li 8 Stel datje nu zegt, los het op zonder belastinggeld en die bank valt om? Hebben we geleerd van dc crisis van tien jaar geleden? Voormalig bankpresident Nout Wellink, destijds nauw betrokken bij het blussen van de brand, is niet optimistisch. Tien jaar geleden kraakte de wereldeconomie in haar voegen. Hoe kon ontstaan? Hebben we lessen getrokken? Een korte serie verhalen. 10 jaar KREDIETCRISIS Achteraf, ja ach teraf zie je de dingen vaak scherper. Nout Wellink denkt nog vaak terug aan die ene ver gadering op 9 augustus 2007. „Er waren opeens allemaal problemen met Amerikaanse hypotheken." Toen, denkt hij nu, toen hadden toezichthouders en centrale ban kiers misschien wel moeten be vroeden dat de economie aan de vooravond stond van de grootste financiële crisis sinds de Tweede Wereldoorlog. Maar iedereen dacht toen nog dat het wel te 'be happen' was. Dat dat een misvat ting was, drong pas een jaar later bij Wellink door, vlak vóór de val van Lehman Brothers. Dat was in juli 2008. „Ik was net aan het nadenken over een andere baan. Ik was 65, had heel erg lang bij De Nederlandsche Bank ge werkt en had een aanbod gekregen iets anders te doen." Wellink zei echter 'nee'. Dat de DNB-directie op dat moment leegliep, had daar deels mee te maken. „Maar ik kreeg ook sterk het gevoel dat er iets erg fout ging. Ik kreeg al zorg wekkende informatie over Fortis. Toen besloot ik: ik kan nu niet bij de bank weggaan." Miljarden Het was een conclusie met grote gevolgen: nooit eerder in zijn le ven moest Wellink zo hard wer ken en zag hij zijn vrouw zo wei nig als in de vijfjaar die volgden. Krankzinnige en knotsgekke da gen wisselden elkaar af. Terwijl er signalen waren dat er in stilte miljarden werden wegge haald bij ABN Amro-eigenaar For tis, had Wellink te schaffen met een Belgische toezichthouder die amper inzicht gaf in wat er aan de hand was. Bij de redding van ABN Amro, eind september van dat jaar, vond Wellink zich opeens te rug in een conference call met een Franse club - 'of ik maar even toe stemming wilde geven voor over name door BNP Paribas'. En dan waren er natuurlijk nog de onder handelingen over de aankoop van de ten prooi gevallen Nederlandse trots, waarbij de zuiderburen veel meer vroegen dan ABN Amro vol gens Nederland nog waard was. Wellink: wij begonnen met 9 mil jard, de Belgen wilden rond 30. Ik zei meteen tegen Wouter (Bos, red.): 'zul je zien dat we tussen 15 en 20 miljard uitkomen'. Nou, het werd 17." Dat de crisis zó groot kon wor den, had niemand verwacht. Hij denkt terug aan de woorden van Jean-Claude Trichet, die Wim Duisenberg was opgevolgd als president van de Europese Cen trale Bank. „Trichet zei: 'we dan sen op een vulkaan'. Maar wat we niet wisten was dat die vulkaan op uitbarsten stond. Dit zat buiten ons ervaringsveld: zo'n crisis had den we nog nooit meegemaakt." Dat banken elkaar begonnen te wantrouwen, hadden bankpresi- denten wel vaker meegemaakt. Na de aanslagen op 11 september dreigde ook even zoiets. Met ge ijkte instrumenten werd een na- kende crisis bezworen: de rente werd verlaagd en centrale banken voorzagen banken ruimhartig van geld. De eerste reactie was bij het uitbarsten van de kredietcrisis aanvankelijk niet anders: „We hebben te lang gedacht dat we de ontwrichting met normale instru menten konden oplossen. We hebben ons te laat gerealiseerd dat het probleem ditmaal veel dieper zat. Banken waren niet het ver trouwen in elkaar aan het verlie zen, ze hadden het al verloren." Wellink draait er niet omheen: „Als we eerlijk zijn, moet ik be amen dat we de omvang van de ernst toen nog niet zagen. Maar wie wel? De Amerikaanse Federal Reserve voorspelde na de val van Lehman nog steeds groei in de loop van 2009. Ook het Centraal Planbureau deed dat. Het werd uiteindelijk een krimp van 4 pro cent. Ongekend. We waren als centrale bankiers te optimistisch, Schuld wereldwijd vrijdag 14 september 2018 Gezinnen Financ. inst. Overheid Laurens Kok Hans van Soest 'Er komt zeker een nieuwe crisis' 1 I I 1 1 1 1 1 1 1 1 I II 2000 Bron: IIF 2010 2017 in biljoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8