u Komen die mariniers nou wel? Of komen ze niet? De lagere inkomens gaan er volgend jaar het minst op vooruit »p3 Waarschuwing van oud-bankdirecteuren Walcheren De kans dat dit stukje samenwerking tussen Nederlandse bedrijven en onze eigen commando's ook aangekocht wordt, lijkt niet zo groot. Defensie zou wel eens kunnen gaan voor goedkoop en dan maar minder goed. Nederland - Duitsland De argumenten voor en tegen op een rijtje Volgens voormalig president van De Nederlandsche Bank Nout Wellink vervalt de wereld in de zelfde fouten nu de herinnering aan de vorige crisis vervaagt. Des tijds dreigde het hele financiële systeem als een kaartenhuis in el kaar te storten, omdat banken, be drijven en burgers te veel op de pof leefden. „We hebben allemaal onvol doende geleerd", zegt Wellink in een interview met deze krant. Hij wijst op de aanhoudend lage rente waardoor huizenprijzen hard zijn gestegen en bedrijven die eigenlijk niet levensvatbaar zijn hun tekor ten makkelijk kunnen bijlenen. „Consumenten zijn weer gaan lenen, politici houden verkeerde pleidooien en klagen dat banken te moeilijk zijn met leningen ver strekken. Ooit leidt dat tot een nieuwe crisis." Regels versoepeld Ook Ben Bernanke (destijds hoofd van de centrale bank van de Ver enigde Staten) waarschuwt dat we niks lijken te hebben geleerd van We hebben allemaal onvoldoende geleerd van de crisis de vorige crisis. In een opiniearti kel in The New York Times betoogt hij dat er veel is gedaan bij de ban ken om een nieuwe crisis te voor komen. Maar onlangs heeft het Amerikaanse Congres de regels weer versoepeld, zodat de Ameri kaanse toezichthouder minder mogelijkheden heeft om in te grij pen wanneer het bij een bank weer fout dreigt te gaan. Tien jaar geleden ontstond de wereldwijde kredietcrisis nadat de Amerikaanse zakenbank Lehman Brothers omviel. In Nederland trok het kabinet miljarden uit om te voorkomen dat hetzelfde zou ge beuren met ABN Amro en ING. Risico's Volgens Wellink kan nooit worden uitgesloten dat de belastingbetaler in de toekomst weer moet bijsprin gen als banken in de problemen komen. In principe moeten banken zichzelf redden: „Banken nemen geen onnodige risico's meer als ze weten dat de staat ze niet redt." Maar, waarschuwt hij, soms kun nen de gevolgen van een faillisse ment zó groot zijn dat 'de rekening voor de belastingbetaler nog veel hoger wordt'. Tot slot waarschuwt Wellink voor nieuwe spelers op de kapitaal markt, zoals Google en Alibaba, die ook leningen gaan aanbieden. Daar is nog weinig regelgeving voor. P8 19°C Nieuwsmedia P4 Alléén vandaag voor 15,- Ga naar bndestem.nl/oranje ZEELAND 2 Nieuwe crisis ligt op de loer Het is niet de vraag óf maar wanneer er een nieuwe krediet crisis uitbreekt. Die waarschu wing geeft oud-bankpresident Wellink tien jaar na het uitbre ken van de kredietcrisis. Het zelfde zegt de Amerikaanse oud-bankbaas Bernanke. Laurens Kok Hans van Soest Amsterdam —Nout Wellink, oud-president DNB vrijdag 14 september 2018 Vanmiddag vrij zonnig pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1