Vier Nederlandse boten naar finale bij WK roeien 25 Verstappen (20) kiest voor 'oncomfortabele' voorbereiding Promotie voor Van Goethem De Geus op podiumkoers Van Dijk blij met stap naar Trek UITSLAGEN Hij zweet zich er te pletter, ziet er vooral zijn bed en van de culinaire hoogstandjes moet hij niets hebben. Maar toch komt Max Verstappen elk jaar weer graag naar de GP in Singapore. Niets is zo rustgevend in Singapore als een frisse ochtendwandeling door Fort Canning Park. Een oase van groen, midden in de bruisende metropool. Daar in alle vroegte de zon op zien komen met aanslui tend een godvruchtig tempelbe zoek in Chinatown, het staat op de to-dolijst van zo'n beetje iedere toerist. Maar niet op die van Max Verstappen. Over het betere killen van jetlags hoefje Verstappen niets meer te le ren. Zo snel mogelijk aanpassen aan de Singaporese standaardtijd, zes uur later dan in Nederland. Ontbij ten als de Singaporees luncht. Lun chen als zij voor het avondeten aan schuiven. En pas dineren als de vroege vogels in het kleinste land van Zuidoost-Azië weer gaan zin gen. „Ik ben toch wel een avond mens. Hier ga ik pas om vijf a zes uur in de ochtend weer naar bed. Ik houd gewoon helemaal het Euro pese ritme aan, omdat ik toch vooral 's avonds aan het werk ben." Intense hitte Zo stapt de Limburger vandaag pas om half vijf's middags de RB14 in voor de eerste vrije training op het bochtige Marina Bay Street Circuit. En zondag doven de lichten naast de Singapore Flyer - 's werelds grootste reuzenrad - ook pas om 20.10 uur. Zijn verwachtingen? „Fa voriet zijn we niet. Maar de tweede startrij, die moeten we proberen te halen. Het podium, dat kan wel." „Fysiek is deze race voor ons de zwaarste", zo vertelt hij in de met palmbladeren en Chinese lampion nen versierde paddock, waar de korte broek populair is. „Het is ge woon superwarm hier. Heel veel zweten. Doe je je vizier even open bij een pitstop, dan krijg je alleen maar warme lucht binnen. Je hebt nooit echt verfrissing." Die intense hitte, heel de grid prepareert zich er uitvoerig op. Zo vertelde Verstappens teammaat Daniël Ricciardo dat hij ter voorbe reiding met zeven lagen kleding ge traind heeft. „Gewoon om maar te ervaren hoe oncomfortabel het is, zoals we hier twee uur in die krappe auto opgevouwen zitten." Tropisch vraagstuk „Dat werkt prima", weet Verstap pen uit ervaring. „Net als trainen in de sauna. Na aankomst heb ik hier meteen al een rondje circuit gerend. En in plaats van 's morgens en 's avonds heb ik in Monaco, waar het ook flink benauwd kan zijn, vooral midden op de dag getraind. Het blijft oncomfortabel, maar het gaat erom dat je een beetje aan die ex treme hitte gewend raakt." Nog zo'n tropisch vraagstuk, hoe je al dat vochtverlies tijdens de race compenseert? „Twee a drie liter vocht verlies je hier sowieso wel", weet de coureur. „Daar ben je vooraf al dagen mee bezig door veel te drinken." In de Formule i-bolides is maar beperkt ruimte voor één vochtzak van hooguit anderhalve liter, ver bonden met een slangetje naar de Fysiek is deze race het zwaarst, het is superwarm, je krijgt nooit echt verfrissing helm en een 'drinkknop' op het stuur. „Maar omdat je zo in elkaar gevouwen zit, heb je daar al snel geen behoefte meer aan. Dan krijg je maagpijn, dat had ik in 2015. En gedurende de race wordt dat drin ken ook veel te warm." Klam, zweterig, dorstig. En toch, ondanks al die beproevingen, vliegt Verstappen jaarlijks graag dertien uur naar het oosten voor de stads- race. „Spa blijft mijn favoriet, maar Singapore heeft ook wel wat. Leuk om te rijden en een heel mooie be stemming." Alleen dat eten in de republiek, waar krab het culinaire hoog standje is, trekt hem niet zo. „Ik ben wel even de stad in geweest, maar dan pak ik toch vlees. Ik vind het zo vies hoe die dingen bewegen, dat ga ik echt niet eten. Ik kon het niet aan, ging bijna over mijn nek." De roeisters Marieke Keijser (21) en Ilse Paulis (25) hebben bij de WK in Plovdiv de finale bereikt in de lichte dubbeltwee. Keijser en Paulis, die vorige maand in Glasgow de Euro pese titel veroverden, kwamen in hun halve finale als eersten over de finish in 7.05,620. De Nederlandse roeisters bouwden hun race gestaag op en werkten zich vanaf de vijfde plek op naar voren. Paulis pakte twee jaar geleden olympisch goud met Maaike Head (35) in de boot. Het leverde de roeisters eind 2016 de titel Sportploeg van het Jaar op. Head stopte daarna met roeien om dat ze zich volledig wilde richten op haar opleiding chirurgie. Paulis kreeg toptalent Keijser naast zich. Na het Europese succes in Glasgow hopen ze op het Bulgaarse water bij Plovdiv ook een WK-me- daille te pakken. De concurrentie komt morgen uit onder meer Roemenië en de Verenigde Staten. De mannen vier-zonder, be staande uit Björn van den Ende (32), Tone Wieten (24), Jasper Tissen (25) en Bram Schwarz (20), plaatste zich als tweede achter Australië voor de finale. Herkansing Olivia van Rooijen (29), Karolien Florijn (20), Sophie Souwer (31) en Nicole Beukers (27) kunnen mor gen hun titel verdedigen in de vrouwen-dubbelvier. Ze eindigden in hun halve finales als derde, ge noeg om door te gaan naar de race om de medailles. Dirk Uittenbo- gaard (28), Stefan Broenink (27), Koen Metsemakers (26) en Abe Wiersma (24) plaatsten zich in de dubbelvier via de herkansingen voor de finale. vrijdag 14 september 2018 WIELRENNEN Brian van Goethem (27) krijgt voor het eerst de kans bij een ploeg van het hoogste ni veau. De Nederlander heeft een contract voor twee jaar getekend bij de Belgi sche formatie Lotto Sou dal, dat met een licentie voor de UCI WorldTour kan meedoen aan alle grote wedstrijden. Van Goethem komt over van de proconti- nentale formatie Roompot- Nederlandse Loterij. ZEELAND13 ZEILEN Lilian de Geus (26) ligt bij de wereldbekerwed strijden op het olympische zeilwater van Tokio 2020 weer op koers voor een podiumplaats. De wereld kampioene in de RS:X- klasse klom in de tussen stand van de zesde naar de derde plaats. In de twee races van gisteren eindigde de windsurfster respectie velijk als achtste en derde. WIELRENNEN Ellen van Dijk (31, foto) stapt over van Team Sunweb naar de nieuwe vrouwenploeg van Trek, waar ze voor twee jaar tekent. Van Dijk is vooralsnog de enige Ne derlandse in de nieuwe ploeg van negen rijdsters. Ze komt later deze maand op het WK namens Oranje uit in de wegwedstrijd en in de individuele tijdrit. GOLF KLM Open Stand na eerste ronde (par=71): 1. Ashun (Chi) 64/-7, 2. Wood (Eng) 65/-6,3. Pavan (Ita), Paratore (Ita), Stadler (VS), Kjeldsen (Den), Southgate (Eng), Rai (Eng) allen 66/-5. WIELRENNEN Ronde van Slowakije Eerste etappe: 1. Alaphilippe (Fra/Qst) 164,4 in 4.14.40, 2. Hermans (Bel/Bel) z.t., 3. Valter (Hon/PNN) z.t.; 5. Weening (Rmp) 0.02; 8. Van der Lijke (Rmp) 0.05. Klassement: 1. Alaphilippe (Fra/Qst) 4.16.33, 2. Tratnik (Slo/CCCj 0.11,3. Valter (Hong/PNN) 0.15; 9. Weening (Rmp) 0.20. Trainen in de sauna Max Verstappen vindt verkoeling dankzij een föhn. fotoepa Arjan Schouten Singapore - Max Verstappen (20) GP Singapore. Zondag, 14.10 uur. TV: Ziggo Sport. PLOVDIV Bij de WK roeien in het Bulgaarse Plovdiv hebben giste ren vier Nederlandse boten de fi nale behaald. Drie daarvan plaatste zich overtuigend, alleen de dubbelvier (mannen) had een herkansing nodig. -4 Marieke Keijser en Ilse Paulis vorige maand bij de EK. Morgen staan ze in de WK-finale in Plovdiv. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25