3 Alles kan met Kaos Waar is mijn oplader? VeraWangopjebord van de boswachter." Hij ziet weieens een wandelaar voorbijkomen, maar rust heeft de boventoon. Omdat Gradus met de natuur be gaan is, probeert hij duurzaam te le ven. Een gasaansluiting heeft hij niet. Elektriciteit wekt hij op met wind, zonnepanelen en een zonneboiler. Groente en fruit komen uit zijn moestuin. En gras maait hij met een zeis. „Iets minder duurzaam is mijn houtkachel, maar die geeft ook sfeer en gezelligheid. En ik heb natuurlijk geen buren, dus niemand heeft er last van." Zo 'alleen' in de bossen, voelt dat niet onveilig of eenzaam? „Ik ben nooit bang geweest. En ik geniet volop van de natuur en de rust. Vroe ger woonde ik in plaatsen als Gorin- chem en Utrecht, dus het is best bij zonder dat ik nu op zo'n afgelegen lo catie terechtgekomen ben. Diep in mijn hart droomde ik altijd van een leven op zo'n plek." Gradus weet dat een hoop mensen niet kunnen leven zoals hij. „Het is een kwestie van willen. Als je jong bent, wil je de dynamiek van de stad. Met kinderen - Gradus heeft drie volwassen dochters - is het ook niet praktisch. Ik vond het spannend als ze in het donker naar huis moesten fietsen." Hans vindt 'zijn' eiland ook niet geschikt voor jongeren of kinderen. Toen een van zijn twee dochters (uit een vorige relatie) tien jaar geleden voor het eerst op bezoek kwam, wilde zij (toen 16 jaar) zo snel moge lijk weer weg. „'Prima dat je hier woont pap, maar ik kom hier nooit meer', zei ze." Hans zelf kan steeds slechter tegen drukte. „In de winter ga ik af en toe in Rotterdam naar de bioscoop. De drukte van de stad komt dan echt op AANRIJTIJD mij af. Ik ben blij als ik weer terug op het eiland ben. Het ritme wordt hier bepaald door de veerboot en niet door de A4." Mediteren Als Gradus behoefte heeft aan ver tier, kan hij dat binnen twintig mi nuten regelen. „Ik ga soms naar Am sterdam voor een concertbezoek. Het is fijner om vanuit de rust de stad in te gaan dan andersom." De groene omgeving heeft effect op het mentale gestel, merkt Hans. „Je gaat als het ware automatisch me diteren. Er komt meer ruimte voor je gedachten." In de winter geniet Hans het meest van zijn Tiengemeten. „Vanaf no vember is onze herberg alleen in de weekenden open. Soms loop ik hier rond en zie ik in vier dagen tijd nie mand." Hij leeft ook steeds meer met het weer. „Je let er meer op dan in de stad. Zo houd ik de waterstanden in de gaten vanwege de veerpont. Vroe ger liep ik over het weer te klagen. Dat doe ik nu niet zo snel meer." I ifcai vrijdag 14 september 2018 GO Afgelegen wonen heeft niet alleen voor delen. Wat als je met spoed brandweer, po litie of een ambulance nodig hebt? Gradus Lemmen maakte ooit een praktische route beschrijving voor de hulpdiensten, voor het geval dat. Uit een test met een auto van een van die hulpdiensten bleek dat ze hem niet gemakkelijk konden vinden. Zo'n test is een uitzondering, legt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Utrecht (VRU) uit. „Wij maken vooraf geen afspraken met mensen over bepaalde situaties. We gaan er vanuit dat een incident altijd op elk moment en overal kan plaats vinden. We gaan dus ook niet anders om met mensen die afge legen wonen." De VRU krijgt ook we ieens meldingen van mensen die niet weten waar ze zijn. Bijvoor beeld omdat ze in een voor hen onbekend ge bied rijden en dan er gens brand zien, of een koe in de sloot. „Centralisten op de meldkamer zijn erin getraind om de juiste te vragen te stellen om de situatie snel zo hel- Gradus Lemmen hakt zelf hout voor zijn kachel. „Niet zo duurzaam, maar nie mand heeft er last van." FOTO MARCO OKHUIZEN der mogelijk te krij gen." 7,7 minuten De brandweer doet er in Nederland gemid deld 7,7 minuten over om bij een brand te komen. Dit blijkt uit cij fers van het CBS uit 2017. Die zogeheten 'responstijd' is wat toe genomen, want in 2016 was de brandweer 0,2 minuten sneller. Dit wandrek van Kaos uit Noorwegen heet de Ende- los wall bar. De mogelijkhe den zijn inderdaad einde- loos. Het is niet alleen een i oplossing voor opbergpro- blemen in de woonkamer, gang, badkamer, of kinder kamer, maar tegelijkertijd een fijn rek om op te spelen. Je kunt allerlei accessoires toevoegen, zoals opbergzakken en canvasplanken. Een verticale set kost 285 euro, een horizontale 235. Herkenbaar: waar is toch mijn oplader? Of: wie heeft mijn oplader? Design Letters komt daarom met MyCharger en MyCable: per soonlijke kabels en opladers met letters erop, zodat je altijd weet welke van jou is. De oplader (20 euro) is ver krijgbaar met elke letter van het alfabet. Bij de kabel (vanaf 16 euro) staat 'hey' aan de ene kant en 'hello' aan de andere. Voor Apple, Micro- USBen USB-C. n Serviesmerk Wedgwood stelde met de Amerikaanse modeontwerpster Vera Wang een nieuwe collectie samen: Vera Wang Jardin. Op dit servies staan goudkleurige blad- en bloemmotieven die Wangs liefde voor de natuur weerspiegelen. De modeontwerpster deed inspiratie op tijdens een bezoek aan de tempels aan het Westmeer in Hangzhou in China. Prij zen beginnen bij 22 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49