10 n Kind van de rekening ECHTSCHEIDING ADVOCATENPRAKTIJK Dat stellen die een paar jaar eerder nog intens gelukkig waren, elkaar bij een scheiding zo naar het leven kunnen staan, daar kan advocaat Ron Cohen nog steeds niet aan wennen. Voor de Dag van de Scheiding, vandaag, trok deze krant met hem op. „Je hebt zelf in de hand hoe erg het lijden wordt." ohens handen glijden over dikke dossier mappen op zijn I bureau. „Hier, een stapel con- ceptscheidings- overeenkomsten. En dit is een ver weerschrift over de hoogte van de partneralimentatie in een zaak." Het is inmiddels een bekend ge geven: de nazomer is niet alleen voor landbouwers oogsttijd, maar ook voor echtscheidingsadvocaten als meester Ron Cohen (54) - kan toorhoudend te Sittard. Zijn secre taresse kan nog net koffie brengen, maar verder zit ze in september beduidend meer aan de telefoon dan in andere maanden. Hoe idyl lisch de gedachten bij een zomer vakantie vooraf vaak zijn, een al langer wankelend huwelijk plet- tert juist in die periode in een Frans, Italiaans of Spaans ravijn. Onderkoeld zegt de secretaresse, tussen twee telefoontjes door: „Maar dan zijn de kinderen nog in de buurt. Pas als zij weer naar school zijn, is er ruimte om actie te ondernemen en bijvoorbeeld een advocaat in de arm te nemen." Er zijn - naast de zomervakantie - nog twee piekmomenten in de echtscheidingswereld: na de feest dagen en zeker hier in het zuiden na carnaval. „Dé momenten dat mensen uit hun normale doen zijn", meent Cohen, al een kleine 30 jaar gespecialiseerd in het fami lierecht. Zijn niet-wetenschappe- Iijk onderbouwde onderbuikge- voel: „Niet alleen in de dagelijkse sleur, maar ook op momenten dat het leuk en ontspannen zou moe ten zijn, valt de partner tegen. Dat is de druppel." Overspel O ja, er is overspel. Er zijn mensen die zelf buitengewoon tevreden zijn over hun huwelijksleven en nooit, nooit, nooit zagen aanko men dat hun doodongelukkige partner hen zou verlaten. Er zijn drama's rond overleden kinderen die stellen uit elkaar drijven, Co hen hoort het allemaal. Van de 'newlyweds' die twee maanden na de bruiloft al wilden scheiden, want 'het was 't toch niet', tot de vrouwelijke zeventiger die na een lang huwelijk besloot haar man toch maar te verlaten, omdat ze niet meer met zijn verzamelwoede om kon gaan. Cohen: „Het mooiste is als de mensen die zich tot mij wenden gemeenschappelijk het besluit hebben genomen dat het zo niet langer gaat en dat ze allebei een nieuwe start willen maken. Deze mensen gunnen elkaar wel wat. Kijk, voor beide partijen betekent scheiden lijden - altijd. De enige die er beter van wordt, ben ik als advocaat. Maar je hebt het zeifin *7 Zodra de scheiding enigszins ontspoort, worden alle machtsmiddelen ingezet de hand hoe erg het lijden wordt. Je moet verder, echt. Wie alleen maar naar het verleden kijkt, staat met z'n rug naar de toekomst." In de hal van de Maastrichtse rechtbank verruilt hij zijn ruitjes colbert haastig voor de zwarte toga ('m'n jurk') en geeft hij zijn man nelijke cliënt een stevige hand druk. Negen jaar geleden stond hij hem ook bij, toen hij en zijn jeugdliefde uit elkaar gingen. Sa men hebben ze één kind. Inmid dels heeft hij met een andere part ner ook een gezin en daarom zijn z'n alimentatieverplichtingen niet meer op te brengen. Nu wil hij een flink lager bedrag betalen, met te rugwerkende kracht tot de ge boorte van zijn tweede kind, een paar jaar geleden. Cohen, na de zitting die achter gesloten deuren plaatshad: „Daar gaat de rechtbank zelden in mee, want dat geld is vaak al uitgegeven. Natuurlijk vroeg de rechter mijn cliënt waarom hij niet direct na de ge boorte van zijn tweede kind met zo'n verzoek kwam. Cliënt ant woordde dat hij dat wel wilde, maar dat zijn ex toen dreigde dat hij hun kind nog minder vaak zou zien. Dit ontkende ze nu op de zit ting uiteraard." Patroon Dit is een veelvoorkomend pa troon, zegt Cohen: „Zodra de scheiding enigszins ontspoort, worden direct alle machtsmidde len ingezet. Dat is iets waar ik nog steeds niet aan kan wennen: dat mensen die een paar jaar eerder nog dolverliefd waren dan zo ge harnast tegenover elkaar staan. Dat ze geen enkele compassie meer to nen, ook al zijn er vaak kinderen in het spel." Het schrijnendste geval, uit de afgelopen 28 jaar? Cohen denkt lang na. Dan, met een aanmerke lijk zachtere stem: „Ik stond een Marokkaanse vrouw bij, die ge scheiden was van de Somalische man waar ze een kind van had ge kregen. Constant zei ze dat ze geen omgangsregeling wilde, omdat ze bang was dat hij hun kind zou ontvoeren. De wederpartij ont kende die plannen bij hoog en bij laag, meneer was zelfs bereid zijn paspoort in te leveren. De om gangsregeling kwam er, het ging korte tijd goed, maar na het derde of vierde weekeinde werd het kind niet teruggebracht bij de moeder. Zeer waarschijnlijk toch op de één of andere manier naar Somalië ge gaan, waar destijds een burgeroor log woedde. Ik heb Buitenlandse Zaken ingeschakeld. Hun ant woord: Somalië is oorlogsgebied, daar hebben we nu geen post. Mijn cliënt heeft haar kind nooit meer teruggezien." vrijdag 14 september 2018 Jeroen Schmale Sittard/Maastricht 'Scheiden is lijden. Altijd!' - Ron Cohen, advocaat De helft van de huidige vol wassenen die als kind een scheiding meemaakte, is on tevreden tot zeer ontevreden over hoe hun ouders uit elkaar gingen. Slechts 15 procent kijkt tevreden terug op het in grijpende proces. Dat blijkt uit onderzoek van de Neder landse Vereniging van Familie rechtadvocaten en Schei dingsmediators (vFAS), die de Dag van de Scheiding heeft bedacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10