Mannen en vrouwen lezen even goed kaart 17 De krant vertelt u het complete verhaal krant Ditrekenplaatje zal men geheim willen houden sterking onbetaalbaar dreigde te wor den, zegt Herman Bröring, hoogleraar bestuursrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Het werd ongelofelijk duur. De versterking van gebouwen zou veel meer kosten dan de afhande ling van schades. Alle inspecties van huizen, ook onder de grond, het reno veren of slopen en herbouwen: dit probleem werd onhanteerbaar." De geschatte kosten van de verster kingsoperatie lopen uiteen van 8 mil jard tot 30 miljard euro. Het meest alarmerende rapport is van ingeni eursbureau Van Rossum, dat in 2015 een inschatting maakte van de veilig heid van alle panden in het aardbe- vingsgebied. De conclusies: het zou bijna dertig jaar kosten om ruim 100.000 panden te versterken. Een ap partement verstevigen kost 150.000 euro, een woonhuis 200.000 euro. To tale kosten: zo'n 30 miljard euro. Hoewel die berekeningen later door anderen naar beneden zijn bijgesteld, staat vast dat de versterkingsoperatie duur en onzeker zou zijn. En mogelijk kostbaarder dan ooit nog met de gas bel kon worden verdiend. „Dit is een centenkwestie", zegt hoogleraar Brö ring. „Het besluit om de gaskraan dicht te draaien, is vooral ingegeven door een afweging van kosten en ba ten. Dit rekenplaatje zal men angst vallig geheim willen houden." Als de gaskraan in 2030 is gesloten, blijft zo'n 450 miljard kuub gas - met een waarde van zo'n 70 miljard euro - achter in de Groningse bodem. Een flink bedrag, maar het is de vraag of het ooit de bedoeling was om het Gro ninger veld helemaal leeg te pompen. „Het is duidelijk dat met het omlaag brengen van de gaswinning de renda biliteit van het Groninger veld sterk daalt", zegt André Faaij, hoogleraar energiesysteemanalyse in Groningen. „Je hebt namelijk een hoeveelheid vaste kosten, die je uitsmeert over steeds minder gas." Faaij kent de geruchten dat Shell en Exxon hun interesse in het Groninger veld zouden verliezen als de jaarlijkse opbrengst onder de 20 miljard kuub was gezakt. Dan zou het voor de olie maatschappijen niet meer lucratief zijn om door te gaan. „Of dit echt zo is, weet ik niet", zegt Faaij. „Die infor matie wordt niet openbaar gemaakt." Feit is dat de versterkingsoperatie sinds het besluit van Wiebes in een ander daglicht staat. Nu de gaskraan dichtgaat, hoeven volgens het kabinet minder huizen te worden verstevigd. Van de tienduizenden gebouwen waarover werd gesproken, blijven er 1500 over. „Een enorme besparing", zegt Faaij. Dat terwijl veel Groningers zich afvragen of dit wel voldoende is. Schadeclaim Op Prinsjesdag wordt bekend hoe veel het kabinet uittrekt om de huizen te verstevigen. Ook is naar geld gezocht om een teruggang in de gasbaten op te vangen. Die teruggang is deels het ge volg van de deal die Wiebes in juni sloot met Shell en Exxon. De olie maatschappijen, verenigd in de NAM, kregen de afgelopen decennia 10 pro cent van de winst, maar dat is nu ver hoogd naar 27 procent. Ook hoeven Shell en Exxon niet langer 36 procent van de kosten - voor onder meer schade en versterking - te betalen, maar 27 procent. Noodzakelijk, vindt Wiebes, omdat Shell en Exxon een hoop geld mislo pen door het besluit de gaskraan dicht te draaien. Daarvoor kunnen ze een fikse schadeclaim eisen. Minister Wopke Hoekstra van Financiën zei letterlijk: „Wat is positief? Dat de olie maatschappijen afzien van de claim van 70 miljard." Die uitspraak geeft een vals beeld: Shell en Exxon hadden immers recht op 10 procent van die 70 miljard: 7 miljard euro dus. Door de nieuwe verdeelsleutel loopt de schatkist de komende drie jaar 1,5 miljard euro aan gasbaten mis. Tot 2030 loopt dat verder op. De eco nomie trekt aan, daarom kan het kabi net zich dit veroorloven. „Wiebes heeft zich óók gerealiseerd dat Neder land fors achterloopt met het over stappen naar vormen van duurzame energie", zegt hoogleraar Faaij. „Daar door mist ons land economische kan sen. Door te stoppen met het Gro ningse gas, dwingt hij ons hier meer werk van te maken. Een hefboom, waardoor op den duur weer geld in het laatje kan worden gebracht." LEIDEN Tussen mannen en vrou wen zijn nauwelijks verschillen wat kaartlezen betreft. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Leiden dat in het wetenschappe lijk magazine Eos staat. Mannen overschatten zichzelf, vrouwen kunnen het beter dan ze denken. Mannen en ouderen denken dat ze beter zijn in kaartlezen dan ze eigenlijk zijn, terwijl vrouwen zichzelf juist onderschatten. Dat begint vanaf de pubertijd. Ook beginnen jongens hun eigen kunnen dan te overschatten. Waarschijnlijk omdat stereoty pen vanaf die leeftijd het zelf beeld beïnvloeden. De onderzoekers kwamen tot de resultaten door 8000 proef personen van alle leeftijden een online game te laten spelen. Ze kregen een video te zien waarbij ze een route volgden op een on bekende planeet. Daarna kregen ze er vragen over en moesten ze op een kaart aanwijzen waar voorwerpen liggen die ze in het spel passeerden. Verschil tussen man en vrouw was er nauwelijks. Eerder onderzoek liet al zien dat er twee navigatiestijlen zijn: een egocentrische en een allo- centrische. Een goede kaartlezer kan beide stijlen toepassen. De week wordt ondersteund door zaterdag 15 september 2018 -Herman Bröring, hoogleraar Weet u nog wat waar is en wat niet? In de 'Week van de Krant' staan we stil bij de waarde van de krant. Dag en nacht zijn duizenden journalisten en correspondenten van Nederlandse kranten gepassioneerd voor u aan het werk. Zij verzamelen, controleren en plaatsen het nieuws in een begrijpelijke context. Dankzij het vertrouwen dat u in ons stelt, kunnen wij deze ambitie realiseren en ervoor zorgen dat u dagelijks juist wordt geïnformeerd. Bedankt dat u onze krant leest! Arie Leen Kroon, hoofdredacteur i van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17