Het Nationale Burenboeket 2 ROMKE VAN DE KAA Afgezonderd 'Anders ga ik toch wonen in een hutje op de hei?' Kan dat in Nederland, wonen in een gebied waar bijna niemand te vinden is? Gradus Lemmen en Hans Oosterhof nemen ons mee naar hun afgelegen woonstek. Urban jungle in huis Column BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Met je buren drink je koffie. Of thee, als het om Afghanen gaat Heb ik nu al die jaren zitten slapen? Op 22 september viert Nederland al voor de 13de keer Burendag. En ik heb er nog nooit iets van gemerkt. Nu heb ik niet veel buren. Eén woont er op roepafstand. De ander, die boswach ter is, op schootsafstand. De één groet ik elke dag en de ander hoor ik alleen als hij op kraaien schiet. waar naoberschap niet vanzelfsprekend is en ze wel een duwtje in de richting van sociale cohesie kunnen gebruiken. Voor één buur houd ik geen straatfeest. De Burendag wordt elk jaar op de vierde zaterdag in september gehouden door het Oranje Fonds en Douwe Egberts. Want met je buren drink je koffie. Of thee, als ze uit Afgha nistan komen. Het Oranje Fonds spon sort buurvriendelijke initiatieven. Voor dit jaar is het geld al op. Hoe ik van de Buren dag hoorde? De bloe misterij stuurde mij een persbericht. Want als je bloemist bent, ruik je overal handel. En dus in troduceren de bloemisten het Nationale Buren boeket. Niet zomaar een boeket, maar een bos vol betekenis. Oranje dahlia's en oranje korenbloe men spelen een hoofdrol. Er bestaat een beige dahlia die 'Café au Lait' heet, maar die doet niet mee. De betekenis zit hem in de alstroemeria, ofte wel de Incalelie - reddingsboei van iedere bloe mist. Alstroemeria's hebben zes bloemblaadjes. En laten die volgens de wakkere bloemisten nu symbool staan voor alle eigenschappen die je in een goede buur waardeert: begrip, humor, ge duld, medeleven, daadkracht en respect. Dat heb ben die oude Inca's goed bedacht. Op het plaatje dat het persbericht vergezelt ontdek ik verder een vuurpijl, een aronskelk, hertshooi, dille, rozen, gerbera's en wolfsmelk. Plus een toefje panicum, een siergras. Nu is een boeket geven niet zonder risico. Wie zegt dat in Turkije, of voor mijn part in Drenthe, het plukken van wolfsmelk geen on geluk brengt? De oude Grieken spoten sap van die plant in de ogen van hun vijand, met blind heid als gevolg. Wie zegt dat een republikein blij wordt van een oranje boeket? En wie zegt dat de gerbera zonder gif gekweekt is? Een biodynami- sche buur wil je niet voor het hoofd stoten. Een andere naam voor hertshooi is dollemans- kruid, omdat men vroeger dacht dat de plant krankzinnigheid genas. Sommigen - aanhangers van de homeopathie - denken dat nog steeds en zouden een bos bloemen met hertshooi erin als een kwalijke hint kunnen opvatten. En dan heb je nog boekettenhaters die het doorsnijden van bloemenstengels als moord beschouwen. Nee, als boekettengever loop je op erg dun ijs. Maar bij de bloemist kun je je eigen wensen opgeven, zolang je maar binnen het budget van 19,95 euro blijft. En van dit bedrag gaat dan ook nog een knaak naar het Oranje Fonds. Alleen in Enschede zou ik uitkijken met vuur pijlen. fes Het kost je een kleine tien minuten om met de veerpont van het vaste land bij het Zuid-Hol landse Nieuwendijk naar het eilandje Tiengemeten te varen. Een eiland waar meer bevers zijn dan eilandbe woners en dat niet meer dan 7 kilo meter lang en 2 kilometer breed is. Winkels, restaurants en cafés vind je er niet. Je kunt er wel wandelen. Twee van die tien bewoners zijn Hans Oosterhof (61) en zijn vrouw Maya Penning (53), eigenaren van een herberg met zes kamers. Tien jaar geleden maakten Hans en Maya kennis met het eiland. „We kwamen op een zondagmiddag aan en mijn vrouw was op slag verliefd", vertelt Hans. Het bezoek viel in een periode waarin het stel nadacht over Zelfs een uur wachten op de boot vind ik niet erg. Als je geluk hebt, komt de krant mee het inslaan van een andere weg. „Ik werkte bij een uitgeverij en was 50 geworden. Ik droomde ervan een pension of bed breakfast te begin nen. Mijn ouders runden vroeger een pensionnetje op Texel. Zoiets zag ik ook wel zitten." Een van de zeven boerderijen die het eiland rijk is, stond te koop. De rest is geschiedenis. Geen verkeerde beslissing, want als Hans iets doet op het eiland, dan is het wel genieten van het eiland. „Hier is geen fluit te doen, maar ik vind het heerlijk. Er heerst een manana-gevoel. Zelfs een uur wachten op de boot vind ik niet erg. Als je geluk hebt komt de krant mee met de veerpont. Anders lees ik die van de dag ervoor." Stoffig Van Tiengemeten gaan we naar de bossen tussen het Gooi en Amster dam. De 59-jarige Gradus Lemmen woont daar met zijn vrouw in een pittoresk Hans en Grietje-huisje. Aan navigatie op je telefoon heb je niet veel als je Gradus wilt bezoeken, want een (post)adres heeft hij niet. „De post laat ik op een adres bezor gen hier anderhalve kilometer van daan." Aan zijn bezoek legt hij aan de telefoon uit wanneer je welke afslag moet nemen om het stoffige zandpad te bereiken dat leidt naar zijn huis. Gradus, die jaren boswachter was op Vlieland, is gebiedsmanager bij Natuurmonumenten voor de regio Utrecht. Het huis is ook van Natuur monumenten. Gemotoriseerde voer tuigen zijn verboden op de paden rondom zijn woning. „Wie hier met de auto komt, krijgt meteen een bon TIPS NIEUWS vrijdag 14 september 2018 'Hier is geen fluit te doen. Heerlijk' Romke van de Kaa over wakkere bloemisten Meringue is een kleurrijk boek vol recepten voor dit zoete, oogverblin dende schuim (Kosmos, €5). Maar Burendag? Nooit iets van meegekregen. Misschien is die dag meer iets voor de stad, Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl In Guur lees je waar je de herfst mooi kunt bele ven (Vrolijk Fa briek, €15,95). Jacques Bertens Bierbrouwen voor Dummies leert je de eerste stappen van het bierbrouwen (Voor Dummies, €14,99). 3 o Tosca de Jong 44 Hans Oosterhof Hans Oosterhof en Maya Penning houden van het manana-gevoel' op eiland Tiengemeten. foto desirée schippers Bromelia's zijn de ideale planten voor een binnentuintje: een combinatie van kamerplanten, dicht bij elkaar, die je direct het 'urban jungle'-ge- voel in huis geven. Bromelia's komen oorspronkelijk uit tro pische oerwouden en hebben een exoti sche uitstraling. In Nederland worden zo'n honderd ver schillende, kleurrijke soorten gekweekt, waaronder de ana nasplant. Je kunt ze in losse potten bij el kaar plaatsen, maar nog leuker is het om ze bij samen in een grote bak of ver hoogde plantenstan- daard te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48