De PvdA wil Texaco op een veiligere plek Klaar voor het Slotfeest? 7 550-JARIG BESTAAN MAALTIJD Gek op mossels én gek op Bru. Dus vier je het 550- jarig bestaan van het vissersdorp met 700 mensen tegelijk aan één lange mosseltafel. De langste mosseltafel ooit. D66: Wacht met verkeersplan Julianastraat Twee weken geleden dacht Stoffel van den Berg van het Mossel- gilde Bruinisse nog dat ze het niet zouden ha len. Maar vrijdag kon hij rustig ademhalen. Het streven om mini maal 550 eters aan te laten schui ven aan de langste mosseltafel ooit is ruimschoots gehaald. Maar liefst 700 mensen kwamen naar de ha ven om het 550-jarig bestaan van Bruinisse met een mosselmaaltijd te vieren. Dik 700 kilo mossels kookt het Mosselgilde, een samenwerkings verband van acht Bruse restau rants. „We hebben drie kookpun ten, 25 pannen en er gaat 15 kilo in één pan. Dus we kunnen 350 kilo in één keer serveren." Het gilde denkt groot. Dus worden de ere gasten van het feest, de in Brui nisse geboren vicepremier Hugo de Jonge en de Belgische mossel ambassadeur en oud-keeper Jean- Marie Pfaff, meteen maar tot erele den van het Mosselgilde benoemd. „Daar ben ik fier op", zegt Pfaff. Hij is gek op mossels, dat sowieso. Maar zo'n festijn in het jarige dorp is in zijn ogen veel meer dan dat. „Het brengt mensen samen." Mossels, daar lusten ze wel pap van op Bru. „Heerlijk natuurlijk", zegt Jozé Braam-de Ronde - doch ter van een mosselboer. „Die zijn er bij ons met de paplepel ingego ten. We lusten ze in alle vormen: gebakken, gekookt en noem maar op." Het perfecte gerecht op het verjaardagsfeest van het dorp waar ze een halve eeuw geleden werd geboren. „Ik heb altijd op Bru ge woond en ga hier niet weg. Het is lekker dorps hier. Je kent iedereen. Ik werk ook nog eens in het ver zorgingshuis, dus kom ik veel mensen tegen. En de omgeving is mooi, met al dat water. Ik ben pas in Duitsland geweest. Leuk hoor die bergen. Maar ik ben blij als ik weer thuis ben." We hebben 25 pannen en er gaat 15 kilo in één pan Esmeralda Kreuk kan het mossel eten ook niet laten. Al is zij eigen lijk import. Vijfentwintig jaar ge leden kwam ze als 13-jarig meisje op Bruinisse wonen. „Ze zeggen dat Zeeuwen en vooral Bruenaren stug zijn, maar daar heb ik totaal niets van gemerkt. Als je jezelf open stelt, kom je er makkelijk in." En hoe. Kreuk, die jaarlijks het sie raad maakt voor Miss Visserij, heeft nu ook de medaille ontwor pen die bij ereleden De Jonge en Pfaff om hun nek wordt gehangen. „Nu moeten ze elk jaar terugko men", lacht Van den Berg. Want de avond is nauwelijks begonnen of - het is beregezellig - er wordt al gezegd: „We willen eigenlijk elk jaar wel zoiets doen." Die mossels zijn voor de 59-ja- rige Van den Berg van het gilde (ei genaar van café-restaurant Storm) gesneden koek. „Nu is het een deli catesse, maar wij aten ze vroeger tussen de middag gewoon op brood." Zelfs z'n dochter slurpte nog voor ze kon lopen rauwe mos sels en oesters weg. „En dan moest je die oogjes zien glimmen." Niets mooier dan zo'n maal op de ver jaardag van zijn geboortedorp. „Het is hier een hechte gemeen schap. Ik heb hier nooit weg ge wild. Ik kan wel goed op vakantie hoor. Mijn vader kon dat niet. Die vond het na een weekje wel weer genoeg geweest. En als hij dan over de Grevelingendam terug reed, lie pen de tranen over zijn wangen." ZIERIKZEE Wacht even tot de re sultaten van het Verkeersonder- zoek Zierikzee er liggen, vóór je iets aan de verkeerssituatie in en rond de Julianastraat doet. Dat vindt D66, die daarover schriftelijke vra gen heeft gesteld aan het college van B&W. Vanwege het nieuwe parkeerter rein Havenpoort is het de bedoe ling in de Julianastraat éénrich tingsverkeer en een aantal parkeer verboden in te stellen. Het is onlo gisch om dat nu te doen, stelt D66. „Het hele Verkeersonderzoek Zie rikzee is tenslotte een gevolg van eerdere ad hoe besluiten die ern stige bedenkingen opriepen bij zo wel inwoners als raad." De Schouwen-Duivelandse fractie wil van B&W weten of in het Ver keersonderzoek Zierikzee, dat nu gaande is, ook aandacht wordt be steed aan veiligheid. Of dat onder zoek alleen om doorstroming in en rond Zierikzee draait. Wie wil tanken of heeft getankt, moet op de drukke Nieuwe Kool- weg opeens afslaan of invoegen. „Er worden soms de gekste capri olen uitgehaald." Ook het naastge legen fietspad is er onveilig door. De PvdA wil het liefst dat het tankstation verplaatst wordt naar een veiliger plek en vraagt zich via schriftelijke vragen af of het col lege dat ook wenselijk vindt. En of er met de exploitant over verplaat sing in gesprek kan worden ge gaan. Op de kruising van de Nieuwe Kooiweg met de Laan van Sint Hi- laire en de Zandweg staan nu ver keerslichten. De PvdA wil van het college weten of op die plek, voor een betere doorstroming, ook aan een rotonde is gedacht. zaterdag 15 september 2018 Aanschuiven aan langste mosseltafel Esme Soesman Bruinisse - Stoffel van den Berg, Mosselgilde Bruinisse Het is er onoverzichtelijk en ge vaarlijk. De PvdA trekt aan de bel over de verkeerssituatie rondom het Texaco tankstation aan de Nieuwe Kooiweg in Zie rikzee. Esme Soesman Zierikzee Oostersi Ifobobank In het jarige Bruinisse was de animo groot om aan te schuiven bij een gezamenlijke mosselmaaltijd, fotomarieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 124