EUWS 11 VERKOOP JACHTHAVEN Toen de Brabantse jachthaven Hermenzeil in 2015 in handen dreigde te komen van de onderwereld, pleegde Geertruidenberg een coup: de gemeente kocht zelf de haven op. Nu de verkoop aanstaande is, blijft alertheid geboden. Steigers waar vroeger meer dan tweehonderd boten lagen, zijn op zes verlaten bootjes na leeg. Mos groeit op de daken van de gebouwen en on kruid kruipt tussen de tegels om hoog. Na het faillissement van jacht haven Hermenzeil in het Brabantse Raamsdonk in 2016 heeft de natuur het terrein overgenomen. Ooit zat het terras van de haven aan het Oude Maasje bij de eerste zonnestralen vol. Als het aan ge meente Geertruidenberg ligt, waar Raamsdonk onder valt, keert die ge moedelijke sfeer terug. Het haventer rein gaat binnenkort in de verkoop, met op 29 september een open dag voor potentiële investeerders. De gene met het beste plan wint. Het al lerbelangrijkste: de gemeente eist een blanco strafblad. In 2015 bereikten de gemeente ge luiden dat Hermenzeil besmet zou zijn door criminelen die de haven als ontmoetingsplek gebruikten. De ha ven bleek ook voor te komen in een groot onderzoek van de Landelijke Eenheid van de politie. Gemeente, politie, Openbaar Ministerie en de belastingdienst slaan de handen in een voor een gezamenlijke inval op 30 augustus 2015. In de vroege ochtend verzamelen meer dan honderd agenten en in specteurs zich op een bedrijventer rein vlakbij de haven. De laatste in structies worden doorgenomen, als het geronk van motoren klinkt. „Tot ieders verbazing kwamen leden van een motorclub aanrijden", vertelt burgemeester Willemijn van Hees. „Ze waren afkomstig van Hermen zeil, is mij verteld. Meteen rees het vermoeden: iemand heeft gelekt." Magere vangst Dat vermoeden wordt gesterkt als er nauwelijks illegale spullen te vinden zijn op het terrein. In één pand liggen wapens, het bezit van een angstig ie mand, die zich wilde kunnen verde digen. Er er staan vier jerrycans met mierenzuur, dat wordt gebruikt bij de productie van synthetische drugs. Maar al met al is de vangst mager. In de regio wordt geschamperd over de inval. „Er werd gezegd: 'Kijk eens wat een machtsvertoon. En wat is er nou gevonden? Het mag wat kosten'", zegt Van Hees. „Dit is de essentie van ondermijning, de in menging van de onderwereld in de bovenwereld. Want wij hadden een sterk gevoel waaróm er zo weinig was aangetroffen. Heel frustrerend. Geloof me, de politie had goede rede nen om zo'n grote inval te doen." Van Hees bevestigt dat het ver moedelijke lek is onderzocht. „Ver der kan ik er niets over zeggen." Vol gens bronnen rond het onderzoek gaat het om de Limburgse politiemol Mark M., die begin dit jaar tot vijfjaar cel werd veroordeeld wegens het doorspelen van vertrouwelijke poli tiegegevens. Zijn advocaat Jan Hein Kuijpers reageert verbaasd: „Ik ben haven Hermenzeil nergens in het strafdossier tegengekomen." De inval en alle publiciteit beteke nen weinig goeds voor de haven, die al langer in financiële problemen verkeert. In mei 2016 gaat Hermen zeil failliet. Eigenaar Leo van den Brand, die dertig jaar lang de haven bestierde, raakt al zijn geld kwijt en zwerft tegenwoordig rond. „Drugs- en wapenhandel? Hoe durf je het godverdomme te zeggen!", zei hij dit voorjaar in BN DeStem. „Ik kan me er wel tegen verdedigen, maar het levert niks op. Er valt niet van te winnen." De gemeente heeft andere zorgen. Als de curator het haventerrein eind 2017 probeert te veilen, hoort de poli tie dat er criminele kapers op de kust Wij hadden een sterk gevoel waaróm er zo weinig was aangetroffen zijn. Het gaat om lieden waar in Bra bant al jaren over wordt gefluisterd dat ze in drugs handelen of drugsgeld witwassen. Dat Hermenzeil alsnog in foute handen komt, is een nacht merrie voor Van Hees en haar col lega's. „We hebben gekeken naar alle mogelijkheden die we hadden. Er bleef maar één ultiem middel over: de haven opkopen." In het geheim wordt een actie voorbereid: de provincie Brabant neemt voor 1,75 miljoen euro de vor dering over van Rabobank, die de hy potheek aan de haven had verstrekt. Daarna neemt de gemeente de zaak over. „Ingrijpend, maar de enige op tie", aldus Van Hees. Sindsdien is het voormalige crimi nele ontmoetingscentrum aan de rand van de Biesbosch afgesloten met stalen hekken. De beheers- en bevei- ligingskosten lopen in de tonnen. Dat heeft niet kunnen voorkomen dat ruiten zijn gesneuveld en dat bootjes van de steigers zijn gepikt. De gemeente Geertruidenberg hoopt dat de steigers op termijn weer gevuld zijn. Daarom zoekt ze een on dernemer die de haven een nieuwe start geeft en het onfrisse verleden kan uitwissen. „We willen dat de ha ven opnieuw een recreatieve bestem ming krijgt, maar mensen mogen creatief zijn", zegt Van Hees. „Wij zijn bereid om mee te denken." Zolang de koper maar brand- en brandschoon is. „Volgens de politie is er nog steeds interesse uit criminele hoek. Elke potentiële koper krijgt daarom een uitgebreid onderzoek. We blijven alert." zaterdag 15 september 2018 GO 'Criminelen azen nog steeds op Hermenzeil' Koen Voskuil Raamsdonk De eens zo leven dige haven ligt er ver laten bij. FOTO ARIE KIEVIT -Willemijn van Hees, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11