4) O O III ra m 16 Beoordelingssystemen duur en oneerlijk tfVX Kort ECB stopt in december met opkoopprogramma De Europese Centrale Bank zet in december het opkoopprogramma voor obligaties stop. Vanaf oktober wordt het maandelijkse aan koopbedrag van obligaties al verlaagd van 30 miljard euro naar 15 miljard euro. De huidige lage rentetarieven blijven nog wel een jaar gehandhaafd. De verwachtingen voor de economische groei in 2018 en 2019 zijn wel iets verlaagd. Voor 2018 rekent de ECB nu op 2 procent groei, in plaats van een eerder voorspelde 2,1 procent. In 2019 zou de groei moeten uitkomen op 1,8 procent, en niet, zoals eerder voorspeld, op 1,9 procent. Personeel Ryanair staakt op vrijdag 28 september Het Nederlandse cabinepersoneel van Rya nair steekt vrijdag 28 september de hele dag geen vinger uit voor de luchtvaartmaat schappij. Ook de bemanningen uit België, Spanje, Portugal en Italië leggen voor 24 uur het werk neer, zo hebben Europese vakbon den in Brussel besloten. Het zou gaan om de grootste staking uit de geschiedenis van Ry anair. De prijsvechter zelfheeft nogal luch tigjes gereageerd op de mededeling. Ryanair denkt dat de meerderheid van het cabine personeel gewoon doorwerkt de 28ste. In Nederland heeft Ryanair zo'n tachtig mede werkers. Daarvan is driekwart lid van de vakbond. Overleg over een nieuwe cao voor het Nederlandse cabinepersoneel klapte vo rige maand. 'Voorschoten veel te duur' De Vereniging Eigen Huis klaagt opnieuw over de grote verschillen in de kosten die ge meenten rekenen voor een bouwvergun ning. Volgens de VEH kan een bouwvergun ning in de ene gemeente vele malen duur der zijn dan in een andere gemeente. De ge meente Voorschoten in Zuid-Holland spant volgens de VEH de kroon. Daar betaalt een koper van een nieuwbouwwoning bijna 9000 euro voor het papierwerk van de bouwvergunning. In Hoogeveen in Drenthe kost dezelfde vergunning 1850 euro. Flitsen PostNL PC Altice Europe ASR Adyen Dat zegt arbeidspsycholoog Kilian Wawoe van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij kwam na een ze venjarige studie tot de conclusie dat er veel meer na- dan voordelen aan functioneringsgesprekken kleven. Wawoe begrijpt heel goed waarom verzekeraar Achmea heeft besloten om per 1 januari 2019 een punt ach ter het hele 'beoordelingscircus' te zetten. Wawoe vindt het beoordelings proces sowieso niet eerlijk: „Presta tiebeoordelingen hangen maar voor een heel klein deel samen met de prestatie. Dat klinkt paradoxaal, maar het blijkt dat als je één per soon laat beoordelen door verschil lende mensen, de beoordelingen flink uit elkaar liggen." Mannen, zo ontdekte Wawoe, worden over het algemeen beter beoordeeld dan vrouwen: „En mensen met een grotere mond krij gen ook een betere beoordeling. Een beoordeling zegt vaak meer over de beoordelaar dan over de be oordeelde." Het afschaffen van het 'ramme lende' beoordelingssysteem mag van daadkracht getuigen, er ont staat wel degelijk een probleem: bij Achmea is er binnenkort geen ver band meer tussen beoordeling en beloning. Iedere medewerker ont vangt jaarlijks dezelfde groeistap tot het maximum in de salaris schaal is bereikt. Ook als iemand heel goed gepresteerd heeft, of juist niet zo goed. Egmond Borgdorff, directeur hr- beleid en arbeidsmarkt, denkt dat het Achmea-personeel geen traan zal laten om het verdwijnen van het beoordelingsgesprek. „Mensen in onze kennisorganisatie worden meer gemotiveerd als ze meer auto nomie krijgen, zich meer kunnen ontwikkelen en weten wat hun toegevoegde waarde is", zegt hij. „Niet door een geldelijke belo ning, die moet gewoon in orde zijn. Soms zullen we mensen met iets kleins belonen, een bos bloemen of een boek, bijvoorbeeld. En met feedback op dat moment, natuur lijk." Ontwikkelen En wat als mensen niet vooruit wil len of niet goed presteren? „Ik ga er van uit dat 95 procent van de men sen zich wel wil ontwikkelen", zegt de directeur. „Als iemand niet goed presteert, komt er zeker een ge sprek. Maar we willen geen beleid maken voor die 5 procent die niet goed functioneert. Zo maak je het beoordelen voor iedereen tot last." De vakbond en ondernemings raad zijn op de hoogte van het be sluit. „Achmea wil de nadruk gaan leggen op wat mensen goed doen, en niet op wat niet goed gaat. Dat juichen we alleen maar toe", zegt Inge de Vries, vakbondsbestuurder bij De Unie. Wel gaat de vakbond zich bij de komende cao-onderhan- Een beoordeling zegt vaak meer over de beoordelaar dan over de beoordeelde delingen hard maken voor een gro tere jaarlijkse salarisstap. „Iedereen gaat er straks eenzelfde stap op vooruit, maar met de stapjes die werknemers nu zetten, zijn ze pas na twaalf jaar bij het maximum van hun salarisschaal. Dat moet naar zes jaar." Ook maken ze zich zorgen over nieuwe beoordelingsmanieren die in pilots getest werden bij Achmea. „Een van de opties is dat mensen el kaar gaan beoordelen. Dat vergt nogal wat van jezelf, om het te vra gen, en van je collega die jou moet beoordelen. Begeleiding is erg be langrijk, en dat gaat de leidingge vende veel tijd kosten." Achmea zegt het zelf een 'vooruit strevende maatregel' te vinden. Het bedrijf wil geen top-downorgani- satie zijn, maar een plek waar het draait om ontwikkeling en waar de medewerker meer de regie in eigen hand heeft. Zo mag iedere werkne mer ook onbeperkt verlofuren ko pen vanuit zijn of haar beschikbare budget. „Zo kan iemand met kinde ren bijvoorbeeld de schoolvakan ties vrij zijn en ontstaat er ruimte om werk en zorg te combineren", vertelt Borgdorff. Voorlopers In Amerika hebben onder meer het grote General Electric (330.000 werknemers), IBM, Microsoft en Netflix de afgelopen jaren al af scheid genomen van het traditio nele beoordelingssysteem. Bedrijven als Eneco, verzekeraar ASR, ING, Wolters Kluwer Neder land, Randstad en T-Mobile namen als grote spelers in Nederland al de beslissing om het anders te doen. Effectory, de Amsterdamse specia list in medewerkersfeedback, ver liet zes jaar geleden al de hiërarchi sche structuur en ging over op zelf sturende teams. En bij adviesorga nisatie PwC en advocatenkantoor Baker McKenzie wegen beoordelin gen van collega's mee bij het bepa len van promotie en salaris van werknemers. Om die onderlinge feedback makkelijker te maken, bestaan er feedbackapps als TruQu. „Er zijn ook bedrijven die beweren het sys teem te hebben afgeschaft", aldus Wawoe. „Maar sommige daarvan hebben gewoon het ene systeem voor het andere ingeruild." GROEI ECONOMIE IETS MINDER PRIJSVECHTER REAGEERT LUCHTIGJES VEH LAAKT GROTE PRIJSVERSCHILLEN Nederlanders hebben het eventjes gehad met virtueel geld. Ongeveer 480.000 land genoten bezitten momenteel nog crypto- munten, 100.000 minder dan in januari. De Verenigde Staten hebben China uitge nodigd het handelsoverleg te hervatten. Pe king reageert positief. „China heeft steeds volgehouden dat escalatie van het handels conflict in niemands belang is", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. vrijdag 14 september 2018 Niets lijkt een fusie met con current Sandd in de weg te staan. Het Franse ka belbedrijf heeft de weg omhoog weer gevonden. m De verzekeraar raakte zijn koop advies bij Deut sche Bank kwijt. Aandeelhouders van voor de beursgang ver kochten hun be lang. 'Gemotiveerd door autonomie, niet door een gesprek' De jaarlijkse beoordelingsge sprekken kosten werkgevers minstens een miljard euro per jaar. Bovendien leveren de ge sprekken heel veel frustraties op bij managers en werknemers. Marleen Luijt Rotterdam Het beoordelingscircus leidt tot veel frustraties, fotoshutterstock -Onderzoeker Kilian Wawoe Achmea-directeur Borgdorff. E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16