Weet u nog wat waar is en wat niet? 15 krant Nou, omdat zonder bescherming, maar met dividendbelasting, zo'n bedrijf een veel makkelijkere prooi is voor buitenlandse roofridders die dan het hoofdkantoor ver plaatsen om de belasting te ontlo pen. De beleggers hebben dan een mooi rendement, maar wij zijn onze banen kwijt. Ik heb daar zo de pest over in!" „Ja, daar wil ik graag wat over kwijt. Ik ben erevoorzitter van MKB Nederland, ik ben zelf mkb'er geweest. Ik merk dat er een sfeertje is ontstaan waarin wordt geschopt tegen de multinationals en tegelijkertijd tegen het mkb wordt gezegd: oh, wat zijn die toch lief. Nou, ik zal je vertellen, de be lastingverlaging voor het mkb, alle mooie woorden ten spijt, volgt ei genlijk uit de internationale con currentiestrijd om grote bedrijven. We hadden hier ooit een winstbe lasting van 48 procent! Nu zijn de tarieven de helft lager en gaan ze verder omlaag. Daar profiteert het mkb vol van mee." U wilt niet alleen de dividendbe lasting afschaffen, u wilt ook dat het kabinet meer investeert in infrastructuur. Maar vergeleken met onze buurlanden ligt onze infrastructuur er toch prima bij? „Ik zeg niet dat Nederland een ver waarloosd land is. Maar we lopen tegen onze grenzen aan. Ik spraak laatst met NS-baas Roger van Box tel. Die zei ook, er hoeft maar iets te gebeuren op het spoor en ik moet 70.000 mensen de nacht el- Het ZOU goed zijn als het kabinet meer bedrijfsmatig naar de overheid kijkt ders laten doorbrengen. Het geld dat de overheid in infrastructuur steekt, ligt al tien jaar van tevoren vast. Dat betekent dat er de ko mende jaren geen cent is om extra te investeren in capaciteit die zo nodig is. De files nemen toe, het spoor slibt dicht, de woningmarkt kookt over, de arbeidsmarkt is oververhit en we hebben ambiti euze klimaatdoelen zonder een in frastructuur die op al die verande ringen berekend is. Als de capaci teit niet groter wordt, komt er niets van terecht." „Mark Rutte is bang dat het be drijfsleven de overheid wil leeg plukken." „Zeker. Maar het zou goed zijn als het kabinet minder boekhoud kundig en meer bedrijfsmatig naar de overheid kijkt. Het ministerie van Financiën is een goede pen ningmeester. Ik bedoel dat niet de nigrerend. De Miljoenennota is een pronkstuk. We hebben een begrotingsoverschot, de staats schuld duikt onder de 50 procent. Tegelijkertijd is er een pensioen vermogen van 1500 miljard euro, waarover mensen in de toekomst nog 500 miljard euro aan belasting gaan betalen. Feitelijk heeft Ne derland dus helemaal geen staats schuld! Als een bedrijf er zo zou voorstaan, zeggen de aandeelhou ders: hartstikke mooi, maar wat ga je doen? Oppotten of investe ren?" „Nee, de overheid moet zeggen welke kant we op moeten gaan. Groot denken. Willen we een nieuw systeem van hoogwaardige ov, misschien wel een luchthaven in zee? Wat kan er en wat zou zoiets kosten? En wat is er nodig om bedrijven daarin te laten inves teren? Zoals we het nu geregeld hebben, gaat het er niet komen. De Gasunie wil bijvoorbeeld graag een warmtenetwerk aanleggen voor heel Zuid-Holland, waarvoor restwarmte uit de haven wordt ge bruikt. Maar daarvoor is de over heid nodig: die moet zorgen dat de leidingen tot in de woningen aan gelegd mogen worden en dat men sen uiteindelijk ook voor die warmte gaan betalen. De overheid financiert via de nieuwe investe ringsbank ook mee: ik denk aan een verhouding van 80 procent privaat, 20 procent overheid, 90 om 10 procent kan ook. „Wij hebben geen gebrek aan ka pitaal. We hebben alleen een over heid nodig die de voorwaarden schept. Minister van Financiën Wopke Hoekstra komt bij advies bureau McKinsey vandaan. Dat heeft twee jaar geleden een rap port het licht doen zien over ener gietransitie: dat gaat 200 miljard kosten. Maar dat kunnen we wel aan, schrijven ze, want daar is pri vaat kapitaal voor beschikbaar. Wopke moet te rade bij zijn oude werkgever, dan gaat hij zien dat het verstandig denken is. Wij heb ben veel hoop op het vernieuwend denken van deze minister. De week zaterdag 15 september 2018 PC Hans de Boer (midden) wordt gepasseerd door Mark Rutte op het Binnenhof tijdens de formatiegesprekken vorig jaar. archieffoto anp/remko de waal Ook in het bedrijfsleven ligt de maatregel gevoelig. MKB'ers vinden afschaffing maar niks. Wat zegt Mark Rutte als u dat vertelt? Wat u wilt kost veel geld. Dus de overheid moet meer schulden maken? Wat heeft het bedrijfsleven zelf te bieden? van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15