Geld en excuses na zelfdoding huisarts Tuitjenhorn 3 Reconstructie: hoe een appje leidt naar vluchtelingen in Rotterdamse haven Vuijk (56), werkzaam op de Rotter damse alarmcentrale, is twee uurtjes aan het werk als vrijdagmiddag een melding binnenkomt van een mo biel nummer uit Italië. Een melding die zou resulteren in het langste 112- gesprek uit zijn leven. Maar dat kon hij toen nog niet weten. Om 17.09 uur neemt Vuijk op en stelt de openingsvraag: „Wat is het adres van uw noodmelding?" Dan is nog niet precies duidelijk wat er aan de hand is. Eerst hulpdiensten op pad sturen, zo is de procedure, dan informatie vergaren. Want iedere seconde telt. Aan de andere kant van de lijn wordt geen Nederlands gesproken. Vuijk schakelt over op het Engels: „Where are you?" Elet antwoord: „In a container." Snel blijkt de situatie alarmerend. Het gaat niet om één, maar om acht tien vluchtelingen uit het Oost-Afri kaanse land Eritrea. Opgesloten in een koelcontainer waarvan de koe ling is gaan draaien. Zestien man nen, twee vrouwen. Ze hebben last van de kou, zo vertelt 'Dani' aan de telefoon. Een vluchteling belt niet zomaar de autoriteiten. De vlucht vanuit Eritrea, wat geldt als het 'Noord-Ko- rea van Afrika', is een helletocht. De route gaat door de woestijn van de Soedan en Libië, waar de vluchteling zijn overgeleverd aan de grillen van mensenhandelaars en gewapende bendes. De kosten zijn hoog: wel 10.000 dollar per persoon voor een enkeltje Europa. Deze groep had En geland als einddoel. De container vervoerde Zwitserse chocolade, met etiketten van het Londense waren huis Harrods. Vermoedelijk heeft de groep bij een parkeerterrein langs de s, snelweg bij Brussel staan posten tot zij een vrachtwagen met een con tainer vonden waar geen sloten op zaten. Nu willen ze eruit, en snel. De kou stijgt en de zuurstof daalt. Maar de container is onvindbaar. De grootste haven van Europa telt veel, héél véél containers. Miljoe nen staan er in een gebied dat zich over 125 vierkante kilometer uit strekt. Stress Ook op het stadhuis is de stress toe geslagen. Gevreesd wordt voor een 'Dover-scenario': een container vol dode vluchtelingen. Ondertussen probeert Vuijk de locatie te bepalen. De centrale be schikt over gps-software om de exacte plek van de beller te bepalen. Alleen werkt deze techniek niet bij Italiaanse telefoonnummers. Vuijk heeft een idee: hij slaat het nummer op in zijn privé-telefoon en vraagt om de locatie per WhatsApp. Dat lukt: hij ontvangt een plaatje van Google Maps met een blauw bolle tje boven de Waalhaven. „We had den de hooiberg gevonden, nu de speld nog", zegt de Spijkenisser te rugblikkend. De autoriteiten rukken massaal uit. Politie, brandweer, ambulance, douane en marechaussee: iedereen vertrekt met spoed naar de RST- containerterminal. Maar ook daar staan duizenden containers, soms wel zes hoog opgestapeld. Vuijk blijft continu aan de lijn met Dani. De politie- en brand weerauto's rijden toeterend langs de containers. Maar dat is tever geefs. „Die koelcontainers zijn enorm goed geïsoleerd", zegt hij. „Ik heb ze continu op de hoogte ge steld van de zoekactie. En ik heb ze gezegd in beweging te blijven: ga springen of dozen tillen. Doe wat om warm te blijven." Douane Na anderhalf uur is de container nog steeds niet gevonden. Totdat de douane zich ermee bemoeit. Aan de binnenkant staat het container nummer vermeld, zo blijkt. Naast de linkerdeur. „Je moet alleen wel weten wat het is. Binnen vijf minu ten hadden ze het nummer gevon den en een foto geappt." Dan gaat het snel. De douane vindt de container in het computer- systeem: twee hoog op een achterste rij. Er klinkt gejuich: niet alleen in de geopende container, ook in de meldkamer. Snel daarna, om 19.02 uur, wordt de verbinding verbroken. De groep valt na een check in het ziekenhuis uit elkaar. Twaalf verste kelingen zijn overgebracht naar een opvanglocatie in Ter Apel om asiel aan te vragen. Vier gaan naar Duits land en Zwitserland, omdat ze daar eerder asiel hebben aangevraagd. Twee wilden hun identiteit niet ge ven en zijn heengezonden. Dat be tekent dat zij op straat staan. Bij Vuijk overheerst de opluch ting. „Natuurlijk heb ik daarna een kop koffie gedronken. Even een en ander laten bezinken. Maar daarna weer verder. Want 112 gaat altijd door." Dat laat minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid vandaag aan de Tweede Kamer weten. Over de hoogte van de tegemoetkoming willen de Inspectie, het ministerie en Anneke Tromp niets zeggen. „Het gaat me niet om het geld, maar om de erkenning van het leed dat mijn man is aangedaan", zegt An neke Tromp, de weduwe van huis arts Nico Tromp. De huisarts werd in oktober 2013 door de Inspectie voor de Gezondheidszorg (die nu Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd heet) op non-actief gezet. Dat De zeer trieste afloop is nooit de uitkomst geweest die de inspectie had voorzien gebeurde omdat hij twee maanden eerder een terminaal zieke patiënt een ongebruikelijk hoge dosis mor fine had gegeven. De patiënt overleed kort daarna. Huis arts Tromp was zo geraakt door de schorsing dat hij vijf dagen later zelfmoord pleegde. In 2016 oordeelde de Raad van State dat Tromp onte recht geschorst was door de In spectie. De huisarts had zich zelf al ziek gemeld en was niet meer aan het werk, daarom was er geen 'di rect gevaar'. Het ministerie kondigde toen al aan dat het voor de hand zou liggen dat de In spectie in gesprek zou gaan met Anneke Tromp, de weduwe van Nico. „Dat gesprek heeft plaatsgevonden", schrijft De Jonge nu. „De inspectie heeft daarin haar excuses aangeboden voor het onrechtmatige bevel. De zeer trieste afloop is nooit de uit komst geweest die de inspectie had voorzien." Na het gesprek is er 'overleg ge weest over een financiële tege moetkoming'. „Recent is overeenstemming be reikt over een tegemoetkoming in verband met de juridische procedu res die zijn gevoerd sinds oktober 2013." „Ik kan niets over de schikking zelf zeggen", aldus Tromp. „Maar ik denk niet dat de Inspectie er blij mee is dat dit nu naar buiten komt." De compensatie is deels voor gemaakte juridische kosten en deels voor geleden immateriële schade. zaterdag 15 september 2018 GO Containernummer blijkt redding Een WhatsApp-bericht redde vo rige week het leven van achttien verstekelingen die opgesloten zaten in een container in de Rot terdamse haven. Dat vertelt Ed Vuijk van de Rotterdamse alarm centrale, die het 'langste 112-ge- sprek uit zijn leven voerde'. Antti Liukku Leon van Heel Rotterdam hiö Sicilië Eritrea v Ed Vuijk had vorige week dienst toen hij vluchtelingen in een container aan de lijn kreeg. Na twee uur waren de verste kelingen getraceerd en bevrijd. FOTO'S MARCO DE SWART EN JAN KOK De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd is door het stof ge gaan in de geruchtmakende zaak rond huisarts Tromp uit Tuitjenhorn uit 2013. De Inspec tie heeft in een gesprek met de weduwe van de huisarts excu ses aangeboden en is een finan ciële tegemoetkoming overeen gekomen. Cyril Rosman Edwin van der AA Den Haag - Hugo de Jonge, minister Minister Hugo de Jonge, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3