Weet u nog wat waar is en wat niet? E 17 Justitie wil zware straf opleggen voor milieuovertredingen chemiebedrijf krant tffrirmttfttmfH'iiiiïiiiiiiiiiirijhi™ Chemiebedrijf Aluchemie ligt al jaren onder vuur vanwege milieuovertredingen, maar kwam steeds weg met een lichte straf. Nu probeert justitie het met de pluk-ze-wetgeving. Dat Aluchemie in de Rotterdamse haven meer giftige stoffen heeft geloosd dan toegestaan, erkent de directie. Het bedrijf vindt alleen dat ze er geen straf voor verdient, omdat de autoriteiten de situatie oogluikend toestonden. „Het was relatieve illegaliteit", zei advocaat Jouko Barendsen gis teren tijdens de rechtszaak tegen het bedrijf. De fabriekshallen van Aluche mie staan pal aan de A15, vlakbij de Hartelbrug naar Spijkenisse. Op een van de drie enorme, zwart grijze loodsen hangt het spandoek 'Aluchemie, zorg voor mens mi lieu' duidelijk zichtbaar voor de langsrijdende automobilisten. Binnen huist een van 's werelds grootste producenten van kool stofanoden. Dat zijn koolstofblok- ken die nodig zijn voor de produc tie van aluminium. Bij het maken van die blokken komen de giftige stoffen zwaveldioxide en water stoffluoride vrij. In 2012 en 2013 stootte Aluchemie daar meer van uit dan toegestaan. Aluchemie is vorig jaar al veroor deeld tot een boete van 150.000 euro, maar justitie wil meer geld zien: ruim 11 miljoen euro. Daar voor heeft ze de pluk-ze-wetge- ving van stal gehaald. De moge lijkheid om behalve een boete ook spullen en nog meer geld van cri minelen af te pakken, wordt ook toegepast bij drugsbaronnen, die zo hun auto's, horloges en bank saldo moeten inleveren. Bij mi lieuovertreders wil justitie ook wel eens plukken, zegt ze, omdat bij deze misdrijven eveneens meestal geld de drijfveer is. Een van de eerste bedrijven die met deze aanpak te maken kreeg was afvalverwerker ATM in Moerdijk, die in 2012 7 miljoen euro moest be talen. Het bedrag van 11.365.309 euro voor Aluchemie is gebaseerd op de kosten van de aanschaf van een rookgasreiniger. Had Aluchemie deze 'megafilter' gekocht, dan had ze minder zwaveldioxide en water stoffluoride uitgestoten en de fa briek in het Botlekgebied aan de normen voldaan. Maar Aluchemie hoefde van de autoriteiten helemaal geen rook gasreiniger aan te schaffen, zegt ad vocaat Barendsen. Ze stonden net zo lang toe dat Aluchemie de regels overtrad totdat het bedrijf een rui mere vergunning van diezelfde au toriteiten had gekregen. Die rui mere vergunning was op een gege ven moment mogelijk door een verandering in de Europese regel geving. Barendsen vindt de aanpak van justitie daarom 'oneerlijk'. De lankmoedige houding van de autoriteiten was vorig jaar al debet aan de relatief lage boete die Alu chemie kreeg. De rechtbank vond dat ze niet meer dan 150.000 euro kon opleggen omdat de regionale milieudienst 'veel geduld heeft ge had met Aluchemie' en het optre den van de toezichthouder 'tegen strijdig'was. Juist die lage boete is voor officier van justitie Luuk Boogert reden om de pluk-ze-zaak te beginnen. De juridische strijd tussen justi tie en Aluchemie zou wel eens een slepende kwestie kunnen worden. Tijdens de eerste zitting in de zaak heeft de rechter bepaald dat de par tijen de komende maanden de tijd hebben om hun argumenten schriftelijk uit te zingen. In februari volgend jaar is weer een volgende zittingsdag gepland. De week vrijdag 14 september 2018 PC T De fabriekshallen van Aluchemie staan pal aan de drukbereden A15. FOTO ARE KIEVIT Leon van Heel Rotterdam Afvalverwerker ATM kreeg in 2012 ook een boete op grond van de pluk-ze-wetgeving, ter hoogte van 7 miljoen euro. van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17