KoDDi n 'Guti' krijgt bij PSV driegangenmenu: kunstgras, Barca-uit en Ajax-thuis In Groningen legde Ajacied acht jaar geleden 26 Dusan Tadic (29) is nu één van de sterren in de eredivisie. Vanavond speelt hij met Ajax tegen FC Groningen.de club waar Nederland hem pas goed leerde kennen. Column S JOERD MOSSOU Je zal potverdorie maar de directeur van Feyenoord wezen. Heb je jarenlang in het golfslagbadje van de NOS gezwommen, be land je plots in een woest mijnenveld, met lucht en grondtroepen die van alle kanten komen aange stormd, en met een fileermes op de keel. Je zal maar Jan de Jong heten, wil ik maar zeg gen. Nog dit jaar moet er een definitief ei zijn gelegd over Feyenoord City, het megaproject aan de oe vers van de Maas, het laatste hoofdstuk in het zo slepende Kuip-dossier (voorlopig althans). Het is niet eens overdreven: Jan de Jong uit Delft, een man met een heel gewone naam en enigszins merkwaardig haar, staat voor de belangrijkste be slissing in de geschiedenis van Feyenoord, en ver moedelijk voor de meest complexe, meest beladen beleidsbeslissing in de historie van het Neder landse voetbal. Gaat Feyenoord eindelijk in het diepe springen met Feyenoord City, na pakweg vijftien jaar gedoe, gekonkel en geflater? Of durft De Jong de hele boel alsnog af te blazen we gens te grote risico's? Het is een duivels di lemma. Afblazen stelt Feyenoord voor een acuut probleem: er ligt nergens een uitge werkt alternatief voor Feyenoord City klaar. De club heeft zich zelf met zijn impo tente stadiondossier al op een gigantische achterstand gezet ten opzichte van Ajax en PSV. Komt er nu wéér geen oplossing, dan wordt die achterstand alleen nog maar groter, minimaal voor de ko mende tien jaar, terwijl de concurrentie de miljoe nen blijft binnenharken. Zegt De Jong wél ja tegen Feyenoord City, dan wacht een lange tocht over een heel dun randje. Aan de ene kant lonkt geld en glorie. Aan de an dere kant dreigt een ravijn zo oneindig diep, dat Feyenoord zich finaal te pletter kan vallen. Hoe broodnodig ook een beslissing, de risico's voor Feyenoord zijn evident, alle rapporten, on- derzoekjes en flagrante propaganda ten spijt. Sim pel: Feyenoord City is een zeer duur stadionplan (444 miljoen euro) voor een nogal arme club. Fey enoord hoopt er een groei van 25 miljoen euro aan spelersbudget over te houden, amper genoeg om PSV en Ajax bij te benen. Niemand kan garanderen dat de bouw onder weg niet tegen rampspoed, failliete aannemers of een kredietcrisis aanloopt, zoals dat zo vaak ge beurt bij dit soort (stadion)projecten. En dan heb ben we het nog niet eens over de diepe emoties, de kampenstrijdjes, de erfenis van het falen in de ja ren hiervoor, de verbeten oppositie, de politieke belangen, de druk van de bouwbazen. Zeker, wie vooruit wil, moet risico's nemen, an ders kom je nooit ergens. Jorien van den Herik zei ooit al: 'vergaderen is voor talentlozen'. Maar ga er maar aan staan. Dit is schaken, poli tiek, bouwkunde, onderbuikmanagement, com municatie, topmanagement, bedrijfskunde, eco nomie en statistiek, vermengd met de alledaagse implicaties van een bal op de paal. Niemand hoeft medelijden te hebben met Jan de Jong, maar wat ik u brom: die heeft knallende kop pijn. Aan de ene kant lonkt geld en glorie. Aan de andere kant dreigt een ravijn waar de club zich in te pletter kan vallen Jorgensen mee naar Alkmaar Dolberg bij Jong Ajax FC Groningen vond het eigenlijk wel een goed plan van Simo Milovac. De Groninger met Servische roots las dat zijn club de 21-jarige Dusan Tadic had gecontracteerd en bood zijn diensten aan. Milovac, een betrokken Gronin ger, was zelf ooit ook vertrokken uit Servië om in het noorden van Neder land een nieuw bestaan op te bouwen. Hij wilde Tadic wel wegwijs maken in de stad, helpen bij het nieuwe leven. Als een soort persoonlijk begeleider, misschien kan het nét helpen om te slagen in een wildvreemd land. Ontdekken De reactie van Tadic zelf? Wat een lieve geste van die man. Maar nee, be dankt. Ik wil het zelf doen. Zelf ont dekken hoe het hier werkt. Hij zou het wel redden alleen in zijn apparte mentje in Groningen. Nee, Tadic dacht anders: hij móest het gaan red den in Nederland. Op eigen kracht, overtuigd van zijn doelen en dromen. Dat hij nu Champions League speelt met Ajax is er daar één van. Ajax was altijd iets magisch voor hem. Hij sprak er in zijn tijd bij FC Groningen soms al over. Wat vanaf dag één opviel? Zijn gedrevenheid ja, de eigenschap waar ook nu nog zoveel over wordt gezegd en geschreven. Maar ook: de onver stoorbaarheid. Danny Holla, nu speler van FC Den Bosch en voorheen ploeggenoot van Tadic bij FC Groningen, schiet in de lach. Hij moet denken aan een akke fietje op de training. „Ik kreeg weer eens een waas voor mijn ogen tijdens een partijtje. Was gefrustreerd, geen idee meer waarom. Maar Dusan werd Ik gaf hem een schop, niet normaal. Maar Tadic gaf geen kik daarvan het slachtoffer. Er viel een bal tussen ons in en ik gaf hem een schop, niet normaal. Ik schrok er zelf van. Trainer Pieter Huistra werd ook boos. Maar Tadic? Hij gaf geen kik. Hij stond op zei: geen probleem. Prima dat je mij aanpakt. Zullen ze in de wedstrijd ook doen. Hup, voetballen. Play." Het typeert Tadic, zegt Holla. Na tuurlijk ging het binnen FC Gronin gen na een paar weken over zijn voet balkwaliteiten. Om te zien dat de Ser viër, overgenomen van Vojvodina, iets speciaals had, hoefde je geen atoomge leerde te zijn. Maar meer nog werd er in de Euroborg gesproken over zijn toewijding. Holla: „We hadden bij het stadion een fitnessruimte, maar die was best ver van de kleedkamer. Dich terbij was een zaaltje waar je ook oe feningen kon doen. Een donker be nauwd hol zonder ramen. Maar als je op de club kwam, wist je zeker: daar is Dusan bezig. Letterlijk elke dag zat hij in de treurige hokje." Engels Dat Tadic al redelijk Engels sprak bij zijn komst naar Nederland hielp hem. Hij paste zich tamelijk makkelijk aan. Toch was er een maar. In zijn eerste drie wedstrijden op de Nederlandse velden kreeg hij gele kaarten. Niet voor slimme professionele overtredin- kjes. Nee, domme kaarten na frustra ties over de arbitrage. Hij moest op kantoor komen bij de clubleiding. Het resultaat van dat gesprek? Tadic pakte in de resterende 31 wedstrijden van het seizoen geen enkele kaart meer. „Hij was een snelle leerling", zegt Pieter Huistra dan ook. In de twee sei zoenen die Tadic bij Groningen speelde was hij zijn trainer. Zijn eerste associatie als hij terugdenkt aan die ja- Voor een plek in de basis is het hoogstwaarschijnlijk nog te vroeg. Maar mocht het nodig zijn, dan kan een volgende Mexicaanse voetbal ler vanavond debuteren in het shirt van PSV. Érick Gutierrez zag deze week zijn werkvergunning bin nenkomen. Dat is precies op tijd voor een serie van drie duels waarin hij meteen sfeer kan proeven in drie flink uiteenlopende decors. Vanavond maakt 'Guti' kennis met Nederlands kunstgras in Den Haag. Die ondergrond kent hij in Mexico alleen van één verre uit wedstrijd per seizoen bij de grens met de VS. Daarna volgt de eerste poulewedstrijd in de Champions League dinsdagavond in en tegen Barcelona. En volgend weekeinde is het PSV - Ajax. Dat wordt zijn en tree voor eigen volk in het Philips Stadion. „We hebben met Gutierrez en ook Aziz Behich een paar spelers erbij gekregen. Jammer dat het op dit tijdstip in het seizoen is en niet al meteen in de voorbereiding, maar daar dealen we mee", zegt trainer Mark van Bommel. „We zijn bezig ze versneld te laten wennen aan onze manier van spelen. Je ziet dat het slimme spelers zijn, die het snel oppakken. Of ze meteen inzet baar zijn? Alle goede spelers zijn snel inpasbaar. Dus ook deze twee voetballers." Behich De rol van Behich is duidelijk. De ervaren Australiër (27) is gehaald als linksback, de positie waar PSV alleen de jonge Angelino had. Gu tierrez (23) kan in meerdere rollen zaterdag 15 september 2018 GO @sjoerd mossou BIJ SELECTIE Nicolai Jor gensen (27, foto) zit voor het eerst dit seizoen bij de wedstrijdse lectie van Feyenoord dat morgen op bezoek gaat bij AZ. „Ik ben blij dat Nicolai weer beschik baar is, al is een basis plaats nog te vroeg voor hem", zei trainer Gio- vanni van Bronckhorst. RENTREE Kasper Dol berg (foto) maakt maan dag zijn ren tree bij Ajax. De 20-jarige Deen krijg speeltijd bij Jong Ajax - Helmond Sport. Dol berg miste nagenoeg de hele tweede helft van het vorige sei zoen wegens een voetbles sure. Dit sei zoen kampte hij met een slepende buikblessure. O fi. (0 'Tadic is altijd een overlever én liefhebber' Daniël Dwarswaard Amsterdam - Danny Holla (30) PSV begint op volle sterkte aan het drieluik met ADO, Barcelona en Ajax. In Den Haag zit van avond ook aankoop Érick Gu- tierrez voor het eerst op de bank. „Alle goede spelers zijn snel inpasbaar", zegt trainer Mark van Bommel over de Mexi caan. Maarten Wijffels Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26