'Deze film is zó herkenbaar' Afschieten wilde katten alleen als het echt moet 4 'Das schweigende Klassenzïmmer' wint Film Literatuurprijs Film by the Sea Film by the Sea: wat kijken de bezoekers? PONTENDAM www.pontendam.nl De jury beoordeelde in totaal twaalf nieuwe boekverfilmingen. Zij was ook zeer gecharmeerd van Grüns en In den Gangen, maar koos toch voor Das schweigende Klassen zimmer. „Ook omdat er zoveel he den in het verleden zichtbaar werd: hoe houd je je rug recht als het eropaan komt?", zei Adriaan van Dis, die voor laatste keer de jury leidde. Het verhaal van de film speelt zich afin Oost-Duitsland. Uit pro test tegen het neerslaan van de Hongaarse revolutie in 1956 spreekt een examenklas in een opwelling af om de eerste vijf minuten van de geschiedenisles te zwijgen. Regisseur Lars Kraume kon niet aanwezig zijn in Vlissingen. Via een videoboodschap liet hij wel weten 'zeer blij' te zijn met de prijs. Das schweigende Klassenzimmer draait over enkele maanden in de Nederlandse bioscopen, maar is morgen nog tweemaal te zien op het festival: om 14.30 en 15.20 uur. Op 24 en 25 september wordt de film vertoond in het kader van Film by the Sea door het Jaar. Le Prix TVsMonde, voor de beste Franstalige film, werd gewonnen door La prière van Cédric Kahn. De film gaat over een junk die probeert af te kicken en een nieuw leven op te bouwen. Juryvoorzitter Wim Millenaar prees de wijze waarop de afkickverschijnselen in beeld wer- Ook omdat er zoveel heden in het verleden zichtbaar werd den gebracht en wees erop dat Kahn met beginnende acteurs werkte. Bij afwezigheid van de re gisseur nam gedeputeerde Ben de Reu de prijs voorlopig in ontvangst. Jan Mulder overhandigde zange res en actrice Wende Snijders de Sylvia Kristel Award, die voor de vijfde en laatste keer werd toege kend. Zij bedankte de zaal onder meer door een fragment uit 'Mens durf te leven' te zingen. Jongerenjury's Donderdagavond maakten de jon gerenjury's al hun favoriete films bekend. De Youth Jury - 22 jonge ren van tussen de 15 en 21 jaar oud - zagen de afgelopen dagen tien films. Zij kozen What willpeople say van Iram Haq als beste film, maar waren ook onder de indruk van Burning en Grans. De International Student Jury, met studenten van HZ en Univer- sity College Roosevelt, beoordeelde zeven films. Daaruit kozen ze drie genomineerden: Children of the snow land, Blaze en We the animals. Uiteindelijk kreeg We the animals van de Amerikaanse regisseur Jere- miah Zagar de voorkeur. Aan het slot van de prijzencere- monie introduceerde Wim Dijk stra, voorzitter van het festival, Jan Doense. Hij volgt na deze editie Leo Hannewijk op als artistiek direc teur. „Ik ga mijn uiterste best doen", zei Doense. „Leo heeft een uniek festival neergezet met unieke the ma's en een trouw publiek. Ik ga dat publiek niet teleurstellen." Het dagelijks provinciebestuur antwoordt dat op schriftelijke vra gen van Mark Faasse (Zeeland Lo kaal). In navolging van Friesland en Utrecht wil Zeeland het af schieten van verwilderde katten toestaan. Het provinciebestuur benadrukt dat de opdracht tot afschieten al leen wordt afgegeven 'als het ver zoek goed onderbouwd is'. „De verwilderde kat valt onder de alge mene zorgplicht, dat wil zeggen dat het ongewenst is om zonder redelijk doel dieren te doden." De plannen hebben tot ophef geleid. Een petitie is inmiddels ruim 5.000 keer ondertekend. Stichting Scheldekat is ook boos. Die vindt dat haar aanpak - de kat ten vangen en steriliseren - vol doende effectief is. Het provinciebestuur is blij met het werk van Stichting Scheldekat, maar vindt de mogelijkheid tot af schieten ook noodzakelijk. Het zijn 'maatregelen die elkaar ver sterken om het aantal verwilderde katten binnen de perken te hou den'. De plannen hebben tot ophef geleid. Een petitie is inmiddels ruim 5.000 keer ondertekend 5 EXCLUSIEVE VILLA'S, DIRECT AAN HET VEERSE MEER Verkoop: Ruiterplaatmakelaardij T +31 (0)113 372474 zaterdag 15 september 2018 GO Jury bekroont Duitse film De Duitse film Das schweigende Klassenzimmer heeft bij Film by the Sea de Film Literatuurprijs gewonnen. „Een klassiek ver haal, niet vernieuwend, maar het heeft ons allen enorm geraakt", zei juryvoorzitter Adriaan van Dis gisteravond tijdens de tradi tionele Award Ceremony van het festival. Rolf Bosboom Vlissingen -juryvoorzitter Adriaan van Dis over 'Das schweigende Klassenzimmer' Tauviek van der Muil en zijn dochter Mirella Ingelse-van der Muil in de Spiegeltent van Film by the Sea. foto lex de meester Elke dag vragen we bezoekers van Film by the Sea naar hun mening over de film die zij net hebben gezien. Vandaag: Tau viek van der Muil uit 's-Gra- venpolder en dochter Mirella Ingelse-van der Muil uit Vlis singen. Zij zagen gis teren Klanken van oorsprong van Hetty Naaijkens, over de geschiedenis van de 'Indo-muziek'. Waarom hebben jul lie voor deze film gekozen? Hij: „Vanwege mijn roots. Mijn kleindochter, die bij het festival werkt, zei: 'Opa, je móet hier naartoe'. Ik had al meer films van deze regisseur gezien, maar dan in een andere setting. Ik ben zelf ook muzikant en speelde een keer voor de Vereniging Kinde ren uit de Japanse Bezetting en de Bersiap. Daar werd haar vo rige film vertoond." Wat vonden jullie van deze film? Hij: „Geweldig. Zó ontzettend herkenbaar." Zij: „Zelfs voor mij, als iemand van de volgende generatie. Je herkent zoveel: hoe mensen zich gedragen, hoe ze naar dingen kijken, maar ook de grapjes die ze maken. En als het over eten gaat, wekt dat bij iedereen meteen wat op. Eten is héél be langrijk." Zouden jullie deze film aan an deren aanbevelen? Hij: „Zeker! Ik ben ook blij dat die op scholen zal worden vertoond. Dat is keihard nodig, want ik zeg altijd: ik ben wel geaccepteerd, maar niet geïntegreerd. Als ik iets over mezelf en onze ge schiedenis wil vertellen, dan merk ik bij een Nederlandse ge sprekspartner een aandachts spanne van drie seconden. Daarna hebben ze het weer over Ajax en Feyenoord. Daarom is het zo goed als ze op scholen meer aandacht geven aan ons verhaal." Zijn jullie vaste bezoekers van het festival? Hij: „Nee. Ik ben vandaag echt op uitnodiging." Zij: „Ik wel. Ik woon om de hoek. Deze hele week block ik ook al tijd in mijn agenda. Behalve Klan ken van oorsprong vind ik Wildlife tot nu toe de mooiste film. Die heeft nog wel een paar dagen doorgewerkt. En Van verlies kun je niet betalen was ook fantas tisch om te zien. Als Vlissingse ken ik de familie Trimpe mijn hele leven al." Gaan jullie nog meer films kij ken? Zij: „Ik probeer er zondag nog een paar te zien." De provincie zal niet zomaar verwilderde katten laten af schieten. Dat gebeurt alleen maar als er aantoonbare schade is aan natuur of land bouw. Rolf Bosboom Middelburg VEERSE MEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40