en met 2017 in totaal 437 mensen om het le ven bij 404 woningbranden. In 110 gevallen ging het om k moedwillige brandstichting. De Brandweeracademie heeft ook het risico per gebied onderzocht. In JZeeland gaat het om 3,2 doden per één mil joen inwoners per jaar. Omgerekend komt dat neer op twaalf slachtoffers in tien jaar. Van alle veiligheids regio's is het risico in Zeeland het hoogst. Andere regio's waar de kans relatief groot is, zijn Amsterdam- Amstelland (2,8 doden per één mil joen inwoners per jaar), Limburg- Noord (2,7), Rotterdam-Rijnmond (2,6) en Limburg-Zuid. De afgelopen tien jaar waren er fatale woningbranden in onder tractaatweg.nl/verkeer ^nprove to move zaterdag 15 september 2018 Maurice Steketee - Marcel Jalink en Jozien Janse Zeeuwen lopen het meeste ri sico om door een brand om het leven te komen. Volgens een analyse van de Brandweeraca demie komen fatale woning branden naar verhouding het vaakst voor in Zeeland. Rolf Bosboom Marcel Jalink en Jozien Janse zitten in het team van Emergis dat meedoet aan de Socialrun rond het IJsselmeer. foto mechteldjansen IJsselmeer rond voor het goede doel Vlissingen In opdracht van de Provincie Zeeland werken we aan een bredere en veiligere Tractaatweg. Planning is dat de verdubbeling uiterlijk voorjaar 2019 gereed is. Om dit te realiseren zijn er dit jaar meerdere afsluitingen van de weg nodig. Van zondag 16 september (20.00 uur) tot zaterdag 22 september 2018 (20.00 uur) is de westelijke toe- en afrit van de aansluiting Zwartenhoek, ter hoogte van de Eversdam, dicht vanwege werkzaamheden. De Tractaatweg (N62) blijft open voor het verkeer. Omleiding Het verkeer vanuitTerneuzen, Goes, Middelburg en Breskens richting Hulst en Antwerpen wordt omgeleid via Zaamslag en Terhole (N290). Het verkeer vanuit Hulst richting Zelzate moet omrijden via de aansluiting Axelse Sassing. Verkeer van en naar Westdorpe wordt omgeleid via de aansluiting Molenverkorting. Fietsers en landbouwverkeer kunnen deze week niet over steken bij Zwartenhoek. Zij moeten gebruik maken van de aansluiting Molenverkorting of Axelse Sassing om de Tractaat weg over te steken. Vanaf 22 september rijdt het verkeer over de nieuwe aansluiting Zwartenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41