Eerste diefstal in twintig jaar schokt Schots eiland 'Russen zijn wél spionnen' 16 Als er één dossier is waarbij wordt gegoocheld met cijfers en bedragen, dan is het wel het gasdossier. Het kabinet draait de Groningse gaskraan dicht vanwege de veiligheid. Maar is dat wel de belangrijkste reden? PRINSJESDAG 2018 DE BELOFTES PC Het kabinet presenteert op Prinsjesdag weer een koffer(tje) vol beloftes en voorspellingen. Maar achter alle mooie cijfers zit vaak een andere werkelijkheid. Vandaag deel 1 in van de serie: De cijfergoochelaars van Rutte III. at niemand zag aankomen, ge beurde op 29 maart dit jaar. Minister Eric Wiebes kon digde met veel bombarie aan dat de gaskraan in Groningen staps gewijs dichtgaat. Komend jaar wordt nog zo'n 19 mil jard kuub gas uit de Groningse bodem gepompt, in 2030 moet dat naar nul. „Ik heb voor de Groningers gevoch ten", sprak Wiebes heroïsch. „Dit is niet een dag voor de financiën, maar voor de veiligheid." In het hele land klonk gejuich. Want eindelijk nam het kabinet een besluit waarmee aan de ellendige aardbevingen een einde komt. Gro ningen trilde nog na van de klap bij Zeerijp, op 8 januari. Die beving - met een kracht van 3,4 op de schaal van Richter - leidde tot ruim vijfduizend schademeldingen. Er was ook verbazing over het be sluit van Wiebes. Want hoe is het mo gelijk dat we nu opeens wél van het Groningse gas afkunnen? In bijna zes decennia raakte Nederland verslaafd: het gas leverde de schatkist zo'n 280 miljard euro op. Huishoudens en grote bedrijven werden massaal aan gesloten op het relatief goedkope gas. „Ik was met stomheid geslagen", zegt PvdA-Kamerlid Henk Nijboer. Hij was lid van de coalitie met VVD en PvdA (2012-2017). Toenmalig VVD- minister Henk Kamp hamerde er voortdurend op dat de gaskraan niet dicht kón. „Hij zei dat de winning op een bepaald minimum moest blijven, omdat anders het licht uit zou gaan en bedrijven failliet zouden gaan." De PvdA'er bezweert dat zijn partij forse druk op Kamp uitoefende om de gaskraan zo dicht mogelijk te krijgen. „Nu blijkt dat hij ons al die tijd voor de gek heeft gehouden. Zijn verhalen klopten niet, over leveringszekerheid en exportcontracten waar we écht niet onderuit konden. Hij heeft de Kamer verkeerd geïnformeerd." Importeren Kamps opvolger Wiebes meldt vijf maanden na zijn aantreden dat het toch kan. De exportcontracten blijken onderhandelbaar en door gas te im porteren - en in een nieuw te bouwen stikstoffabriek geschikt te maken voor Nederlandse gasfornuizen en cv-ke- tels - gaat het licht niet uit en gaan be drijven niet failliet. Dat het nu ineens wel kan, is niet al leen goedertierenheid van Wiebes, die zich opwerpt als 'de redder van Groningen'. De gasbaten - de winst voor het Rijk - lopen hard terug: van 14,6 miljard euro in 2012 naar ruim 2 miljard euro in 2017. Terwijl de kos ten voor de gaswinning de laatste tijd wel fors stijgen. Want door de aardbe vingen zijn duizenden huizen be schadigd en moeten woningen wor den verstevigd en soms zelfs gesloopt. In feite zag Wiebes in dat de ver- GIGHA De 160 bewoners van een vredig, veilig eilandje voor de kust van Schotland zijn geschokt nu er 2250 euro is gestolen uit het lokale hotel. Het is de eerste misdaad in twintig jaar. Gigha is een piepklein eilandje, slechts dertien vierkante kilome ter groot, iedereen kent elkaar. Zondagochtend ontdekte Arthur Katilius, manager van het enige hotel op het eiland, dat er geld was verdwenen uit een voorraadka mer. „Het is behoorlijk verdrietig en een shock voor een gemeen schap als de onze." Bewoner Willie McSporran (82) noemt de diefstal 'verschrikkelijk'. „Het laatste dat mij te binnen schiet, is een fiets die twintig jaar verdween. Er is eigenlijk geen cri minaliteit op eilanden als deze." Het hotel, dat volgeboekt was, is eigendom van de gemeenschap en wordt uitgebaat door een privaat bedrijf. „Hoe iemand iets kan ste len van een bedrijfje in een beto verende plek als Gigha is mij al on duidelijk, maar hoe verzin je het om van de gemeenschap te ste len?", reageert gemeenteraadslid Alastair Redman. „Ik doe alles wat ik kan om de zaak op te lossen." Ook de politie doet onderzoek en het hotel krijgt beveiligingsca mera's. MOSKOU Onderzoeksnetwerk Bellingcat heeft in samenwer king met nieuwssite The Insider Russia aanwijzingen gevonden dat de verdachten in de Skripal- zaak wel degelijk banden hebben met de Russische geheime dienst. Dat werd vastgesteld aan de hand van hun paspoort- en vluchtgegevens. De originele reisdocumenten zijn afgegeven op naam van Alexander Jevgenjevitsj Petrov en Roeslan Timoerovitsj Bosjirov in 2009. Voor dat jaar hebben de twee nooit ergens geregistreerd gestaan. Dat kan erop wijzen dat een inlichtingendienst hen toen pas een geboortedatum heeft ge geven. Opvallend is ook dat in het paspoortdossier van een van hen verscheidene keren de aan tekening 'uiterst geheim' is te vinden. Het duo zei tegen de staatszender RT dat het niets te maken heeft met de moordpo ging op voormalig dubbelspion Sergej Skripal. Ze zouden werk zaam zijn in de fitnesswereld en »Van het duo is geen enkel document te vinden van vóór 2009. ze waren als toerist in Salisbury. Die trip stond al lang vast, ver telden ze op tv. Ze blijken echter pas op 1 maart hun vlucht te heb ben geboekt naar Engeland in de nacht voor vertrek en online te hebben ingecheckt. Op 4 maart, de dag dat Skripal werd vergif tigd met novitsjok, was de re tourvlucht naar Moskou ge pland. In Nederland kreeg het digi tale onderzoeksnetwerk Belling cat de meeste bekendheid door hun onderzoek naar de ramp met de MH17. Ze identificeerden onder meer een hoge Russische generaal als medeplichtige. zaterdag 15 september 2018 DERDE DINSDAC IN SEPTEMBEF Gaskraan dicht: gewoon een centenkwestie Peter Winterman Den Haag RLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16