Mi Politiek Brunssum krijgt les in fatsoen 12 VLUCHTELINGEN LESBOS Voor het eerst sinds de EU-Turkijedeal zitten er weer meer dan 20.000 vluchtelingen in kampen op de Griekse eilanden. Zelfs kinderen proberen zich van het leven te beroven. Reportage uit de chaos in Lesbos. Coördinator Idoia Moreno (31) van hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) loopt even weg van de mobiele kliniek voor kinderen tegenover de poort van vluchtelin genkamp Moria op het Griekse ei land Lesbos. Anders kan ze niet praten. Voortdurend wordt ze aan geklampt door vluchtelingen die haar smeken hun al dan niet hui lende kind te helpen. „Wenkt ik hier gestationeerd werd, zat ik vijf jaar in oorlogsgebied. Congo en de Centraal-Afrikaanse Republiek. Maar zo mensonterend als hier heb ik het nog niet meegemaakt." Het is niet moeilijk om te zien wat ze bedoelt. Door het hek is zichtbaar hoe tussen de stampvolle keten tenten zijn geplaatst. Daar overheen zijn weer zeilen gespan nen, zodat ook in de buitenlucht mensen kunnen slapen. Rioolwater loopt langs de buitenkant van het kamp weg omlaag, dwars over de toegangsweg tot het kamp. Wie met schone voeten het kamp in of uit wil, moet een aanloop nemen en over een stinkende stroom poep en plas heen springen. Oorzaak van de ellende is de enorme overbevolking. Er zitten nu zo'n negenduizend mensen in het kamp, terwijl er maar plek is voor drieduizend. Per dag komen er tientallen tot wel meer dan hon derd vluchtelingen bij. Families met jonge kinderen liggen op stuk ken karton en dekens op de weg vlak achter de ingang van het kamp. Hun eerste gesprek met de Griekse asieldienst is pas in november 2019. Tot die tijd moeten ze in Moria zien te overleven. Doorreizen kun nen ze niet meer sinds de EU en De afgelopen dagen hebben een jongen en een meisje hun polsen doorgesneden Turkije afspraken dat vluchtelingen in principe terugkeren naar dat land. Maar van dat laatste komt vrij wel niets terecht. Terugsturen kan pas na een individuele procedure, die jaren kan duren. Alleen wie als kwetsbaar wordt bestempeld, mag in principe verder reizen naar het Griekse vasteland en daar de uit komst van zijn asielaanvraag af wachten. Maar ook daar is geen plek meer. Op de wachtlijst van mensen die toestemming hebben om van Lesbos, Samos, Chios, Kos en Leros af te komen, staan inmiddels meer dan drieduizend mensen. Paniekaanvallen Een van hen is een Syrisch jongetje van 1,5 en zijn ouders. Hun andere drie kinderen kwamen om tijdens een bombardement. Het jongetje overleefde, maar liep een schedel- en kaakfractuur en hersenschade op. Moreno vertelt dat de drie al sinds 1 mei formeel de veerboot mogen pakken, maar er is nog steeds geen plek voor ze. „De jon gen heeft 's nachts paniekaanvallen. Afgelopen nacht stopte hij twee minuten met ademen en liep hij blauw aan", zegt ze met emotionele stem. 's Nachts is er in het kamp geen dokter aanwezig en moet de ambulance worden gebeld. „Ik ben bang dat het een van de komende nachten fout gaat." De Griekse overheid heeft maar één dokter in het kamp, die com pleet overbelast is. Vrijwilligersor ganisaties zoals de Nederlandse Stichting Bootvluchteling vullen het gat op. De onderlinge afspraak is dat Artsen zonder Grenzen zich met de mobiele kliniek op minder jarigen richt. Esmail (25) en Fatema (22) uit Afghanistan wachten deze middag hun beurt af. Hun 3-jarige dochtertje speelt met het rode plas tic kaartje met nummer 120 dat ze vanmorgen om negen uur hebben gekregen. Het is nu drie uur 's mid dags. „Mijn kind wordt elke dag ziek vanwege de smerigheid in dat kamp. Ze geeft over en heeft diar ree", zegt Fatema. Ze kan haar tra- nen niet bedwingen. „Het is onvei lig in het kamp. Er zijn vaak gevech ten, ik moet voortdurend op haar letten." Esmail laat de schimmel op zijn handen zien. De crème die hij ertegen krijgt, helpt niet, zegt hij. Moreno voelt zich machteloos. „Nadat we ze gezien hebben, kun nen we niets anders doen dan ze weer het kamp in sturen. Waar ze vervolgens weer besmet raken." Er schuifelt een man voorbij in ernstig bevuilde kleren. Met een holle blik in zijn ogen begint hij te gen een auto te praten. „We zien een grote toename van psychische problemen", vervolgt Moreno. „Mensen komen hier vaak al ern stig getraumatiseerd binnen van wege wat ze hebben meegemaakt. Oorlog, geweld, uitbuiting, seksu eel misbruik. En dan moeten ze zich veilig voelen op een plek waar ze als beesten worden behandeld?" Hel Sommige mensen proberen vol gens haar een eind aan hun leven te maken. Ook kinderen. Moreno: „De afgelopen vier dagen hadden we hier een jongen en een meisje die hun polsen hadden doorgesneden. En zij waren zeker niet de eersten. Het probleem is dat ze geen enkel perspectief hebben, geen hoop, geen licht aan het einde van de tun nel. Ze weten niet hoelang ze nog vast zitten in deze hel." Gisteren luidden negentien hulporganisaties gezamenlijk de noodklok, en niet voor het eerst. Een woordvoerder van het Griekse ministerie voor Migratiezaken er kent de problemen. „Maar steeds als we uitbreiden of verbeteringen hebben aangebracht in het kamp, nemen de aantallen vluchtelingen weer toe en kunnen we weer op nieuw beginnen." Een training moet er de komende drie maanden voor zorgen dat de politici zich beter gaan gedragen en meer respect tonen, zodat ze niet meer op de man spelen maar pro fessioneler met elkaar omgaan. Daarbij worden onder anderen een filosoof en psycholoog inge schakeld. Die gaan niet alleen met de bestuurders praten, maar hun ook een spiegel voorhouden in rol lenspellen. Ook het gedrag in ge meenteraadsvergaderingen wordt onder de loep genomen. De cursus is een landelijke proef. Het ministerie van Binnenlandse Zaken draagt 80.000 euro bij in de kosten. De methode kan ook wor den ingezet in andere gemeenten met vergelijkbare problemen. De cursus maakt deel uit van een tra ject om de integriteit, normen, waarden en moraal in de lokale po litiek te verbeteren. Al langer zijn er klachten dat de bestuurders elkaar te vaak persoonlijk aanvallen en taal uitslaan die niet past in de po litieke arena. Brunssum kwam landelijk in het nieuws na een rel rond wethouder Jo Palmen. Die werd benoemd on danks een onderzoek waaruit inte- griteitsrisico's naar voren kwamen. Uit protest trad burgemeester Luc Winants af, waarna Gerd Leers voor onbepaalde tijd werd aange steld als waarnemer. Bijeenkomsten Het traject bestaat uit minimaal vier gezamenlijke bijeenkomsten. Daarnaast voeren de deskundigen persoonlijke gesprekken met raads leden en wethouders. Die doen al lemaal mee op vrijwillige basis. De »AI langer zijn er klachten dat de bestuurders elkaar persoonlijk aanvallen afsluiting van het traject is gepland in december, maar mogelijk komen er extra sessies als dat nodig blijkt. Leers hamerde er voor de ge meenteraadsverkiezingen al op dat de politici het goede voorbeeld moesten geven, ook tegenover bur gers. Hij haalde de raadsleden over om mee te doen aan een integri- teitstraject. Ze overlegden een Ver klaring Omtrent Gedrag en teken den een document waarin ze be loofden zich integer te gedragen. Daarnaast is er een commissie inge steld die in eerste instantie raadsle den en wethouders moet wijzen op mogelijke integriteitsrisico's. Een extern bureau voerde ook al ge sprekken met de bestuurders over die risico's. vrijdag 14 september 2018 GO 'Zo mensonterend als hier heb ik het nog niet meegemaakt' Thijs Kettenis Mytilini - Idoia Moreno, coördinator Kampbewoners protesteren tegen de erbarmelijke omstan digheden waaronder ze moeten leven, foto reuters Waarnemend burgemeester Gerd Leers. foto peter schols Gemeenteraad en bestuurscol lege van Brunssum worden bij gespijkerd in fatsoen. Het is een landelijke proef. Geertjan Claessens Brunssum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12