Onderzoek stek FC de Westhoek is opgeschort Verzilting is een pijnpunt in klimaatstresstest Vergadering raad is nu op de radio te volgen 6 Andere beplanting, andere gewassen, en acceptatie. Om met klimaatveranderingen om te gaan, moet Schouwen-Duiveland aan de bak. Het is een inktzwart scenario als het om klimaatverandering op Schouwen-Duiveland gaat: wan neer door verzilting en een gebrek aan zoet water de kwaliteit van de oogst zo slecht wordt dat afnemers het eiland voortaan links laten lig gen. Oplossingen zijn er, maar be wustwording en samenwerking is keihard nodig. Dat geluid klonk gis teren vaker, tijdens de klimaat stresstest in Renesse. De versnelde verzilting in combi natie met het ontbreken van zoet water is de grootste bedreiging voor de landbouw op Schouwen-Duive land op dit moment. Aan de oplos sing ervan kunnen agrariërs zelf veel bijdragen, werd aangegeven. De groei van gewassen is goed te gen hitte en droogte, voor het bo demleven en om CO2 vast te hou den. Maar dan moeten boeren an ders gaan werken om verdichting van de bodem tegen te gaan. De ideeën en - deels - technieken zijn er, maar landbouwers hebben ook geld nodig om in die nieuwe werk wijze te kunnen investeren. En de roep om toevoer van zoet water is groot. Met zoet water kan de kwali teit van het agrarisch product om hoog. En daarmee groeit ook de fi nanciële ruimte voor boeren om te innoveren. Het ging vaker over beplanting, tijdens de bijeenkomst, waarin op een rij werd gezet met welke kli- maatopgaven Schouwen-Duive land de komende jaren te maken krijgt. Alle gemeenten moeten van het Rijk voor 2020 met een plan ko men hoe ze de eigen gemeente vóór 2050 klimaatbestendig en waterro- buust willen inrichten. Om de ge meente te voeden, werd met men sen uit onder meer de agrarische, recreatieve en natuursector gespro ken over thema's als droogte en wa teroverlast. Misschien moeten we wel af van die nu nog zo gangbare streekeigen beplanting, werd ge suggereerd aan de recreatietafel. Met andere beplanting, en meer schaduw en groen, kan hitte en droogte te lijf worden gegaan. De natuur als klimaatbuffer, want die is veerkrachtig en past zich aan de veranderingen aan. De grote vraag is dan wel: accepteren wij die ver anderingen ook? Hoosbuien De klimaatstress tackelen kan door flexibiliteit en samenwerking. Wethouder Ankie Smit ziet het voor zich: campings met platanen, wegen die overtollig water kunnen afvoeren. En accepteren dat straten met hoosbuien onder water lopen, mits dat niet tot schade of aantas ting van de leefbaarheid leidt. „Als we samen verder praten kunnen we oplossingen en fmancieringsvor- men vinden om die omslag ook te gaan maken." Het college van B en W heeft eind vorig jaar het oog laten vallen op de locatie Lagezoom/Kooijmansweg, tegenover bedrijventerrein Duin zoom in Renesse. Volgens B en W een goede (en centrale) locatie om een nieuwe accommodatie neer te zetten met sportvelden, kantine en kleedkamers. Marcel Willemse van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) zette daar gisteravond, tij dens de commissievergadering, vraagtekens bij. Het voorstel is vol gens hem nog niet rijp voor de raad. Want of die stek in Renesse nu echt de beste locatie is, is wat LSD betreft 'nog helemaal geen uitge maakte zaak'. Daarnaast mist de partij een koppeling met de plan nen om regioscholen te stichten. Het voorstel om het haalbaarheids onderzoek in te trekken, werd door alle fracties gesteund. Omdat clus tering zorgvuldigheid vereist, klonk het van de kant van de WD. En omdat misschien ook andere sportverenigingen bij het haalbaar heidsonderzoek kunnen worden betrokken, aldus de PvdA. Op de dorpen zelf zijn er ook zorgen over de nieuwe stek. Inwoners van Burgh-Haamstede en Scharendijke verliezen een belangrijke voorzie ning op hun dorp. Vergrijzing De plannen om de voetbalvereni gingen in Scharendijke, Renesse en Burgh-Haamstede (ZSC'62, SV Re nesse en DFS) om op termijn te la ten samengaan tot FC de Westhoek zijn ingegeven door vergrijzing en ontgroening. De ledenaantallen van de clubs lopen terug. IN DE REGIO Expositie in Kunstcadeau winkel Concert salonensemble Roze golfclinic MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 14 september 2018 SD Nieuwe natuur als klimaatbuffer Esme Soesman Renesse In de Zeeuwse Stromen in Re nesse werd een dag gepraat over de effecten van de klimaat verandering. ZIERIKZEE Radio Schou wen-Duiveland zendt sinds gisteren de vergaderingen van de gemeenteraad weer uit. Raads- en commissie vergade ringen vinden in de ge meente Schouwen-Duiveland plaats op dezelfde avond, elke tweede en vierde don derdag van de maand. De uitzendingen zijn na het nieuws van 19.00 uur, en duren tot uiterlijk 22.00 uur. Redacteur Daan van der Wekken verzorgt de presentatie, de interviews en het politieke commen taar. Radio Schouwen-Dui veland is te beluisteren via 101.1 FM, 107.8 in de West hoek en 994 op de kabel. Voetballers van de clubs in Scharendijke en Burgh-Haam- stede hoeven nog even geen carpoolafspraken te maken. Het haalbaarheidsonderzoek naar de plek in Renesse waar fusie club FC de Westhoek mogelijk zal neerstrijken, is opgeschort. Esme Soesman Zierikzee BROUWERSHAVEN Voor de laatste keer dit jaar stelt de Kunstcadeauwinkel in Brouwershaven ruimte beschikbaar voor twee gast-ex- posanten, Joyce Weber en Pien Zaaier. De expositie wordt zaterdag om 16.00 uur feestelijk geopend en is te bekijken tot en met de herfstvakantie. De winkel is ge opend van woens dag tot en met za terdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Meer informatie: www.dekunstca- deauwinkel.nl. BURGH- HAAMSTEDE In de Hervormde kerk Haamstede wordt vanavond een concert ver zorgd. Salonensemble Delta Quintet geeft het optreden. Het repertoire bevat Weense salonmu- ziek, evergreens, jazz, Engelse wals, zigeunerklanken, volksmuziek, tan go's en licht klas siek. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. BURGH- HAAMSTEDE Roze 50+ Zeeland organiseert een roze golfclinic bij golfclub Molenberg in Burgh-Haam stede. Roze 50+ is een landelijke orga nisatie die zich sterk maakt voor de positie van les bische, homo-, bi seksuele en trans- gender ouderen. De golfclinic vindt za terdag plaats van 14.00 uur tot 17.00 uur. De kosten voor de clinic bedragen 15,00 euro per per soon. Aanmelden kan via roze50plus @outlook.com. BROUWERSHAVEN Saskia van den Ouden is op woensdag 19 september te gast bij de afdeling Brouwershaven van de Vrouwen van Nu. Van den Ouden is para-atlete: ze verloor haar linkeronderbeen, maar dat weerhoudt haar er niet van op hoog niveau te sporten. Ze heeft drie kunstbenen: een dagelijks been, een fietsbeen en een renbeen. Ze vertelt er graag over. De bijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven begint woensdag om 20.00 uur. foto peter van trijen BROUWERSHAVEN Grote Kerk, 19.30-21.00 uur: Rapper Dzenan Halilovic en Party Puberz; Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum geopend BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 13.30 uur: Start cursus Natuur en Fotografie; 16.00 uur: Heren sociëteit; 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; Grote Kerk Haamstede, 20.00 uur: Concert Delta Quintet DOMBURG Diverse locaties, waaronder Badpaviljoen, kerk en badho tel, vanaf 13.00 uur: Jazz by the Sea ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien den DREISCHOR Museum Goemanszorg, 11.OO IZOO uur: Museum geopend KERKWERVE Dorpshuis, 20.00-22.00 uur: Country Line Dance WESTKAPELLE Kasteel van Batavia, 21.30 uur: Jazz by the Sea met optreden Champagne Charlie ZIERIKZEE De Theetap, 12.00-16.00 uur: Expositie Anna van den Berg; Eilandzorg de Wieken, 09.30- 10.30 uur: Langer fit voor omwonenden; fiZi, 14.00 uur: The Bookshop, 20.00 uur: La Villa ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30-21.45 uur: Open avond Harmonievereni ging Nut Uitspanning. PARA-ATLETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75