Ze komen Stationsbrug tot volgend jaar zomer weg 3 De brief die staatssecretaris Barbara Visser deze week over de marinierskazerne stuurde, kan verschillend worden uitgelegd. Ze sorteert voor opeen besluit om de verhuizing af te blazen, leest de één erin. De verhuizing ligt gewoon op koers, interpreteert de ander. Twee lezingen naast elkaar. r- i Schadeclaims De renovatie van de Stationsbrug staat nu voor 2,1 miljoen euro in de boeken. De klus valt veel duurder uit. „Hoeveel langer de werkzaam heden zullen duren en hoeveel meerkosten er zijn, zal de komende weken duidelijker worden", schrijft het dagelijks provinciebestuur in een brief aan Provinciale Staten. Aannemer Hollandia in Krimpen aan de IJssel moet een werkwijze ontwikkelen die niet ge vaarlijk is voor mens en omgeving, aldus de brief. 'De langere door looptijd betekent ook dat de tijde lijke maatregelen (noodbrug, om leggen busvervoer, etc) langer nodig zijn en tot meerkosten leiden.' De provincie werd vorige week onaangenaam verrast door de pro blematiek. Het vermoeden dat er chroom-6 - de gevreesde stof die vooral bij Defensie flink wat werk nemers ernstig ziek heeft gemaakt - in de brug zou zitten, was er al afge lopen voorjaar. Via laboratorium onderzoek werd pas vorige maand duidelijk hoeveel er van de stof zit in de verflagen van de Stationsbrug. Een eerste inventarisatie van de aannemer leidde vorige week don derdag tot de vaststelling dat de re novatie ten minste vijf tot acht De provincie onderzoekt nog of er chroom-6 in andere objecten zit maanden langer duurt. De vondst van chroom-6 is die avond meteen meegedeeld tijdens een openbare informatieavond. Zolang er niet aan de brug gewerkt wordt, levert chroom-6 overigens geen gevaar op. Het provinciebestuur heeft deze week andere scenario's voor de re novatie onderzocht. Het werk stop pen of uitstellen bleek geen optie. Niet alleen zou het geld voor de voorbereidende werkzaamheden dan zijn weggegooid, er zou later ook een nieuwe aanbesteding moe ten komen. De provincie houdt vanwege zijn expertise liever de huidige aannemer aan boord. Sloop De keuze om een nieuwe brug te ontwerpen is ook van tafel gegaan. Dat zou een proces van jaren zijn en duurder uitpakken dan een renova tie. Dan nog zou de oude brug zorg vuldig moeten worden gesloopt. Bovendien is de opknapbeurt drin gend nodig, omdat de betrouwbaar heid van de brug anders in het ge ding komt. Vanaf 24 september is de brug af gesloten. Hij wordt opgeknapt in Krimpen aan de IJssel. Voetgangers kunnen over een speciale loopbrug, fietsers moeten over de nabijgele gen Schroebrug. Bij de Loskade komt een tijdelijk station voor de Walcherse bussen. Dit gaat langer duren, ten minste tot augustus 2019. Er wordt nog gekeken naar de ope ningstij den, omdat het werk nu ook plaatsvindt tijdens het vaarseizoen. De provincie onderzoekt nog of er chroom-6 in andere objecten zit. Ook is nog onduidelijk wie er in het verleden mee in aanraking zijn ge komen. Wie zich zorgen maakt kan zich melden bij de provincie of de GGD. vrijdag 14 september 2018 mariniers nog of niet? maken van de grond dan uit gesteld? Dat is niet meer dan beleefdheid naar de Kamer toe. Die was in juni de deze week verstuurde brief be loofd. Daarover verwacht Vis ser nog met de parlementa riërs te spreken en dan vindt ze het niet netjes om net te doen alsof haar neus bloedt en gewoon door te gaan met werkzaamheden waarover ze vragen hebben. Maar op 5 juli heeft de Kamer al een vertrou welijke brief gekregen waarin duidelijk is gemaakt dat het maar om een klein beetje uit stel gaat, 'tot uiterlijk 1 oktober 2018'. Dat is nog twee weken. Visser zet gestaag maar zorg vuldig voort waar ze mee bezig was, onder het motto 'haastige spoed is zelden goed'. Rolf Bosboom Ernst Jan Rozendaal Zeeland mag dan denken dat de marinierskazerne allang binnen is, maar het is allesbe halve een gelopen race. In werkelijkheid slinken de kan sen met de dag. Natuurlijk ligt er nog steeds dat besluit uit 2012 om het Korps Mariniers te verhui zen naar een nieuwe kazerne in Vlissin- gen. Maar niets staat de Tweede Kamer in de weg om op haar schreden terug te keren, als de voordelen niet meer opwegen tegen de nade len. Voortschrijdend in zicht, heet dat. Staatssecretaris Barbara Visser kan de lopende aanbesteding niet stilleg gen, maar ze heeft zelf al aangegeven dat er een uitweg is. Voordat zij medio 2019 de bouw gunt, gaat ze eerst te rade bij de Tweede Kamer, zo heeft zij in juni beloofd. Dat is het 'definitieve go/no go-moment', zoals PvdA-Ka- merlid John Kerstens het toen noemde. Een 'no go' zal ongetwijfeld leiden tot forse schadeclaims, zowel vanuit Zeeland als van de bedrijven die deelnemen aan de aanbe steding. Maar het financiële debacle bij doorgaan met Vlis- singen dreigt nog veel groter te worden. De leegloop bij het Korps Mari niers is al volop gaande. Alleen al dit jaar heeft één op de zestien mariniers zijn heil el ders gezocht. Dat is ook bij hu IO M AROO Db SWAR I de andere onderdelen van De fensie een grote zorg. Dat komt doordat ze - met dank aan de florerende economie - elders betere banen kunnen krijgen en niet zozeer door de verhui zing naar Vlissingen. Nóg niet, want als die er bovenop komt, wordt het probleem alleen maar groter. In enquêtes geven de mariniers on dubbelzinnig aan dat ze niet mee willen naar Zeeland. Veel van hen wachten met solliciteren totdat dui delijk is of de verhui zing wordt terugge draaid. De mededelingen over de bodemsanering zijn ook niet geruststellend voor Zeeland. De vervuiling is wat Visser betreft geen reden om af te zien van de bouw, maar over de kosten blijft onduidelijkheid be staan. Die zijn 'com mercieel vertrouwelijk'. Dat de staatssecretaris het bouwrijp maken enkele maanden heeft uitgesteld tot het vol gende debat met de Kamer, is een veeg teken. Duidelijk is dat ze er rekening mee houdt dat die haar een halt toeroept. In elk geval lijkt ver dere vertraging onvermijdelijk. En van uitstel komt doorgaans af stel. De opknapbeurt van de Sta tionsbrug in Middelburg, waarin de gevaarlijke stof chroom-6 is gevonden, duurt zeker vijf maanden langer. Dat betekent dat de brug vanaf 24 september tot zeker halverwege de zomer van 2019 weg is en de kosten oplopen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31