9 Een enkeling kent zijn lot, de meesten niet. Deze 47 asielkinderen geven een gezicht aan de 400 die volgens Defence tor Children al jaren wachten op de definitieve uitspraak: gaan of blijven? kabinet kondigde wetgeving aan om dit te bekorten, bijvoorbeeld door rechtsbijstand door advoca ten te versoberen. En door bij een nieuwe aanvraag na een eerste af wijzing niet altijd een verhoor van een IND'er verplicht te maken. Maar asieladvocaten waar schuwden daarop: dan spannen asielzoekers rechtszaken aan, omdat bij hun eerste aanvraag per soonlijke informatie onderbelicht zou zijn gebleven. Bovendien kan het aantal beroepsmogelijkheden niet zomaar worden ingeperkt. Europese verdragen verhinderen dat. Hun lot ligt vooral in handen van de huidige coalitiepartijen in de Tweede Kamer. Staatssecretaris Mark Harbers zal vooral betogen dat zijn besluit niet voor andere kinderen geldt. Voor ruimhartiger regels, bijvoorbeeld een ruimer kinderpardon, voelt het kabinet niet. Het huidige kinderpardon hielp slechts 5 procent van alle aanvragers. Vaak vallen kinderen buiten deze regeling, omdat ze hun uitzetting actief hebben te gengewerkt. Zo kunnen 'de vier honderd andere Lili en Howicks' in het land, waarvan hulporgani saties melding maken, vooralsnog nergens op rekenen. VVD en CDA willen, ge steund door een rechtse meerder heid in de Tweede Kamer, econo mische migratie ontmoedigen. Het kinderpardon was al een uit zonderingsregel en zou dan hele maal worden opgerekt, redeneren ze bovendien. Dat wekt valse hoop en zorgt ervoor dat nog meer asiel zoekers naar ons land zullen komen. Staatssecretaris Harbers zal het ontkennen, maar het heeft er toch veel schijn van dat de pu blieke druk meespeelde in zijn be sluit Lili en Howick in ons land te laten verblijven. In eerdere geval len - zoals bij Mauro, Sahar, Wime - kwam er na publiciteit óók een mild oordeel. Toen de PvdA zich achter de schermen in zette om Marcia en Glaucio hier te houden in 2015, ontstak partijlei der Diederik Samsom in woede toen die inspanningen onthuld werden. Zoiets werkt contrapro ductief, brieste hij. Publiciteit ver hoogt de druk op de verantwoor delijke bewindspersoon immers. Voor hem of haar wordt het moei lijker zijn discretionaire bevoegd heid te gebruiken, omdat anderen dan ook aankloppen. Toelating kan een precedent scheppen. Dat risico is nihil als een zaak buiten de publiciteit wordt geregeld. Voormalige staatssecretarissen Klaas Dijkhoff en Fred Teeven (eveneens WD'ers) maakten bij voorbeeld 240 en 300 keer gebruik van hun speciale bevoegdheid om toch een verblijfsvergunning te geven. woensdag 12 september 2018 GO Nebil (8) Acht jaar in Nederland Asatoer (7) Zeven jaar in Nederland Omid (9) Acht jaar in Nederland Khuslen (7) Zeven jaar in Nederland Narek (15) Zeven jaar in Nederland Nog 400 'Lili en Howicks' Narine (25) Negen jaar in Nederland Anahit (19) Negen jaar in Nederland Jawid (12) Acht jaar in Nederland Mary (18) Acht jaar in Nederland Narek (12) Twaalf jaar in Nederland Sadija (17) Acht jaar in Nederland Ara (20) Acht jaar in Nederland Sherena (6) Zes jaar in Nederland Robert (12) Acht jaar in Nederland Eduard (18) Na zes jaar uitgezet Bertal (21) Vijftien jaar in Nederland Anahit (12) Na tien jaar uitgezet Subea (10) Tien jaar in Nederland Leon (8) Acht jaar in Nederland Zayetun (15) Acht jaar in Nederland Soltan (12) Twaalf jaar Nederland Karen (18) Negen jaar in Nederland Hamza (13) Kreeg na tien jaar verblijfs vergunning Sani (12) Zeven jaar in Nederland even simpeler 3 Hoe gaat het straks met de andere Lili en Howicks? 4 Waarom wil het kabinet geen ruimer kinderpardon? 5 Helpt publiciteit in dit soort zaken? Maksim (14) Na veertien jaar uitgezet Philemon (9) Negen jaar in Nederland Elina (17) Zeven jaar in Nederland Malgas (9) Negen jaar in Nederland Aida (15) Acht jaar in Nederland Arsen (22) Tien jaar in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9