mmwêê 4 0% HEERLIJK in9 uit eten-weken 30 Tot 50% kortin9 P*JL pzc.nl/uiteten MOTORSPORT MXGP Hij leerde eerder crossen dan lezen en schrijven. In Assen kan Jeffrey Herlings (24) morgen als eerste Nederlander wereldkampioen worden in de koningsklasse van de motorcross. S PC 'i - _yai- Jeffrey Herlings komt nog wel eens onver schillig over. Dat beeld wordt in de hand ge werkt door zijn slun gelachtige uitstraling, waggelend op motorlaarzen langs de cross baan. Door zijn zachte g. En door zijn afkeer van protocollen. Tij dens de premièreavond van een motorcrossfilm in een bioscoop in Den Bosch leidde hij ooit media en fans om de tuin. Die verdrongen zich voor zijn entree over de rode loper, maar de hoofdgast van de avond zat al lang en breed binnen. Hij had de achteringang genomen. Onder een vernislaagje non chalance gaat een gedreven top sporter schuil. Eentje die slecht te gen zijn verlies kan. Een trainings beest. Hij is als de dood dat de con currentie meer doet dan hij, dus gooit hij er in de training nog een schepje bovenop. Hij schiet dan weieens door in ijver. Of het nu op de crossbaan is, in de sportschool, in het zwembad of op de racefiets. Iets wat hij gemeen heeft met top pers uit andere sporten. Zoals Lance Armstrong, die niet alleen floreerde op verboden producten, maar meer nog op extreme eer zucht. Fotosessie Daarmee maakt Herlings het niet gemakkelijk voor zichzelf en voor zijn omgeving. Vorig jaar dwars boomde hij een fotosessie met het Nederlandse team voor de Cross der Naties door veel te laat op te komen dagen, tot wan hoop van ploeggenoten en bondsofficials. Hij wilde die zondagoch tend eerst zijn trai ningsrondjes afwer ken. En door de dichte mist was het wat later geworden. Alles moet wijken voor zijn sport. Het verklaart volgens hem waarom hij nog vrijgezel is. Moeder Alice is nog de belangrijk ste vrouw in zijn leven. Herlings woont al jaren op zichzelf in Op- loo, maar als hij in het land is, ziet hij zijn moeder dagelijks. Zij ver staat de kunst hem te ontzorgen. Het contact is intensiever dan met vader en ex-coureur Peter Her lings, die hem op jonge leeftijd de - - - beginselen van de sport heeft bij gebracht. De scheiding van zijn ouders heeft een grote impact ge had op de jonge Jeffrey. Binnen een straal van 500 kilometer van huis proberen beide ouders en broer Danny erbij te zijn als Jeffrey een wedstrijd rijdt. Zijn moeder gaf in 2016 de aan zet tot de documentaire The hard way to win. Om te laten zien dat haar zoons successen niet komen aanwaaien. Als 15-jarige wint hij zijn eerste Grand Prix, in Valkens- waard. Hij is nog geen 18, te jong voor een motorrijbewijs, wanneer hij voor het eerst wereldkampioen wordt. Dat gaat gepaard met bloed, zweet en tranen. En veel blessures. Die zijn de reden dat hij pas vier jaar na zijn eerste MX2-wereldtitel overstapt naar de koningsklasse. Hij wil eerst drie titels in de belof- tenklasse veroveren en dat duurt langer dan ingecalculeerd. Met een blessure, een gebroken middenhandsbeentje, beleeft hij afgelopen jaar een valse start in de MXGP. Hoe hoog zijn pijngrens ligt, demonstreert hij door toch van start te gaan in Q_atar en de race uit te rijden met een gezwol len hand zo dik als een olifanten- poot. Nog zo'n staaltje doorzet tingsvermogen geeft hij in Ottobi- MXGP ano. Een ongedwongen middagje jetskiën met vrienden komt hem duur te staan. Over zijn hele lijf raakt hij verbrand. Hij eindigt in de GP van Lombardije als tweede, maar is aan de finish volledig van de wereld. Hij moet de persconfe rentie overslaan en wordt behan deld wegens uitdrogingsverschijn- selen. Op scherp gezet vanwege de ne gende wereldtitel van KTM-stal- genoot Antonio Cairoli pakt Her lings de zaken dit jaar nog fanatie ker aan. Tijdens zijn bezoek aan de VS voor de Amerikaanse Grand Prix krijgt hij trainingsadviezen van kampioenenmaker Aldon Ba ker. Die wijst hem op het belang van zijn lichaamsgewicht. Dat moet omlaag, wil Herlings partij kunnen bieden aan Cairoli. De winter wordt voor Herlings een afValrace. Het tekent de self made man Herlings dat hij niet de hulp inschakelt van een diëtist, maar dat hij zijn eigen sportdieet bij elkaar googelt. En met verbluf fend resultaat. Nooit won een rij der in de koningsklasse zo veel WK-manches en zo veel Grands Prix als Herlings dit jaar. In Assen moet hij de kroon op het werk zet ten. Hij geldt als een fenomeen en heeft het druk met media-optre dens. Zijn uitspraken worden op een weegschaal gelegd, zoals over homoseksualiteit deze week bij RTL Late Night. „Een man hoort bij een vrouw te zijn, maar ik heb er niks op tegen", zegt hij stellig. Waarmee hij vervolgens een stormloop van kritiek op sociale media ontketent. Op de crossbaan is hij niet meer gewend om zo veel tegengas te krijgen. - Keuze uit meer dan 400 restaurants gegarandeerd de laagste prijs zaterdag 15 september 2018 Herlings: gedreven kampioen Jeffrey Herlings in optima forma: scheurend door het zand. FOTO'S BELGA, HENRI VAN DER BEEK "7~r» Marcel Luyckx Assen GRAND PRIX VAN NEDERLAND WK-stand 1. Jeffrey Herlings (Ned/KTM) 2. Antonio Cairoli (Ita/KTM) 833 738 3. Clement Desalle (Bel/Kaw) 619 4. Tim Gajser (Slv/Hon) 591 5. Romain Febvre (Fra/Yam) 544 6. Gautier Paulin (Fra/Hus) 514 7. Glenn Coldenhoff (Ned/KTM) 475 8. Jeremy Seewer (Zwi/Yam) 423 9. Jeremy Van Horebeek (Bel/Yam) 404 10. Max Anstie (GBr/Hus) 328 GP van Nederland. Morgen. Race 1:14.00 uur, race 2:17.00 uur. Op TV: Eurosport L Deze culinaire weken zijn een initiatief van HEERLI JK.nL, Diner Jaarkaart en de Persgroep, waartoe ook de krant behoort. Gezamenlijk willen wij u Laten zien hoe leuk een avondje uit eten kan zijn! Kies uit een breed scala aan ruim 400 restaurants door heel Nederland, inclusief meer dan 30 sterrenrestaurants. De restaurants zijn aantrekkelijk geprijsd en u ontvangt korting tot wel 50 procent op een voortreffelijk menu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30