24 TENNIS DAVISCUP Het Davis Cup-duel tussen Canada en Nederland gaat slechts om een geplaatste status voor 2019. Een gevolg van de grote hervorming van het toernooi. Kopman Robin Haase is geen fan. Kijk dit weekend gratis naar 6 kanalen boordevol topsport Het gaat er stevig aan toe bij de voetbalpotjes tussen spelers en staf. 's Avonds gaat de ploeg naar een grillrestaurant en captain Paul Haarhuis is de joker van dienst. Tot zover een Davis Cup-ontmoe ting als alle andere. Maar Canada - Nederland, vanaf vanavond in To ronto, is een apart potje. Al was het maar omdat de inzet margi naal is. Niet een plek in de Wereld- groep, slechts plaatsing bij de lo ting voor de eerste ronde van 2019 staat op het spel. Los daarvan heeft een deel van de tenniswereld het gevoel dat het uit 1900 stammende landentoernooi vorige maand offi cieel ten grave is gedragen. De nieuwe opzet, bedacht om het noodlijdende toernooi nieuw leven in te blazen, valt lang niet bij iedereen in de smaak. Robin Haase (31), de Nederlandse kopman, is één van de traditionalisten. „De Davis Cup is geweldig. Niets aan veranderen", zei de Hagenaar in eerste instantie toen iemand van de Internationale Tennis Federatie (ITF) hem naar zijn mening vroeg. „Natuurlijk is het niet goed als de Davis Cup voor federaties verlies gevend is. Dan moet je daarover praten. Maar dat gesprek is nooit gevoerd", zegt de nummer 1 van het Nederlandse mannentennis telefonisch vanuit Canada. Haase is er voor de 22ste keer bij. Alleen Hendrik Timmer (26) en Haarhuis (27) hebben Nederland vaker vertegenwoordigd in Oranje. „Spelen voor je land is een eer", vindt Haase, die vaker dan eens een teamnederlaag voorkwam. Nu de investeringsmaatschappij Kosmos, opgericht door Barce- lona-voetballer Gerard Piqué, met de ITF voor drie miljard dollar (2,6 miljard euro) een deal voor de Da vis Cup is overeengekomen, gaat het ineens om geld. Haase: „Daar is het in de Davis Cup nooit om te doen geweest." Maar los daarvan: de nieuwe op- zet van het toernooi, met een fina- leweek met 18 landen, gespeeld in november op neutraal terrein, het afschaffen van partijen over 'best- of-five' sets, de wildcards die de ITF ter beschikking heeft. Het staat allemaal ver af van waar de Davis Cup ooit voor is bedacht. Het spelen met de steun van thuispubliek in de rug, of juist in een vijandige sfeer, epische ge- Dit nieuwe format is er gewoon doorgedrukt, puur politiek vechten van vijf uur, dromen van een finale in eigen land. Zelfs Ne derland, dat één keer de halve fi nale van het toernooi haalde, heeft fraaie herinneringen aan het eve nement. Mark Koevermans, die in Vall d'Hebron van gravelkoning Sergi Bruguera wint. Raemon Sluiter, die in Eindhoven boven zichzelf uitstijgt en Juan Carlos Ferrero verslaat. Captain Tjerk Bogtstra, die in de overvolle Brabanthallen 'Wat zijn die Duitsers stil' inzet na winst in de kwartfinales. Het lijkt allemaal verleden tijd. Alleen in februari zijn er straks nog kwalifi catieduels die echt ergens om gaan: plaatsing voor de finaleweek. „Dit nieuwe format is er gewoon doorgedrukt, puur politiek", vindt Haase. „In drie dagen moest er ineens worden gestemd." Hij vraagt zich bovendien af of de ach terliggende problemen hiermee worden opgelost. „Het ging om twee dingen: veel topspelers zeg den geregeld af, en de federaties waren er te veel geld aan kwijt. Maar als je de finaleweek zo laat in november houdt, een dramatische plek op de kalender, is het zeer de vraag of iedereen wel komt. Wan neer moet je dan uitrusten, of op vakantie? Geld is bovendien geen drijfveer voor de toppers. En als die niet spelen, haken sponsors af. En hoeveel mensen reizen af naar de speelstad? Op deze manier is het gedoemd te falen." Davis Cup KLM Open GP Singapore Spurs - Liverpool en meer NIEUWE REGELS vrijdag 14 september 2018 GO 'Nieuwe Davis Cup gedoemd te falen' Rik Spekenbrink Toronto Robin Haase begint vanavond in Toronto aan het Davis Cup-duel met Canada, foto jan--willem de lange - Robin Haase (31) Davis Cup: Canada - Nederland. Vandaag t/m zondag. TV: Ziggo Sport. Elementen van de nieuwe opzet voor de Davis Cup: 18 landen spelen in novem ber, na de World Tour Finals, een finaleweek. De eerste twee jaar is dat in Madrid. Na een groepsfase gaat het toer nooi verder met knock out- rondes. De deelnemers zijn de vier halvefinalisten van het vorige jaar, aangevuld met 12 landen die in februari een play-off- duel winnen. Daarnaast zijn er twee wildcards te verdelen. Er wordt niet meer ge speeld om drie, maar om twee gewonnen sets. In de finale week bestaat een ontmoeting nog maar uit twee enkels en een dubbel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24