9 FILM BY THE SEA ADRIAAN VAN DIS STOPT ALS JURYVOORZITTER Adriaan van Dis is voorzitter van de jury van Film by the Sea in Vlissingen. Nog net. Na vijf jaar stopt hij ermee. Afscheid van de jury. Maar niet van het festival, volgend jaar is hij terug als bezoeker. Hij heeft al een kamer op de boulevard geboekt. Acht paracetamollen per dag. Dit artikel hoeft geen medisch bulletin te worden, zegt Adriaan van Dis. Maar zo veel pillen zijn er wel nodig om de pijn in zijn heup draaglijk te houden. Ai ai, hij loopt moeilijk. Het is een ontsteking in een spier. Het nazomert zoals het eigenlijk alleen in Vlissingen kan nazome ren. Op de Westerschelde vaart een loodsboot uit, een container reus heeft de neus richting Ant werpen gewend. Nauwelijks wind, een temperatuur die om een middag languit op het strand vraagt. Adriaan van Dis is aan zijn laat ste sessie bezig als voorzitter van de jury van het festival Film by the Sea. Hij is de 'éminence grise' die aan het hoofd van de tafel zetelt op het terras van hotel-restaurant Solskin op de Vlissingse boule vard. Daar zit hij graag met zijn club: „Kijk maar eens naar het uit zicht." De voorzitter is toch ook een beetje de hopman - zijn woorden - die alle kikkers in de kruiwagen moet houden. „Schrijf maar dat we dit jaar de intelligentste jury hebben die ik heb meegemaakt." Hij noemt Hanna Bervoets en Alex Boogers - „mensen die heel goed kunnen kijken en ook nog eens heel goed kunnen verwoor den wat ze zien." Marieke Lucas Rijneveld - „heel slim en ontwa penend. Met haar heb je opeens ook de jeugd binnen de jury." Filmmaker en Oscarwinnaar Mike van Diem, filmmaker Hetty Naaij- kens - „wat een gezelschap." En documentairemaker Ida Does, ook al iemand met een eigenzinnige blik - „haar kan het opvallen dat we naar een film met alleen maar witte snuiten zitten te kijken." Van Dis (1946) is schrijver. Ro mans, novelles, essays, poëzie, to neel. Nathan Sid in 1983 het de buut, In het buitengebied vorig jaar de laatste roman. De Gouden Uil, de Libris Literatuurprijs, de Con- stantijn Huygens-prijs, hij heeft het allemaal al eens meegemaakt. Films beoordelen, dat mag hij graag doen. In een boekenjury zou hij nooit gaan zitten: „Ik vind dat je als schrijver niet over andere schrijvers moet oordelen." Na vijf Je moet Leo's jonge opvolger niet opzadelen met een oude zak die ook nog eens een reeks oude afspraken met zich meebrengt jaar Vlissingen denkt hij dat het een goed moment is om een punt achter het voorzitterschap te zet ten. Met een verwijzing naar festi valdirecteur Leo Hannewijk zegt hij: „Leo houdt ermee op, dan houd ik er ook mee op. Ik had door kunnen gaan, maar je moet Leo's jonge opvolger niet opzadelen met een oude zak die ook nog eens een reeks oude afspraken met zich meebrengt." Het jurylidmaatschap is op een bepaalde manier best inspannend. Kijken, oordelen, afwegen, verge lijken. Van een voorzitter wordt bovendien nog net iets meer ge vraagd: „Diplomatie en begrip. Het is belangrijk dat ieder jurylid zich gewaardeerd voelt. Dat valt niet altijd mee. Zeker als het om films gaat, die je raken. Binnen ons gezelschap heeft ieder zijn ei gen specialisme. Laat ik het zo zeggen: de chirurg ziet vooral het mes als hij naar een film zit te kij ken, de internist ziet de darmen." Met een glimlach: „Ik ben dan de holist." Bij elkaar opgeteld heeft Van Dis nu met zo'n dertig juryleden ge werkt. Elk jaar een groepje van vijf, zes mensen, met wie hij tien dagen lang intensief optrok. Of er uit die Vlissingse festivalweek vaste vriendschappen zijn voort gevloeid? „Nee, niet op die manier. Maar het is wel zo, dat je meteen de draad weer oppakt als je elkaar tegenkomt. Vergelijk het met mili taire dienst. Mensen die elkaar dertig jaar later treffen, kunnen verder praten, alsof ze nog maar net gestopt waren. Ik weet zeker, dat als ik Monic Hendrickx tegen kom, dat het dan heel snel gaat over de keer dat we hier samen hebben gezwommen. Het zijn herinneringen, belevenissen, die je terug bij elkaar brengen." De plicht roept. Of zijn bordje nog even kan worden opge warmd? Hij vertelt dat films hel pen om je geest lenig te houden. „Vergelijk het maar met het lezen van kranten. Eigenlijk moet je vooral de krant lezen, waar je het niet mee eens bent. Ben je links de Telegraaf, voor een behoudender iemand is de Groene Amsterdam mer een aanrader. Ergernis houdt je jong. Ik heb net een film met trollen gezien. Als je je wilt ver eenzelvigen, dan is dat lastig met een trol, een soort tussenwezen. Ik heb wel drie keer moeten slikken, van ergernis. Het is een curieuze film, die je toch aan het denken zet. Ik wist niet dat er in de Scan dinavische landen een trollencul tuur bestaat. Het ging over anders zijn, buiten gesloten worden. Dan heb je het wel ergens over." Mooi weer Komend weekeinde neemt hij af scheid van Film by the Sea. Als ju ryvoorzitter. Als liefhebber wil hij volgend jaar weer gewoon van de partij zijn. Hij heeft al geboekt, op de boulevard: „Al was het maar, omdat het altijd mooi weer is als ik hier kom." Op weg naar zijn verlate lunch vertelt hij nog over de film die hij net heeft gezien. „Das schweigende Klassenzimmer, het verhaal speelt net een paar we ken voor de Muur wordt opgetrok ken. Verraad, moed, maatschappe lijke dilemma's. Ach, ik heb zo ge huild, enorm. Eigenlijk vind ik dat een voorzitter zich tijdens de week niet over films mag uitlaten. Het is mijn laatste jaar, nu. Dat is toch net anders. Vindt u niet?" vrijdag 14 september 2018 GO Adriaan van Dis: „We hebben dit jaar de intelligentste jury die ik heb meegemaakt." foto lex de meester 'Ergernis houdt je jong' Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37