Den Haag wil helpen met kerncentrale 3 Houvast voor dementerende en verzorger Florida op Schiphol aankwam. 'Ze zeggen dat je mijn dochter bent', zegt Gerard als ze voor hem staat. „Dat was afschuwelijk", blikt Jantina terug. Toch liet ze op dat moment geen emoties zien. „Ik wilde flink zijn voor mijn dochter, en zij voor mij. Maar het heeft ons heel diep geraakt." Sylvia: „Mijn moeder had me al voorbereid dat mijn vader me misschien niet meer zou herkennen. Maar ik dacht: 'nee joh, ik ben zijn jongste dochter, dat gaat niet gebeuren'. Het was heel moeilijk." Sylvia en haar man André wo nen al jaren in Florida. Twee keer per jaar komen ze naar Nederland, omdat Gerard en Jantina zo'n verre reis niet meer kunnen ma ken. Afgelopen week waren ze er toevallig weer. Gerard is in dat halfjaar nog ver der achteruit gegaan. „Iedere keer valt er weer iets weg", zegt Jantina. „Hij kan niet zelf naar de wc, om dat hij niet weet wat hij met wc- papier moet doen. Hij kan zich niet zelf aankleden, of zijn boter ham smeren en hij kan de tijd vaak niet meer aflezen van de klok." Ik wilde flink zijn voor mijn dochter, en zij voor mij. Maar het heeft ons heel diep geraakt Het echtpaar woont nog zelfstan dig. Twee dagen per week gaat Ge rard naar een dagbesteding bij zorginstelling SVRZ, zodat Jantina even tijd voor zichzelf heeft. „Als hij thuis is, kan mijn moeder hem geen minuut alleen laten", weet dochter Sylvia. „Het is heel bijzon der dat ze hem zo verzorgt. Ze is heel sterk. We proberen voor wat afleiding te zorgen en samen leuke dingen te doen." Dansen Soms herkent Gerard ook zijn ei gen vrouw niet meer. „Dan vraagt hij: 'hoe heet je ook alweer?"', zegt Jantina. „Dan omhels ik hem, en dan weet hij het weer. We dansen ook vaak samen in de kamer. Dat deden we vroeger ook: lekker ji- ven, op oude jazz." Terwijl Jantina praat, zit Gerard in een stoel aan de andere kant van de kamer. Hij bladert in een boek. Als hij komt aanlopen, zegt hij: 'See you later alligator, In a while crocodile'. „Zulke zinnetjes zegt hij wel duizend keer per dag, om dat hij niet meer weet hoe hij een gesprek moet voeren", legt Jantina uit. Ze hoopt dat Alzheimer meer bekendheid krijgt. „Ik kom zoveel onbegrip tegen. Mensen reageren geërgerd als hij weer zo'n versje opzegt. 'Dat is nou al de derde keer!' Of ik krijg opmerkingen als we het invalidetoilet gebruiken. Dat doe ik, omdat ik dan meer ruimte heb om hem te verzorgen. Bij een blinde of een dove is het duidelijk wat hun handicap is. De mentie zie je niet, maar het geeft wel veel problemen. Ik denk dat het nuttig is als mensen zien hoe het is om met iemand met Alzhei mer te zijn. En ik hoop dat ze hel pen als ze iemand op straat zien die vreemde dingen zegt." Jantina lacht naar haar man, die naast haar staat. „Hou je nog een beetje van me?", vraagt ze. Gerard lacht breeduit. „Heel veel." BOEKJE Tijdens een werkbezoek van een Kamerdelegatie aan de kerncen trale en de voormalige fosforfabriek Thermphos bleek gisteren dat Ka merleden van de coalitie tot de op positie oog hebben voor het lastige parket waarin de provincie en ge meenten zitten. De kerncentrale én de gasgestookte Sloecentrale draaien verlies. Groot risico Weliswaar heeft eigenaar PZEM door de verkoop van onderdelen van het vroegere grote energiebe drijf Delta 8oo miljoen euro in de knip, maar dat geld verdampt als de energieprijzen niet flink aantrek ken. Beide centrales vormen daar door een te groot risico voor pro vincie en gemeenten. De kerncen trale sluit eind 2033 en moet tot die tijd ook financieel in de benen wor den gehouden. Provincie en ge meenten vragen niet om geld, maar om hulp. Ze vinden de kerncentrale mede een verantwoordelijkheid Borssele is een molensteen om de nek van de aandeelhouders van het Rijk en vragen 'Den Haag' daarom mee te werken aan een splitsing van PZEM. De kerncen trale gaat dan door als zelfstandige BV of stichting. Financiering kan met geld uit PZEM en eventuele opbrengsten uit verkoop van be drijfsonderdelen. Mogelijk dient het Rijk wel financieel garant te staan voor een zelfstandig opere rende kerncentrale. Het belang in waterbedrijf Evides kan in dit plan direct onder de aandeelhouders ko men, zodat ze daar dividend uit kunnen beuren. Nu belandt het geld uit Evides in de grote pot van PZEM. Om de Tweede Kamer over het probleem PZEM te informeren, was een delegatie van Kamerleden uit genodigd voor een werkbezoek, waarbij ook Thermphos werd be zocht. Kamerbreed is er het besef dat het Rijk Zeeland moet helpen met een oplossing voor de kerncentrale. VVD-Kamerlid Erik Ziengs: „Er is een oplossing in politiek Den Haag nodig." Carla Dik-Faber (Christenunie): „De verliezen die de kerncentrale draait, zijn zorgwekkend. We gaan er zorgvuldig naar kijken." Maurits von Martels (CDA): „Het is te vroeg om te zeggen hoe het moet gebeuren, maar als Kamer hebben we een verantwoordelijk heid voor de kerncentrale." PvdA-Kamerlid William Moor- lag: „Het Rijk moet een helpende hand toesteken." SGP-Kamerlid Chris Stoffer: „We gaan minister Wiebes van Econo mische Zaken en Klimaat erop aan spreken." zaterdag 15 september 2018 'Ze zeggen dat je mijn dochter bent' - Jantina Koomen Familie Koomen kijkt met me debewoners van de Horst naar de uitzending, foto mechteld jansen MIDDELBURG Hoe zorg je het best voor je dierbare met de mentie? Waar vind je uitleg over de ziekte? Wie kan je vertellen welke hulpje kunt krijgen? Antwoorden op deze vragen zijn te vinden in het boekje HOUVAST Dementie. Het naslagwerk is uitgebracht door netwerkorganisatie Zeeuwse Zorgschakels, zorg verzekeraar CZ en het Alzhei- mercentrum Limburg. Gedeputeerde Harry van der Maas nam gisteren het eerste exemplaar in ontvangst. De initiatiefnemers willen patiën ten en hun familieleden hel pen bij het vinden van de juiste hulp. Zij kunnen daar naast gebruikmaken van een casemanager. Hij of zij biedt ondersteuning thuis en heeft kennis over regels en moge lijkheden. Kamerleden zijn bereid om mee te werken aan een oplossing voor de kerncentrale in Bors- sele. De provincie en gemeen ten, de aandeelhouders van energiebedrijf PZEM, willen de kerncentrale losweken van de andere commerciële activitei ten, zodat ze die kunnen verko pen. Volgens de regels kan dat nu niet, maar Kamerleden vin den dat daar naar gekeken moet worden. Frank Balkenende Borssele - William Moorlag, PvdA-Kamerlid De ontmoeting tussen vader Gerard en dochter Sylvia op Schiphol. BEELD UIT HELLOGOODBYE'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39