BAROMETER 3,5% M Mo° B' PROCENT ,::x 'Aan alle kanten wordt er aan personeel ge trokken. Zzp'ers vra gen wat ze willen' 'Voor onze cliënten hechten wij veel waarde aan een vast gezicht' J_tJz lil. V MACHTSVERHOUDINGEN VERSCHUIVEN Vreemd is het niet, dat het aantal vaste contracten stijgt. Zeeland noteert de laagste werkloosheidcijfers van het land, met krapte op de arbeidsmarkt als ge volg waardoor de machtsverhoudingen verschuiven. Wie werk zoekt, heeft meer te zeggen. Met name in sectoren waar de nood om personeel het hoogst is. Zoals in de bouw en techniek. En dat merken ze bij bouwbedrijf Fraanje in 's-Heer Arendskerke. "Aan alle kanten wordt er aan personeel getrokken", zegt be drijfsleider Danny van Bie. "We komen in heel de sector handen tekort." Bij Fraanje doen ze nog altijd onverminderd beroep op zzp'ers. Wel merkt Van Bie dat de tarieven de laatste maanden flink stijgen. "Zzp'ers vragen wat ze willen." Vanwege het tekort aan vakkrachten leidt het bedrijf steeds vaker gemotiveerde men sen op tot bouwvakker. "Die bieden wij een intern opleidingstraject aan", zegt Van Bie. "Dat kost weliswaar tijd en energie. Aan de andere kant vergroot het op termijn je spankracht bij het aannemen van grote projecten. Je hebt die mensen gewoon nodig." Kentering Ook in het midden- en kleinbedrijf is de krapte op de arbeidsmarkt voelbaar. Pieter Sonke uit Hoek werkt met een aantal vak krachten in de verbouw en renovatie. In rap tempo heeft hij de markt zien kente ren. Van weinig werk in crisistijd, naar volop werk en nauwelijks vaklieden. "Spe cialisten zijn zeldzaam. Die moetje echt wegkopen. Daarom ben ik blij dat ik een beroep kan doen op zzp'ers." Zzp'ers in de bouw zijn gemeengoed. In de zorg is die ontwikkeling redelijk nieuw. Het totaal aantal zelfstandig verpleegkundigen ligt rond de 30.000 en groeit jaarlijks met 10 procent. Toch is bij zorgorganisatie SVRZ nog geen procent van het zorgperso- neel zzp'er. "Voor onze cliënten hechten wij veel waarde aan een vast gezicht", zegt communicatieadviseur Marije Jongepier van SVRZ. Flexibele schil Bij SVRZ nemen ze eerder vast personeel aan. "Toch kun je niet zonder een flexibele schil om de variaties in de personele bezet ting op te vangen", zegt Jongepier. "Met name in vakantieperioden maken wij meer gebruik van inhuurkrachten. En bij ziekte." Jongepier merkt op dat SVRZ buiten de zorg, op beleidsniveau, wel meer gebruik maakt van zzp'ers. Maar dan op projectba sis. Flexpool Bij thuiszorgorganisatie Allévo is het niet anders, zegt communicatieadviseur Juliette Enneking. "Voor onze cliënten vinden we een herkenbaar gezicht belangrijk. Wel werken we met een eigen flexpool. Dat zijn flexibel inzetbare collega's." Bij de Zeelan- dia Groep in Zierikzee, producent van bak kerijgrondstoffen, gaan ze heel praktisch om met de inzet van flexibele krachten, zegt P&O-adviseur Rene Westerbeek. "Wanneer we te maken hebben met tijde lijke werkzaamheden, projecten, fluctuaties in de markt of productie zetten we regelmatig mensen in op basis van tijde lijke contracten. Ook wanneer we een spe cifieke deskundigheid zoeken, maken we wel gebruik van tijdelijke contracten. Voor alsnog werkt het grootste deel van onze medewerkers op basis van een vast con tract." Tarieven De tarieven van zzp'ers zijn het afgelopen jaar, als gevolg van de krapte op de arbeidsmarkt, gestegen. In de zakelijke dienstverlening met 7 procent. Dat meldt werkportaal Hoofdkraan.nl op basis van 19 duizend online offertes. De freelancers vra gen gemiddeld 46 euro per uur voor hun diensten, vorig jaar was dat nog 43 euro. De freelancer profiteert van de krapte en kan hogere tarieven vragen voor zijn dien sten. Bescherming onderkant Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken overweegt om een minimum uurta rief in te voeren van zo'n 15 euro om free lancers aan de onderkant te beschermen tegen uitbuiting. Het is een van zijn plan nen om de positie van flexwerkers (zzp'ers en mensen met tijdelijke contracten) te verstevigen. Volgens cijfers van zijn minis terie bestaat inmiddels ruim eenderde van de beroepsbevolking uit freelancers, uit zendkrachten en tijdelijke werknemers, o Zeeland biedt volop kansen voor accountants, controllers en ICT'ers. tekst TIMO VAN DE KASTEELE Zzp-tarieven als thermometer Beter vast personeel dan zzp'ers. Of... Danny van Bie, Fraanje Marije Jongepier, SVRZ Het gemiddelde verzuim percentage in Zeeland is met 3,5 procent lager dan het landelijk gemiddelde. Het aanbod aan koopwoningen is in Zeeland in twee jaar tijd met 40 procent afgenomen, blijkt uit gegevens van HuizenZoeker. In juli stonden in Zeeland 3.409 woningen te koop, bijna 1.000 minder dan een jaar eerder. De afname is het sterkste in Kapelle, Middelburg en Vlissingen. 40 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71