9 GOUDEN HANDJES Familie en vrienden vinden het keukentje dat Rick van de Stolpe (43) uit Burg-Haamstede maakte voor dochter Sophie, helemaal geweldig. En o ja, Sophie is er ook blij mee. P2 Rick van de Stolpe is een echte laatbloeier wat betreft klus sen. „Tot mijn 31ste had ik nog nooit ook maar één schroef in een plank gedraaid. Pas toen ik zelf een huis kocht en ging verbouwen, kwam het ervan. Ik blijk meer van de praktijk dan van de theorie te zijn. Als het even kan, trek ik direct mijn kluskloffie aan als ik thuiskom uit mijnwerk." Inmiddels heeft hij heel wat erva ring opgedaan, voornamelijk in het maken van meubels van steigerhout. Dat begon met het bed. Voor de be valling van vriendin Krista moest dat op klossen komen te staan. Waarom dan niet meteen een heel nieuw bed timmeren? Het bleek best een inge- VOLGENDE KEER BETER? wikkeld project, maar het lukte en smaakte naar meer. Een bureau, een badkamermeubel en een tuinbank volgden. En voor de kleine Sophie (2) een keukentje. „Op het digitale prikbord Pinterest doe ik veel ideeën op. Dit keukentje is toch wel het leukste wat ik tot nu toe heb gemaakt." Van de Stolpe volgde een techni- Dit keukentje is toch wel het leukste wat ik tot nu toe heb gemaakt sche opleiding. „Daar leerde ik teke nen in 3D. Alle klusprojecten werk ik dus ook eerst uit in 3D. De tekening van het keukentje maken kostte me tussen de zes en zeven uur. Dat is best veel, maar je moet er ook wel goed bij nadenken, anders ga je de fout in met de maten. Na het tekenen maak ik altijd een zaagschema. Dat werkt het makkelijkst en dan weet ik precies hoeveel ik nodig heb. Ook zorg je daarmee dat je zo min moge lijk zaagverlies hebt." Bouwpakket In feite maakt Rick zijn projecten als een soort bouwpakket. Zodra alles gezaagd en geschuurd is, krijgt het nog een greywash, want als je het kaal laat, vergeelt het hout snel. Dan kan het tot slot in elkaar worden ge zet. „Ik probeer de schroeven zo on zichtbaar mogelijk te verwerken. Een enkele keer verlijm ik het. Maar dat is met steigerhout lastig, omdat het gaat werken." Toen de grote onderdelen van het keukentje in elkaar waren gezet, volgden de details. „De knoppen voor het gasfornuis maakte ik uit planken INFO met de gatenzaag. Het nadeel is dat er veel schuurwerk aan zat. Om dat te voorkomen, kun je ze ook van een ta felpoot maken. Dan krijg je meteen mooie gladde schijven." Koffiemachine Krista kocht bij Dille en Kamille al lerlei leuke keukenspulletjes, zoals een koffiemachine. „En ik had van Sophies grote zus Milou nog keuken speelgoed van de Hema bewaard", vertelt ze. „Dat kon er ook mooi bij. En voor de gootsteen hebben we een bakblik gebruikt." De tekening maken kostte me tussen de zes en de zeven uur Sophie is helemaal blij met de keu ken en speelt er vaak in. Ook familie en ander bezoek vindt de zelfge maakte keuken geweldig. Er is al een bestelling in de maak voor een kopie. Rick: „Naast mijn werk ben ik een bedrijfje gestart om dit soort projec ten in opdracht te maken. Tot nu toe ben ik met het resultaat heel tevre den. Het gaat ook niet vaak mis. Al leen bij de tuinbank had ik me misre kend. Toen moest ik hout bij halen bij de bouwmarkt. Dat verschilde van het oorspronkelijke hout." Tussendoor wachten vindt Rick wat minder. „Ik wil niet moeten toe kijken tot iets droog is." vrijdag 14 september 2018 De gootsteen is een bakblik Mariska Den Hartog Rick van de Stolpe Rick van de Stolpe: „Ik wil van tevoren altijd honderd procent zeker zijn van mijn zaak. Weet dus wat je gaat maken. Een goede voorbereiding is heel belangrijk. Ook voor de inkoop van je ma teriaal. Steigerhout van de bouwmarkt is vaak wat droger dan het hout van kleinere handels. Steigerhout moet niet te nat zijn, anders gaat het erg werken. Sowieso zijn hout en water, en vooral steiger hout, niet zo'n goede com binatie. Dus voor buiten zou ik het niet snel gebrui ken. Wil je dat wel doen, beits het dan altijd met een kleur of transparante beits. Goed gereedschap is daarnaast ook van belang. Al moet ik zeggen dat de webshop van de Lidl een prima assortiment heeft voor de niet professionele klusser. En tot slot: ken je grenzen." Sophie speelt graag in het keu kentje dat haar vader fabriceerde. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Materiaal: steigerhout Behandeld met: greywash Totale kosten: zo'n 90 euro Aantal klusuren: ongeveer 12 —Rick van de Stolpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55