Nu wil Nemr (9) ook alsnog een vergunning II 8 LILI HOWICK KINDERPARDON A Voor Lili en Howick is er een oplossing, asielkinderen met een vergelijkbaar verhaal kloppen nu letterlijk aan bij politici. Den Haag krijgt de discussie maar niet gesmoord. beloofde staatssecretaris Mark Harbers gisteren een onafhan kelijk onderzoek door een com missie naar hoe asielprocedures zo verkort kunnen worden dat 'langdurig verblijf zonder dat daar uiteindelijk asiel op volgt, voorkomen kan worden. „Die commissie mag geen middel zijn om tijd te kopen", waarschuwt PvdA-Kamerlid Attje Kuiken. Net als haar partij zal de hele linkse oppositie er op hameren dat een ruimer par don de snelste oplossing is. En betere regels lossen niets op voor de groep die er nu al is. „Bovendien is het de vraag of een nieuw onderzoek wel een beter idee zal voortbrengen, want opeenvolgende kabinet ten hebben veel gedaan om pro cedures zo snel mogelijk te laten verlopen." Daarom kan vooral Joel Voor dewind (Christenunie) reke nen op forse kritiek. Leurde hij als oppositielid nog met asiel dossiers langs het kabinet, nu heeft hij zich met kabinetsdeel name door zijn partij gecom mitteerd aan het 'magere kin- derpardon'. Kinderen die niet hebben meegewerkt aan hun uitzetting vallen dan af. En dat is het leeuwendeel. Wil Voordewind niet dat de andere vierhonderd asielkin deren ook een verblijfsvergun ning krijgen? „Ik heb niet veel te willen." En: „Onze handteke ning staat onder het regeerak koord." Hij hoopt dat de com missie die Harbers gaat instel len 'binnen enkele weken' met een 'structurelere oplossing' komt. Tot die tijd, beseft hij, zullen asielkinderen zich bij Kamerle den en het kabinet blijven mel den. „Ik kan dan alleen maar hopen dat de staatssecretaris waar mogelijk het kinderpar- don toepast." In het Kamergebouw trok de 9- jarige Nemr gisteren Kamerle den aan hun jasje. Want waarom moet hij, geboren in Nederland, straks met zijn ou ders terug naar Irak? Het kereltje, geholpen door het internetprogramma #Boos, staat zo symbool voor zo'n vier honderd andere asielkinderen die hoop putten uit het feit dat Lili en Howick alsnog in Neder land mogen blijven. De asieldiscussie is weer volop opgelaaid. Dat is met name netelig voor coalitiepar tijen D66 en Christenunie, die hun kiezers een ruimer kinder- pardon beloofden, maar dat hebben opgegeven in het re geerakkoord met tegenstanders WD en CDA. „We moeten hier nu eenmaal regels maken", zegt Alexander Pechtold (D66). Nemr knikt, maar zijn ouders en hulporgani saties geven zich waarschijnlijk niet zo gemakkelijk gewonnen. Ik heb niet veel te willen. Onze handtekening staat onder het regeerakkoord Ook vandaag, tijdens een debat over asiel, zal het verwijten re genen aan het adres van D66 en Christenunie. Probeerden de partijen dit weekend nog de eer op te strijken voor lobbywerk voor Lili en Howick, nu ligt de vraag op tafel: moeten niet meer gevallen clementie krijgen? Na coalitieoverleg tussen pre mier Rutte, Pechtold en Chris- tenUnie-leider Gert-Jan Segers lijken de klokken weer gelijk gezet. Nee, zei men eensgezind, een ruimer kinderpardon zit er niet in. „Als we draagvlak wil len houden voor een strikt en rechtvaardig asielbeleid dan moeten we economische mi granten hier niet laten blijven", aldus Rutte. Om een blusdeken over de opgelaaide discussie te gooien, Op papier duurt een proce dure idealiter slechts veertien dagen. Er is een rustperiode van zes dagen na aankomst, dan begin nen de verhoren door de immigra tiedienst IND en volgt er een be sluit. Maar dat is de theorie. Soms maken of raken vluchtelingen hun papieren kwijt, of liegen ze over hun land van herkomst, zoals de moeder van Lili en Howick deed. Zij weigerde zelfs twee jaar lang haar echte naam te geven, waar door de Armeense autoriteiten niet konden vaststellen wie zij was. Zulke complicaties vertragen het proces met jaren. Bovendien is bij een afwijzing van een aanvraag het instellen van een beroepspro cedure mogelijk. Dit is kansrijk: een derde van de gevallen wordt dan alsnog ingewilligd. Vervol gens is er nog een gang naar de be stuursrechter, een poging bij de Raad van State en een beroepsmo gelijkheid bij een Europese rechter mogelijk. En dat is nog maar één af te leggen route, vaak doen asiel zoekers meermaals een aanvraag, bijvoorbeeld omdat ze zeggen dat ze ondertussen bekeerd zijn van de islam naar het christendom en daardoor nu gevaar lopen in hun thuisland. Illustratief: een beoor deling van een beroepszaak duurt op papier een dag, maar kan zes tot negen maanden op zich laten wachten. Soms omdat de kwestie ingewikkeld is, soms omdat de IND het werk over de schoenen loopt. In een recent rapport be kende een immigratiemedewerker dat er meerdere gezinnen zijn die al zeven jaar in de opvang zitten, terwijl hun eerste aanvraag werd afgewezen. De asielprocedure is al meer maals versneld, zeker sinds het ka binet Rutte-I, dat gedoogd werd door de PW, de tanden in het probleem zette. Zo werd de één- daagse beoordeling ingevoerd en de rechtsbijstand terugge snoeid. Probleem is wel: veel is bij theorie gebleven. De wachttijden liepen, zeker door de stroom vluchtlingen uit Syrië, alleen maar op. Een asielaanvraag staat name lijk op zich en moet volgens de re gels per geval bekeken worden. Maatwerk is tijdrovend. Ook dit woensdag 12 september 2018 Nemr (8) Acht jaar in Nederland Ani (19) Acht jaar in Nederland Alex (10) Kreeg na negen jaar verblijfs vergunning Tatev (10) Zeven jaar in Nederland Kalin (18) Negen jaar Nederland Razija (9) Negen jaar in Nederland Sargis (10) Arees (25) Zes jaar in Negen jaar in Nederland Nederland Roestam (12) Acht jaar in Nederland Afia (12) Twaalf jaar in Nederland Marianna (7) Zeven jaar in Nederland Mustafa (9) Kreeg na negen jaar verblijfs vergunning Milena (16) Negen jaar in Nederland Tuvshin (12) Twaalf jaar in Nederland Roman (14) Acht jaar in Nederland Tobias den Hartog Den Haag - Joël Voordewind, CU D66-leider Pechtold staat Nemr te woord. FOTO ROBIN UTRECHT Een asielprocedure maak je niet Na de affaire rond Lili en Ho wick azen politici op een kor tere asielprocedure. Staatsse cretaris Harbers (Asiel) gaat het vandaag beloven, maar de vraag is: kan dat wel? Tobias den Hartog Den Haag Waarom duurt een asielpro cedure soms zo lang? 2 Kan het kabinet de proce dure verkorten? Kennedy (19) Tien jaar in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8