14 Noodkreet van rechters en justitie 'Berichten over spionnen absurd' Einde missie F-16's in Irak en Syrië PRINSJESDAG 2018 HANS DE BOER De dividendbelasting is onhoudbaar en moet alleen daarom al worden afgeschaft, zegt werkgeversvoorzitter Hans de Boer. Zoals ABN Amro is verkwanseld, dat mag nooit meer gebeuren, stelt hij getergd. „Ik laat hier niets weglopen." PC Rechters en officieren van jus titie menen dat het door finan ciële problemen steeds moeilij ker wordt hun werk goed te doen. Dat schrijven zij in een brandbrief naar minister San- der Dekker (rechtsbescher ming), en de leden van de Tweede en Eerste Kamer. „De rechtspraak als pijler onder de democratische rechtsstaat staat onder druk en dreigt te worden uitgehold", stellen de magistra ten. Ze reppen over een nij pend tekort aan rechters, offi cieren van justitie, ondersteu nend personeel en structurele overbelasting. De rechtspraak verkeert volgens hen in finan cieel zwaar weer. Gevreesd wordt voor meer bezuinigin gen. „Het noodzakelijke even wicht tussen de staatsmachten in onze democratische rechts staat maakt dat er niet verder bezuinigd kan worden." Het is een aanfluiting dat er zo weinig vluchten worden toegestaan Detentie na bedreiging Een Syrische jongeman (19) is gisteren veroordeeld tot twee weken jeugddetentie voor het bedreigen van burgemeester Frank van der Meijden van de Brabantse gemeente Laar beek. Ook moet hij worden begeleid vanwege zijn psychi sche problemen. De bedrei ging had eind vorig jaar plaats in het gemeentehuis. De berichten dat Nederland twee Russische spionnen heeft opgepakt, zijn volgens Rusland 'simpelweg absurd'. Op haar of ficiële Facebookpagina noemt de Russische ambassade in Zwitserland de meldingen 'nog een poging om Ruslandhaat aan te wakkeren'. De twee Rus sen zouden in Den Haag zijn ontmaskerd, terwijl ze op weg zouden zijn geweest naar Zwit serland. Daar wilden ze naar verluidt een laboratorium hac ken dat onder meer onderzoek doet naar de gifgasaanvallen van het Syrische bewind en de moordpoging op de Russische dubbelspion Sergej Skripal in het Engelse Salisbury. De Brit ten beschuldigen de Russen er van hier achter te zitten. De twee zouden apparatuur bij zich hebben gehad om in te breken op het computernet werk van het laboratorium. Eind dit jaar stopt de inzet van de Nederlandse F-16's tegen terreurgroep IS in Irak en Oost- Syrië. Wel blijven Nederlandse militairen actiefin Irak bij de opbouw van het leger. Dat be sloot het kabinet gisteren. Vier F-16's met 150 man personeel opereren sinds begin dit jaar vanuit Jordanië. De missie kan niet worden verlengd omdat de luchtmacht volgend jaar begint met de overgang naar de F-35. Nederland blijft militair actief in Irak. In het noorden gaan maximaal vijftig man Koerdi sche collega's opleiden. Verder worden voor de NAVO-trai ningsmissie, die in het najaar begint, twintig man ingezet. In Bagdad blijven commando's Iraakse special forces trainen. Het interview is halverwege als voor het eerst het D-woord valt. Werkge versvoorzitter Hans de Boer richt zich op. Het was zijn VNO- NCW dat zich jarenlang beij verde voor de omstreden afschaf fing van de dividendbelasting. „Daar zou ik graag een paar din gen over willen zeggen", zegt hij met een kom-maar-op-blik. Hij is heus niet blind voor de kritiek, bezweert hij. Lachend: „Ik kijk elke ochtend in de kranten wie er vandaag weer iets van vinden." „Nee, dat klopt. De dividendbe lasting wordt overal bijgehaald, te pas en te onpas." „Ik wil genuanceerd blijven, want ik vind het heel terecht dat men sen zich afvragen waarom we dit zouden moeten doen, welk nut het heeft. Maar daarbij valt mij wel op dat voorstanders van af schaffing veel minder de ruimte krijgen dan tegenstanders. Het doorwrochte document van VNO-NCW komt nooit naar vo ren. Ik ga nu een betoog afsteken en ik heb goede hoop dat mensen daarna zullen zeggen dat het be langrijk is dat de dividendbelas ting wordt afgeschaft." De Boer begint met wat hij een 'karakterargument' noemt. „Twaalf jaar geleden speelde het opknippen en verkopen van ABN Amro. Mannen in pakken zoals ik hebben dat laten gebeuren. Een Nederlandse bank met een fijn mazig internationaal netwerk is in één klap verkwanseld en de ge volgen daarvan merken we nog elke dag. Nou, zolang ik hier zit, gaat zoiets niet meer gebeuren. Ik laat hier niets weglopen, ik ga er voor strijden." Hij duikt in zijn aantekeningen en vist een Kamermotie op. Hij wijst op de datum: 28 juni 2017, midden in de formatie van het nieuwe kabinet. „Tegelijkertijd speelde toen het overnamebod van Kraft Heinz op Unilever. De Als Unilever en Shell verdwijnen, zijn we dus én poen én die banen kwijt motie vraagt de regering alles uit de kast te trekken om de over name tegen te houden. En wie hebben er mede hun handteke ning onder gezet? Dat zijn Groen- Links, SP en PvdA!" „Laat me eerst even wat verder in het schilderij duiken. De Neder landse beursgenoteerde bedrij ven zijn voor 70 tot 75 procent in handen van buitenlandse aan deelhouders. Ter vergelijking: in landen als Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk is die verhou ding omgekeerd. We sparen in Nederland via onze pensioen fondsen tegen de klippen op, maar brengen het geld vooral naar het buitenland. Willen we dat investeerders hun geld stop pen in Nederlandse bedrijven, dan moeten we zorgen voor een goed investeringsklimaat. Zeker tegen de achtergrond van de brexit moeten we heel alert zijn: de Engelsen trekken enorm aan onze bedrijven." „De dividendbelasting is on houdbaar. Er zijn momenteel 11.000 processen aanhangig tegen de Staat en de kans is groot dat we die gaan verliezen. Dan ben je dat geld kwijt. Het gaat om een dub bele belasting - de winst waaruit het dividend komt wordt ook al belast - en de wetgever discrimi neert, want Nederlanders mogen de belasting verrekenen met hun inkomstenbelasting. Die 1,4 mil jard die de afschaffing kost is trouwens geen 1,4 miljard en ze ker niet nog eens ruwweg 400 miljoen extra, zoals minister Hoekstra straks zal zeggen. Die heeft ons daar heel veel pijn mee gedaan. Bij een normaal econo misch tij levert de dividendbelas ting één miljard op. Nou, als de brexit ertoe leidt dat bedrijven als Unilever en Shell uit Nederland vertrekken, leveren we onmid dellijk een half miljard daarvan in. Dan hebben we dus én die poen niet meer én die banen zijn we kwijt." „Ik heb me daar zó aan gestoord. Die beleggers zeggen dat we beter de beschermingsconstructies kunnen versoepelen die overna mes nu bemoeilijken. Waarom zouden ze dat zeggen, denk je? zaterdag 15 september 2018 DEN HAAG Kevin Fortey uit Wales weet hoe hij groente moet laten groeien. Al jaren kweekt hij gigantische exemplaren. Gisteren poseerde hij (na winst van de courgettecom petitie van de Harro- gate Autumn Flower Show in het Noord-En gelse Harrogate) met deze mega courgette van 72,2 kilo. Fortey blijft daarmee record houder. FOTO AFP Steven van der Heijden (Coren- don) in TravMagazine over de uitbereiding van Lelystad Airport. DEN BOSCH DEN HAAG DEN HAAG DERDE DINSDAG 'Ik heb er zo de pest over in' Jan Hoedeman Laurens Kok U wordt vast zelden teleurge steld. Het bedrijfsleven heeft zich die kritiek zelf op de hals gehaald, zegt VVD-senator Frank de Grave. De balans is zoek: grote bedrijven houden de hand op en geven niet thuis als hun iets wordt gevraagd. Het zit u erg hoog. En dus verlaagt het kabinet de winstbelasting. Waarom moet de dividendbelasting dan ook nog verdwijnen? De club van institutionele be leggers, Eumedion, zegt dat af schaffing juist schadelijk is voor ons vestigingsklimaat. GIGA GROENTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14