V' Aartsbisschop Eijk: kerken razendsnel dicht Werknemers van Achmea nooit meer op functioneringsgesprek 5 ^IIUUI ln Frankrijk zijn zelfs de onderbroeken geheim doende rekening houden met de gestelde eisen. Ze proberen nu via de rechter hun gelijk te halen. Voormalig minister van Defensie Hans Hillen, nu voorzitter van de belangenvereniging van de Neder landse defensie-industrie (NIDV), herkent de frustratie. Ook hij baalt. „Niemand in Nederland is er geluk kig mee dat de vrachtwagens en mobiele containers door buiten landse bedrijven worden ge bouwd", zegt hij. Het had ook anders gekund, vindt Hillen. Als defensie wat meer lef zou tonen, en iets minder eerlijk en braaf zou zijn bij een aankoop. „Je kunt altijd wel netjes de regels willen volgen, maar de praktijk is dat sommige andere landen er wel in slagen om hun grenzen dicht te houden. Over Frankrijk zeggen ze dat ze de onderbroeken voor de manschappen nog geheim weten te verklaren." lands bedrijf onlangs mis. VDL was 27 miljoen euro duurder dan het Britse Marshall Aerospace die nu de 'shelters' mag leveren. Iets waar VDL het overigens niet bij laat zit ten. Het grote prijsverschil is in hun ogen alleen maar te verklaren door dat extreem lage aanbieders onvol- Niet alles hoeft volgens Hillen Eu ropees aanbesteed te worden. Een uitzondering is op zijn plaats wan neer een product militair relevant is. „Aan de andere kant moet het ook geen automatisme zijn dat Ne derlandse bedrijven orders krijgen, omdat ze in ons land zijn gevestigd. Dat zou juist weer prijsopdrijvend kunnen werken. Wij willen zelf ook graag in een open markt zitten, maar tegelijkertijd moeten we ook geen 'gekke henkie' willen zijn." In gesprek Defensie laat in een reactie weten dat het zich sterk maakt voor een meer open defensiemarkt met een gelijk speelveld voor iedereen. 'Kwaliteit, tijd en geld' staan centraal bij de die aanbestedingen, maar - waar het kan - wordt ook gebruikgemaakt van de uitzonde ringsregel om het nationale veilig heidsbelang te laten meewegen. Het ministerie is inmiddels met de industrie in gesprek om te komen tot een nieuwe Defensie Industrie Strategie. Daarin wordt ook nadrukkelijk gekeken naar de zorgen die de ondernemers nu ui ten. Dat zegt hij tegen de Gelderlan der. In een interview, dat zater dag verschijnt, vertelt hij dat 10 procent van de parochies in zijn bisdom feitelijk failliet is, dat 10 procent nog rijk is en dat 8o procent ertussenin zit. Kerkgangers vergrijzen, en het aantal van hen dat financieel bijdraagt, holt achteruit. Paro chies duiken in de rode cijfers. Elk jaar daalt het kerkbezoek van katholieken met 5 tot 6 procent. Officieel telt Nederland 3,5 miljoen katholieken, maar ver reweg het grootste deel be zoekt nooit meer een kerk. Ge middeld zitten er in een week end 173.500 mensen in de kerk banken, blijkt uit de meest re cente onderzoekscijfers van het Nijmeegse instituut Kaski. „De kerk wordt niet gesloten door mensen die nog komen of door mij, maar door degenen die wegblijven en niet meer bijdragen", zegt Eijk. De kerk wordt gesloten door degenen die wegblijven en niet meer bijdragen De onderhoudskosten van de vaak monumentale kerken zijn hoog. Ze in gebruik hou den wordt daarmee onbetaal baar. Eijk stelt dat er dan geen andere keus is dan sluiting. „Als je je rekeningen niet kunt betalen, dan wordt zowel de eerste als de tweede lezing ge daan door de deurwaarder." Het bisdom Utrecht is qua oppervlakte het grootste van het land. Het omvat Utrecht, Gelderland boven de Waal, Overijssel en het noorden van Flevoland. Eijk voorspelde vier jaar geleden nog dat in dat ge bied in 2028, als Eijk op 75-ja rige leeftijd moet stoppen als aartsbisschop, twintig of der tig parochies over zouden zijn. Dat werd als een negatief sce nario gezien. Aartsbisschop Eijk zegt nu dat hij destijds nog te positief is geweest. Hij houdt er sterk rekening mee dat parochies op grote schaal moeten fuseren. In een gebied als de Achterhoek, waar nu nog veel katholieken wonen, zullen dan straks nog maar een of twee kerken in functie zijn. Straks mogen teams binnen de verzekeringsmaatschappij zelf bepalen hoe en of ze feedback willen geven aan de circa 12.000 personeelsleden. „Medewerkers maken voortaan zelf afspraken met hun leidinggevende om over hun prestaties, resultaten en ont wikkeling te praten", zegt Eg- mond Borgdorff, directeur HR- beleid en Arbeidsmarkt bij Ach mea. „Gewoon als logisch onder deel van hun werk, op momenten dat het schikt. We schrijven geen standaard meer voor." Zoals veel organisaties, heeft Achmea nu nog een jaarlijks plan- nings-, voortgangs- en beoorde lingsgesprek, waarbij de leiding gevende de medewerker aan het einde van het jaar beoordeelt met een cijfer tussen de 1 en 5. Op ba sis van dat cijfer krijgt de werkne mer een bepaalde loonsverho ging. Bij Achmea merkten ze dat het 'oude' beoordelingssysteem niet goed werkte. Borgdorff: „80 pro cent van de mensen vindt dat hij of zij beter presteert dan gemid deld. Bij het traditionele beoorde lingssysteem leg je mensen per definitie langs een gemiddelde meetlat, waarbij de uitkomst dus vaak leidt tot ontevredenheid. De leidinggevende zegt: ik vind datje een 3 waard bent, terwijl de me dewerker juist vindt dat hij meer verdient. Zo'n systeem werkt de motiverend." Veel bedrijven gingen Achmea voor, in Nederland onder andere INGenEneco. Economie vrijdag 14 september 2018 GO gevaar (I Monteurs van Defenture aan het werk aan de Vector. FOTO KOEN VERHEI JDEN - Hans Hillen, oud minister van Defensie De katholieke kerk verdwijnt in hoog tempo uit Neder land. In het aartsbisdom Utrecht zijn nu nog 280 ker ken geopend waarin eucha ristievieringen worden ge houden. Aartsbisschop Wim Eijk verwacht dat er over tien jaar nog maar tien tot vijftien kerken over zijn. Rob Berends Utrecht -Wim Eijk, aartsbisschop sr Achmea, een van de grootste werkgevers van ons land, schaft op 31 december het traditionele beoordelingssys teem af. Het jaarlijkse functio neringsgesprek is daarmee ver leden tijd. Marleen Luijt Zeist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5