bolderman.nl Boek nu de voordeligste najaarsreizen! 13 'Weinigen uitkerk gestapt' gie en experimentele liturgie red je het niet. Gods genade schijnt alleen op de wegen die hij ons gewezen heeft en niet op andere wegen. Ik heb geen recept waarmee morgen de ker ken weer vol zijn. Maar het recept om mensen tot Christus te brengen, is expliciete catechese. Daarvoor gaan we de priesters omringen met goed opgeleide vrijwilligers. We hebben straks geen geld meer voor betaalde pastoraal werkers." „De vraag is: zien zij door die liede ren de boodschap? Zien ze Christus zelf? Je zou moeten onderzoeken hoe veel mensen na The Passion besluiten de draad van hun geloof weer op te pakken. Mij persoonlijk spreekt The Passion niet zo aan. De kerk heeft een heel mooie liturgie voor Goede Vrij dag. Daarin wordt het lijdensverhaal gelezen, de priester geeft een korte meditatie. Aan het eind wordt het kruis van achteruit de kerk gehaald zodat mensen het kunnen vereren, bijvoorbeeld met een kus. Dat is een aandoenlijk moment. Dit is wat de kerk zelf onder leiding van de Heilige Geest aanbiedt. Iets beters ken ik niet." „Theologisch gezegd: de zaligma kende aanschouwing van God. De hemel is niet ver weg van ons. Die is om ons heen. We leven in een toe stand waardoor onze ogen verhin derd zijn om de hemel, dus eigenlijk God, te zien. De hemel is een ander woord voor God. Nu lees ik het woord van God en ik bid, dus ik cor respondeer met Jezus. Ik zou degene met wie ik al mijn hele leven corres pondeer, graag van aangezicht tot aangezicht zien." MISBRUIK „Het is een vorm van verliefdheid. Mensen die verliefd zijn op elkaar, kunnen soms urenlang in eikaars na bijheid zijn zonder iets te zeggen, zonder iets speciaals te doen. Die gaan in elkaar op. Het is iets soortge lijks. En het is altijddurend." „Dat baart mij zorgen. Als wij een echt tolerante samenleving zijn, moeten we mensen de gelegenheid geven wat ze geloven tot uiting te brengen. Vroeger, in de verzuilde samenleving, kon een priester in toog over straat, een zuster in habijt met sluier, een pater in zijn pij. Er waren afspraken. Tot 13.00 uur was het stil op zondag. Dan gaven we de gelovi gen gelegenheid voor de eredienst. Wil men evenementen, dan kan dat, maar dan vanaf 13.00 uur. Dan ben je echt tolerant en geef je iedereen gele genheid zijn geloof te belijden. Als een vrouw een boerka wil dra gen, dan vind ik dat je dat in principe niet moet verbieden. Dat geldt ook voor vrouwen met een hoofddoek. Daar moet men tolerant in zijn. Ik zie de problemen wel met terroristische aanslagen van extreme islamisten. Maar bedenk: we hadden onder de katholieken ook extremisten. De IRA in Noord-Ierland. De protestan ten hadden die onder de Oranjeman nen. Dat is nu verleden tijd. Je moet tolerant zijn. Gun een ander zijn uitingen, ga iemand niet dwingen zijn geloof alleen te beleven achter de voordeur. Klaas Dijkhoff van de WD zei laatst op een partijcongres: we kun nen de kerken niet verbieden, maar het is goed dat ze geleerd hebben een toontje lager te zingen. Waar een hyperindividualist als Dijkhoffhet niet over heeft, is dat kerken een soci ale functie hebben. De meeste vrij willigers komen uit kerkelijke hoek. Dat is de participatiesamenleving die de overheid zo graag wil. Religie ach ter de voordeur? Wat een kleinzielig heid! Ik gebruik dat woord met opzet. Je moet de grootsheid hebben om religie te accepteren." 349,- 359,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! bolclerman.nl V V boekingen: www.bolderman.nl 8-daagse najaarsreis Gardameer, Verona en Venetië 8-daagse najaarsreis Zwitserse Alpen, en Mont-Blanc Express 8-daagse najaarsreis Venetië 8-daagse najaarsreis Lutago, Zuid-Tirol 8-daagse najaarsreis Wenen, de muziekstad bij uitstek 8-daagse najaarsreis Bijzonder Moravië, Blansko zaterdag 15 september 2018 GO Toch werkt een populaire aanpak soms wel. Kijk naar The Passion. Daar komen veel mensen op af. U zei in een interview met Andries Knevel dat u verlangt naar het eeu wige leven. Hoe stelt u zich dat voor? Bisschop Eijk re ageerde tot dusver niet op het seksu eel misbruik in de VS. Inmiddels gaf de bisschoppen conferentie een verklaring uit. „We leggen uit wat we hebben gedaan. Op de brief van de paus waarin hij ex cuses aanbood, kwamen veel reac ties. De teneur was: excuses zijn mooi, maar we wil len ook maatrege len zien. In 2010 vroegen wij de commissie-Deet- man onderzoek te doen. Die kwam met een ontluiste rend rapport over 1945 tot 2010. Er zijn tweeduizend klachten afgehan deld, alle compen saties zijn betaald. Er lopen nog ze ventig zaken. Hoe pijnlijk ook, wij heb ben dit adequaat afgehandeld. Wat vragen oproept onder katholieken: zijn de bisschop pen betrouwbaar? Kardinaal McCar- rick maakte zich schuldig aan sek sueel misbruik. Bis schoppen die dat niet gedaan heb ben, hielden an dere priesters de hand boven het hoofd. Toch heb ben zich sinds 2010 weinig men sen laten uitschrij ven vanwege het misbruik." En dat duurt een eeuwigheid. „Ja." Is dat niet lang? In Nederland gaan steeds meer stemmen op over het terugdringen van religie uit de openbare ruimte. Veel mensen zeggen: geloven doe je maar thuis. Hoe kijkt u daar te genaan? Aartsbisschip Wim Eijk: „Hyperindividualist Klaas Dijkhoff vergeet de sociale functie van kerken." fotoanp LICHT ALL-INCLUSIVE [l'Bi'irf v.a. slechts v.a. slechts Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. S excursiereizen Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 13, 22 okt. Vertrekdatum: 13 okt Vertrekdata: 13,22 okt. Vertrekdata: 5,12,19 okt. Vertrekdata: 13,22 okt. Vertrekdatum: 22 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13